kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Otomobil
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    İşte İnsan
    Sinema
    20. YILA ÖZEL
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
AK Parti yoksulluk ve yolsuzlukta yetersiz
Şeffaflaştılar
'En kirli' kurum vergi daireleri

AK Parti'ye
acı rapor


AK Parti tarafından yaptırılan ankete göre, halkın yüzde 57.6'sı hükümeti yolsuzlukla mücadelede etkisiz buluyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, partisi tarafından yaptırılan araştırmayı ilk kez kamuoyuna açıkladı. Vatandaş, enflasyonla mücadele, faiz ve özelleştirmede, hükümeti yüzde 51.8 ile yüzde 57.8 arasında başarılı buluyor. Yani, beğenenlerle beğenmeyenler neredeyse eşit.

İŞSİZLİK VE FAKİRLİK
Hükümet, en kötü karneyi yolsuzluk, fakirlik ve işsizlikte aldı. Yolsuzlukla mücadeleyi yetersiz bulanlar yüzde 57.6. "Fakirliği yenemediniz" diyenlerin oranı yüzde 71.5... Halkın yüzde 77.1'i ise, hükümetin işsizliği yenme konusunda yetersiz kaldığını düşünüyor.

EN "KİRLİSİ" VERGİ DAİRESİ
AK Parti raporuyla aynı gün, Uluslararası Saydamlık Örgütü raporu açıklandı... Türk insanı, en kirli kurum olarak vergi dairesini görüyor. Onu siyasi partiler, sağlık sektörü, polis, gümrük, eğitim, adalet, özel sektör, elektrik, gaz, su ve telefon kurumları izliyor...


AK Parti yoksulluk ve yolsuzlukta yetersiz

AK Parti, kendi yaptırdığı ankette yolsuzluk, yoksulluk ve işsizlikle mücadelede 'başarısız' bulundu. Halk Şemdinli olaylarında da hem hükümetin, hem de anamuhalefet CHP'nin izlediği politikayı desteklemiyor.

AK Parti son yaptırdığı ankette hiç ummadığı sonuçlarla karşılaştı. Pollmark araştırma şirketine yaptırılan anket, dün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli tarafından açıklandı. Araştırma, 30 Kasım-4 Aralık 2005 tarihleri arasında İstanbul, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Adana, Ankara, Konya, Samsun, Trabzon, Erzurum, Malatya ve Gaziantep'te 18 yaş üzerindeki 2992 kadın ve erkek arasında yapıldı. Uygulanan ekonomi politikalarına ilişkin verilen yanıtlar hükümete uyarı olarak değerlendirildi. Ankete katılanlar enflasyonla mücadele, banka faizleri ve özelleştirme konularında hükümeti yüzde 51.8 ile yüzde 57.8 arasında başarılı bulurken, yolsuzlukla mücadeleyi yüzde 57.6, fakirlikle mücadeleyi yüzde 71.5, işsizlikle mücadeleyi de yüzde 77.1'i "başarısız" buldu.

AB'YE YÜZDE 66 DESTEK
Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 5.1 ile yüzde 22.3 arasında kaldı. Ankette, AB üyeliğine taraftar olanların sayısı yüzde 66'larda seyrederken, karşıtlar yüzde 25'ler civarında görülüyor. Hükümetin Türkiye'yi iyi yönetip yönetmediğine ilişkin soruya verilen yanıtta, 'evet' diyenlerin oranı yüzde 49.1, 'hayır' diyerlerin oranı ise yüzde 44.4 düzeyinde.

ŞEMDİNLİ NOTU
Başbakan, Şemdinli olayları sonrası "Hiç kimse ayrıcalık beklemesin" diyerek örtülü şekilde askerlere mesaj vermişti. Ancak anketten hükümetin Şemdinli olayları sonrası izlediği tutuma destek gelmedi. Bu politikayı olumlu bulunların oranı 30.7'da kaldı. Katılanların yüzde 50.7'si olumsuz buldu, yüzde 18.6'sı da fikir açıklamadı. Ankette Şemdili olayları sonrası muhalafetin tutumu da sorgulandı.CHP, DYP, MHP, ANAP ve DEHAP'ın politikasını olumsuz bulunların oranı yüzde 57.9 ile 61.3 arasında. Muhalefetin tutumunu olumlu bulunların oranı ise yüzde 8.4 ile 17.5 arasında kaldı. AK Parti'nin yüzünü güldüren en önemli sonuç Başbakan'ın Danimarka'da,ROJ TV muhabirinin bulunması nedeniyle basın toplantısını terketmesine verilen rekor destek oldu. Erdoğan'ın bu tutumunu olumlu bulunlar yüzde 66.7, olumsuz bulunlar ise yüzde 22 dolayında. Erdoğan'ın TC vatandaşlığını üst kimlik olarak tanımlamasını olumlu bulanlar da yüzde 55.5, olumsuz bulunlar ise yüzde 26.9'da kaldı.

CHP VE MHP OYLARI ARTIYOR
Ankette, "Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" seçeneğine göre, AK Parti dışında CHP ve MHP'nin de barajı aştıkları görülüyor. Buna göre AK Parti 44.4 ile birinci parti. CHP 16,9,MHP 10.9 ile barajı aşıyor. AK Parti'nin yaptırdığı bir ankette ilk kez barajı aşmış görünüyor.DYP 8.8, DEHAP 5.9 çıkarken son seçimlerde 5.3 ile Meclis dışında kalan ANAP, Erkan Mumcu'nun liderliği döneminde oyunu artıramadığı görülüyor. ANAVATAN'IN 4.6'da kaldığı ankette, SP 2.4. GP 1.3, diğerleri 4.9 oranında çıktı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli muhalefetin 3 Kasım 2002 seçiminden bu yana olumlu değişiklik yaşamadığını belirterek, "Yani, siyasi arenada alternatifsiz bir şekilde iktidarımızı sürdürmekte, dolayısıyla da diğer partilerden gelen 'Erken seçim istiyoruz' blöflerine de kulak asmamaktayız" dedi.

ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Liselerin ÖSS karnesi sıfırcı öğrenci gibi...
 Picasso'nun da çok umrundaydı
 Bir değil 4 'Fidan' şehit
 Bazı Türk şirketleri FBI'nın kara listesinde
 'Kendini ihbar eden' müdür yardımcısına altı ay hapis
 Katilleri 6 yıl yattı çıkıyor
 Çok geç olmadan bu sese kulak verin
 Terör, Vali Gürbüz'ün peşini bırakmıyor
 Silopi'de peş peşe üç patlama
 Bingöl'de 5.3'lük deprem
YILMAZ ÖZDİL
Dönülmez akşamın ufkundayız azizim
İçki yasaklanabilir.
ALİ KIRCA
Meydan siyaseti!..
Sabaha karşı biten Siyaset...
FATİH ALTAYLI
Ak, Ak, Ak
Birkaç gündür "gücünün çok üzerinde" bir...
ERDAL ŞAFAK
Yolsuzluk ve siyaset
"Hükümet yolsuzlukla mücadelede...
MEHMET ALTAN
Aman petrol, canım petrol...
Geçen hafta cumartesi günü...
'Gestapo'nun suçlu avı tam 6 yıl sürdü
Hırvat savaş suçlusu Gotovina'nın yakalanmasındaki en büyük pay,...
'Yok etmek istiyor'
İran lideri, "Çok istiyorsanız İsrail'i Avrupa'ya taşıyın" diyerek...
Tek yol galibiyet
Tek yol galibiyet
Lider F.Bahçe'nin 4 puan gerisinde olan G.Saray ile zirveden 14 puan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu