kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
  » Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Irak'ta bölünme kargaşa çıkarır

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının Türkiye ve dünya için çok önemli olduğunu söyleyerek, Irak'ın bölünmesinin kimsenin tahmin edemeyeceği kargaşalar ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

Bakan Gül, CNN-Türk'te yayımlanan Ankara Kulisi programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Irak'ta seçimlerin yapılmasının siyasi sürecin işlediğini gösterdiğini belirten Gül, bu sürecin Türkiye için çok önemli olduğunu, çünkü ''oradaki ateşin sadece orayı yakmayıp, Türkiye'yi de ısıttığını'' söyledi.

Gül, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının Türkiye için en önemli konulardan biri olduğunu belirterek, bunun sadece Türkiye için değil bölgenin de ötesinde dünya için çok önemli bir konu olduğunu kaydetti. Türkiye
olarak toprak bütünlüğünün korunması için sonuna kadar uğraşacaklarını ifade eden Gül, ''Herhangi bir bölünme kimsenin tahmin edemeyeceği kargaşalar ortaya çıkarabilir. Ortadoğu ikinci bir büyük olayı daha kaldıramaz'' dedi.

Irak'ın nasıl bir idari şeklinin olacağının Irak halkının tamamının vereceği bir karar olduğunu söyleyen Gül, kuzey Irak'ın otonomus statüsünün yeni bir şey olmadığını, eskiden geldiğini kaydetti. Gül, Türkiye olarak Kerkük'le ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyerek, TPAO'ya Kuzey Irak'ta petrol araması için talimat verdiklerini bildirdi.

ABD'nin Irak'tan çekilmesi sonrasında Türkiye'nin bu ülkenin güvenliğinin sağlanmasına yönelik bir girişimde yer alıp almayacağının sorulması üzerine Gül, şu anda ortada böyle projeler olmadığını, ancak ilerde Irak hükümetinin talebi ve bir ihtiyaç söz konusu olursa, bunun konuşulabileceğini kaydetti. Gül, bununla birlikte birinci önceliğin Irak'ın kendi ordusu ile polisinin güçlendirilmesi olduğunu belirtti.

ABD İLE İLİŞKİLER VE İRAN
Gül, bir başka soru üzerine, ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanlarının 1-2 ay içinde Türkiye'ye geleceğini ifade etti. ABD'den son dönemde art arda yapılan ziyaretlerin belli bir konuyla ilgili, operasyonel ziyaretler olmadığını söyleyen Gül, bunların İran ve Suriye ile ilgili olmadıklarını da kaydetti. Gül, bununla birlikte, uluslararası toplumun öncelikli konusu olan nükleer enerji konusunun görüşmelerde gündeme gelmiş olabileceğini da
bildirdi. Bakan Gül, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Türkiye'yi ziyaret etmek istediğine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, bu konuların zamanlama konusu olduğunu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet
Sezer'in programına bakılması gerektiğini belirtti.

Terörle mücadele konusunda hükümetin iradesinin net olduğunu söyleyen Gül, gerek ABD gerekse Irak yönetiminden önceki dönemlere kıyasla daha iyi bir işbirliği gördüklerini bildirdi.

AB SÜRECİ
AB ile ilişkilerin 2006 yılında 3 ayak üzerinde devam edeceğini söyleyen Gül, bunları siyasi alanda reform sürecinin devam etmesi, AB Müktesebatı'nın uygulanması ve toplumlar arası diyalog olarak sıraladı.
Gül, ilişkilerin bu 3 ayakta sürdüğü sırada Kıbrıs ve Gümrük Birliği Ek Protokolü gibi bazı zor konuların olabileceğini söyleyerek, iniş çıkışların hep olabileceğini, ama mücadelenin de devam edeceğini bildirdi.

Türkiye'nin tanımadığı Rum kesiminin AB'de masa etrafında olanlardan biri olduğuna dikkat çeken Gül, Türkiye'nin önünde 3 seçenek olduğunu ve bunların Kıbrıs davası ya da AB'den vazgeçmek ya da bu ikisine de sahip çıkarak mücadele vermek olduğunu, kendilerinin de asıl maharet isteyen sonuncu seçeneği uygulamaya çalıştıklarını kaydetti.

Bakan Gül, Ek Protokol konusuyla ilgili teknik sorunların yaşanabileceğini, ancak bunların ilgili platformlarda konuşulabileceğini, zor konuları Türkiye'nin kendisinin gündeme getirip, bunun esiri haline düşmemesi gerektiğini bildirdi. Kıbrıs'la ilgili zor konuların kapsamlı bir çözüm bulununcaya kadar hep ortaya çıkacağını söyleyen Gül, Rum kesimi lideri Tasos Papadopulos'la kapsamlı bir çözüm bulunacağı konusunda umutlu
olmadığını da ifade etti.

AA

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Şifreleri çözüldü
 Isparta'da şov yaptı
 Çelik: Milli eğitim adamı kanser ediyor
 Liderler seçim bölgelerinde
 Başöğretmenlik yönetmeliği çıktı
MUHARREM SARIKAYA
Kuş gribi reklamı...
Manyas'ta ortaya çıkmasının...
ASLI AYDINTAŞBAŞ
Kuş gribi metaforu Ankara'yı sardı
Ankara uzun bir tatil...
YAVUZ DONAT
Yaban domuzunun bürokratik öyküsü
Başbakan Recep Tayyip...
Kızı uğruna kılıktan kılığa girip iz sürdü
Anne E. için kâbus günler 12 yaşındaki kızı bir uyuşturucu satıcısına...
Son yolculukta bile ayrılmadılar
Mekke'de ölen Şengül ve Handan hemşirenin birbirinden hiç ayrılmayan...
İdamlıklar Koğuşu'nda bir rektörün cezaevi güncesi
İdamlıklar Koğuşu'nda bir rektörün cezaevi güncesi
Koğuş ağalarından "Aynı damda yatmaktan gurur duyuyoruz. Yemeğe...
Türkiye boydan boya kuş gribiyle savaşıyor
Türkiye boydan boya kuş gribiyle savaşıyor
Kuş gribi dört bir yanda boy gösterdi. Ülke genelinde 78 kişi tedavi...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu