kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Van YYÜ Araştırma Hastanesi’ne dün aralarında çocukların da bulunduğu 130 kişi getirildi. Bunlardan 30’u yatırıldı. 8 kişi müşahede altında tutuluyor.
Türkiye boydan boya kuş gribiyle savaşıyor
Batman'da 1 YTL karşılığı temizlik
İstanbul'dakiler temiz çıktı
Canlı yakanlara soruşturma

Aslanım Hasan Ali

Kardeşlerini kuş gribine kurban verdi. Ama o direndi. Türkiye'nin üzerine titrediği Hasan Ali Koçyiğit, hızla iyileşiyor... Van'dan gelen diğer haberler maalesef kötü... 10 yaşındaki Sümeyye Mamuk ile 5 yaşındaki Yusuf Tunç da kuş gribi...

Türkiye boydan boya kuş gribiyle savaşıyor

Kuş gribi dört bir yanda boy gösterdi. Ülke genelinde 78 kişi tedavi altında, bunlardan 5 ve 10 yaşlarında iki çocuğun kuş gribi virüsü olduğu kesinleşti.

Doğubayazıt'ta patlak veren kuş gribi bir hafta olmadan Türkiye'yi esir aldı. Doğu'dan başlayan kuş ölümleri Güneydoğu'da oradan Orta Anadolu'ya yayıldı. Şimdi de Marmara Bölgesi'nde ilk vakalar görülmeye başlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi'nde 35 kişi kuş gribi tanısıyla tedavi görüyor. Van Yalım Erez Mahallesi'nde yaşayan 10 yaşındaki Sümeyye Mamuk'a kuş gribi teşhisi kondu. Üç ölümün yaşandığı Doğubayazıt'tan Van'a getirilen 5 yaşındaki Yusuf Tunç'un da kuş gribi olduğu kesinleşti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'de iki çocuğun ölümüne neden olan virüsün HSN1 tipi olduğunu açıkladı. Ayrıca şu anda hastanede bulunan 5 ve 8 yaşlarındaki iki çocukta daha HSN1 virüsünün saptandığını bildirdi.

HASTANELERE AKIN VAR
* ERZURUM
Aziziye Araştırma Hastanesi'nde iki gün önce hasta kazı keserek yiyen ve Ağrı'dan getirilen 5, Horasan İlçesi'nden gelen 5 olmak üzere 10 hasta var.

* KAYSERİ'nin, Kocasinan İlçesi'nde Buğdaylı, Cırgalan, Elagöz ve Boztepe mahallelerinde yaklaşık 2 bin ölü tavuk bulundu. Bölgeye giden ekipler, ayrıca yol kenarlarına terk edilen çok sayıda canlı tavuğun başıboş dolaştığını ve hem ölü hem de canlı tavuklarla çocukların oynadığını gördü. Tavuklarla oynadığı belirlenen 9 çocuk Gevher Nesibe Hastanesi'nde gözlem altına alındı.

* İZMİR, Buca'da 14 tavuğu ölen Raif Dursun, 12 yaşındaki oğlu Ali ve eşi Sürmeli ile 3 tavuğu ölen komşuları Ahmet Kılıç, Tepecik Araştırma ve Eğitim Hastanesi'neki kotrollerinin ardından taburcu edildi.

* IĞDIR 9 çocuk 'kuş gribi' şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. İlk incelemede bulguya rastlanmadığı, 3 çocuğun taburcu edildiği bildirildi.

* SAMSUN'un Havza İlçesi'ne bağlı Yaylaçatı Köyü'nde Kaya ailesinin tavuklarının ölmesinin ardından7 yaşındaki Nazmiye Kaya ile babası İsa Kaya hastaneye kaldırıldı. İlk bulgulara göre kuş gribi belirtileri yok.

* YOZGAT'ta tavuk ölümlerinin olduğu Akdağmadeni İlçesi'ne bağlı Altılızaim Köyü'nde yaşayan 3'ü çocuk 6 kişi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.

* BİNGÖL'ün Kiğı ilçesinde de yüksek ateş ve ishal şikayetleriyle hastaneye başvuran Zülfikar Deniz (30) ve Asiye Deniz (23) kuş gribi şüphesiyle Bingöl Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. "Kuş gribi'' şüphesiyle Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde sevk edilen 6 kişinin tedavisi sürüyor.

TAVUK ÖLÜMLERİ
* YALOVA'nın Çavuşçiftlik Köyü'ndeki Nurettin Çiftçioğlu'na ait 5 bin 800 tavuğun bulunduğu çiftlikte, 4 Ocak'ta 45 tanesi, 5 Ocak'ta da 300 tavuk öldü.

* SAKARYA'nın Karapınar Köyü'nde de son 3 gün içinde İbrahim Metin'e ait 36, İsmet Akgüneş'e ait 13 olmak üzere 49 tavuk öldü.

* MALATYA'da canlı tavuk satanlara operasyon yapan zabıta, tavuklarını bir çuvala koyarak kaçan bir kişiyi yakaladı. Ölü olarak bulunan 5 tavuktan alınan numunelerde Elazığ'a gönderildi.

* BURSA'NIN ilçelerinden Gürsu'ya bağlı Karahıdır köyünde 3 tavuğun ölmesi üzerine karantina başlatıldı. Tarım İl Müdürlüğü, tavukların kuş gribinden öldüklerinin kesin olarak belirlendiğini söyledi.

* ADANA'da bir apartmanın çatısında bulunan 3 ölü serçe paniğe neden oldu.

* GİRESUN Valiliği göçmen kuşların indiği Pazarsuyu, Aksu, Yağlıdere ve Harşıt akarsularının denize döküldüğü yerler ile vadilerdeki halkı da uyararak göçmen kuşlarla temastan kaçınmalarını ve besledikleri kanatlı hayvanları kontrol altında tutmalarını istedi.

Burhan KAZMALI - İlhan DEMİRCİOĞLU - Hüseyin KAÇAR - Tarık YILMAZ - Sinan AYDIN / MERKEZ

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 İdamlıklar Koğuşu'nda bir rektörün cezaevi güncesi
 'Kuş gribi değil' dedi ve hacca uçtu
 Raporlara ne demeli!
 Korcan Karar'a İtalya'dan 'nişan'
 Tabip Odası'ndan kurbanlık alarmı
 Sağlık Bakanı: Salgın riski yok
 Mutasyonu anlamak için zaman lazım
YILMAZ ÖZDİL
Memleketin adı "Turkey..." Memleketin başına gelene...
UMUR TALU
Kuşlar dile gelse...
Haksızlık mı yapıyoruz?...
FATİH ALTAYLI
Besle kargayı oysun gözünü
Türkiye'ye 66 küsür milyon...
ERDAL ŞAFAK
Bilgi ve korku
Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı...
ABD direnişçilerle masaya oturdu
New York Times gazetesi: ABD yönetimi, Irak'taki direnişçilerle...
Bugün uyanacak mı?
İsrail Başbakanı Ariel Şaron, geçtiğimiz cuma günü geçirdiği üçüncü...
Bu fırsat kaçmaz
Bu fırsat kaçmaz
Şişli Belediye Başkanı ve Galatasaray eski yöneticisi Mustafa...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu