kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Türkiye'nin nükleer projesi hazır

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından hazırlanan ''Nükleer Teknoloji ve Enerji Geliştirme Projesi''nin Bakanlar Kurulu kararı için Başbakanlığa sunulduğu öğrenildi.

Söz konusu proje, nükleer santrallerin yanı sıra ''nükleer enerji üretim tesislerinde yerli katkının en yüksek düzeye çıkarılması, yerli tasarım ve üretime dayalı araştırma ve güç reaktörleri ile parçacık hızlandırıcılarının kurulması, tıp ve endüstrinin radyoizotop ihtiyacının yerli olanaklarla karşılanması,uranyum zenginleştirme dahil yakıt çevrimi tesisleri
kurulması, uranyum ve toryum aranması, Nükleer Teknoloji Merkezi kurulması'' gibi faaliyetlerini de kapsıyor.

Proje çerçevesinde TAEK nükleer elektrik santrali için teknik kriterleri dikkate alarak 8 yer önerdi. Bakanlar Kurulu santral yapımı için önerilen yerlerden birini veya birkaçını seçecek.

Kurulacak nükleer santral, uluslararası standartlar ve taahhütler dikkate alınarak ileri teknoloji ile yapılacak. ''Gelişmiş ülkelerin eski teknolojisi bize gelecek'' söylemlerinin doğru olmadığını belirten TAEK uzmanları, ''Başka bir nükleer santralin sökülmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü bir nükleer santrali sökmek kurmaktan daha zordur'' diye konuştular.

SANTRAL YERLERİ NASIL BELİRLENDİ?

Bu arada santral yerini belirlerken, ''soğutma suyu temini, taşımacılığın kolaylığı, sivil hava uçuşlarının olup olmadığı, sosyal çevre, deprem, tsunami olasılıkları, uluslararası güvenlik'' gibi konular başta olmak üzere, 40'ın üzerinde parametreye dikkat edildi.

Nükleer santral malzemelerinin çok büyük boyut ve ağırlıkta olduğunu, bu nedenle ulaşımın önemine işaret eden yetkililer, ''örneğin bir anda 700 tonluk parça taşınabilecek. Bu yüzden yüklerin hangi liman aracılığıyla, hangi yoldan, hangi viyadük üstünden, hangi köprüden yapılacağı değerlendirildi'' diye konuştular.

SANTRAL LİSANSINI TAEK VERECEK

Projeye göre, nükleer santral lisansı TAEK tarafından verilecek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) nükleer santral işine karışmayacak.İleri dönemde konuyla ilgili mevzuat hazırlanarak lisans verme işi TAEK'ten ayrılıp, bu konuyla ilgili başka bir kurum açılabilecek.

MTA İLE TAEK URANYUM ARAYACAK

Bu arada nükleer program çerçevesinde Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile TAEK ortaklaşa uranyum arama faaliyetlerine başlayacaklar.Konuyla ilgili, öncelikle bir harita hazırlanacak ve uçakla tüm Türkiye taranacak, ardından detaylı taramaya geçilecek.

Şu anda Türkiye'de bilinen 10 bin ton uranyum rezervi olduğunu belirten yetkililer, 5 bin mw'lik santral yapılacağı düşünüldüğünde, bu rezervin 30-50 yıl yeteceğini, nükleer santralin kurulmasında ilk aşamada dışa bağımlı olunmayacağını kaydettiler.

OKUL KİTAPLARINDAKİ YANLIŞ BİLGİ DÜZELTİLDİ

Öte yandan TAEK, nükleer enerji konusunda halkı bilinçlendirme için faaliyetlere başladı.Bu kapsamda bir eğitim filmi hazırlayan TAEK, bu filmi basın-yaygın organlarına göndermeye başladı.

İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan 1.400 ayrı kitapta nükleer enerji konusunda yanlış bilgiler tespit ettiklerini belirten yetkililer, ''Örneğin bir kitapta (nükleer santrallerin bacasından çıkan gaz) deniliyor. Halbuki nükleer santralde baca olmaz. Bu kapsamda kitapları inceledik ve bunların düzeltilerek tekrar yazılmasını sağladık'' dediler.

ATIK KONUSU

TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu da, günümüzde nükleer santraller için çok geniş güvenlik tedbirleri alındığını, bu tedbirler alındıktan sonra nükleer santrallarden korkmanın gereksiz olduğunu söyledi.

Çakıroğlu, nükleer atıklarla ilgili bilgi verirken de, nükleer atık konusunda Türk kamuoyunda çok yanlış yargılar olduğunu ve ''nükleer atık'' dendiği zaman herkesin korkuya kapıldığını anlatırken, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

''Nükleer atık, üretimden 18-24 ay sonra oluşuyor. Atık çıktığı anda çok sıcak oluyor, bunun da soğutulması 5-10 seneyi alıyor. Atık zirkonyumdan olan bir metal içinde havuzların içinde soğutuluyor. Soğutulmadan önce yakıtın radyoaktif açıdan çok yüksek aktivitesi var.Radyasyon havuzlarında hem ısı düşürülüyor, hem de radyoaktivitesi düşürülüyor.

Örneğin 2012 yılında reaktör çalıştırmaya başlarsanız, ilk atık 2014 yılında çıkıyor. Bunun da soğuması 2024 yılına kadar sürer. Soğutma havuzları da 40-50 yıl boyunca yanmış yakıtları depolayabilir.Şu anda dünyada gömülmüş nükleer atık yok. Atığın içindeki maddelerin yalnızca yüzde 2'si yanmış oluyor. Bunu tekrar kullanmak için teknolojiler geliştiriliyor.''

Nükleer atıkların içerisinde platinyum gibi çok değerli materyaller olduğunu ve bu atıkları Rusya ve Fransa gibi ülkelerin istediğini de belirten Çakıroğlu, ''bu atıklar ihraç edilebilir. Çok büyük bir program olursa da atık deposu kurulur, atıklar depolarda saklanabilir. Atıkların içlerinde kıymetli materyaller olduğu için yeniden kullanılabilir'' diye konuştu.

(AA)

DOSYA:TÜRKİYE YENİDEN NÜKLEER ENERJİYİ TARTIŞIYOR

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 "Çocuk fuhuşuna" nihayet baskın
 Rüşvetin belgesi de kılıfı da var
 Belçika basını bile alay ediyor
 Emniyet: Fehriye'de ihmal var
 Konya'da 50 tutuklama
 Silivri'de kuş gribi
 Hayat onları unuttu onlar da gülmeyi...
 Fehriye'nin paketlenmesi için CIA düğmeye bastı
 Kabak 46 polise patladı
 Evren, Gülen'den kravat takmasını istemiş
 Tezkere geçmeliydi
 Kokaincilerin şifresi çözüldü
 Planlayıcı Rus taşeron Bulgar tetikçi Ağca
 Kışlada 'cep'e özgürlük geliyor
 Tiyatroda 'imam' krizi
 Yemen'in büyükelçisi büyülüyor
 Sigara yasağı komisyondan jet gibi çıktı
 Atatürk'ün manevi kızı hastanede
 Sauna casusuna Genelkurmay soruşturması
 Sofular polis öldürmüş
 Şırnak'ta bir er şehit
ALİ KIRCA
Kapılar
Erkek ve kadın hayatın gündelik mekânlarında iç...
YILMAZ ÖZDİL
Yağcı basın bunu da yazın
Kadere bak.
Dünyanın en...
ERGUN BABAHAN
Fransa'da kafalar karışık
PARİSKarikatür krizleri ve...
UMUR TALU
Nalına, mıhına...
İşi başından aşkın amma, Başbakan az...
FATİH ALTAYLI
Kim Başbakan'dan ne istedi?
Esenboğa Havalimanı hükümet...
ERDAL ŞAFAK
Erdoğan ve Gül
Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Gül...
Yarından sonra Katrina
Yaklaşık 1200 kişinin öldüğü Katrina kasırgasına geç müdahale ettiği...
Bol gösteri, bir saldırı bir nükleer anlaşma
ABD Başkanı George W. Bush'un Hindistan ziyareti protesto gösterileri...
İpler Cimbom'da
İpler Cimbom'da
Yazarımız Ömer Üründül'e göre Galatasaray avantajlı çünkü: "Hem...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu