kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Serap Sağlar
308 ünlü listede
Kim, ne zaman sahneye çıkmadı?
'Görev verilse çalışmaya varım'

Bankamatik ünlüler

Kültür Bakanı Koç, "İşe gelmeyip maaş alanlar var" demişti... SABAH, o listeyi buldu. Kimler yok ki? Ayten Gökçer, Kartal Tibet, Çetin Tekindor, Serap Sağlar, Mahir Günşiray, 156 kişilik listedekilerden sadece birkaçı.

308 ünlü listede

Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Bankamatik" diye suçladığı sanatçıların listesini hazırladı. Listede 156'sı tiyatrodan, 152'si orkestra, koro ve topluluklardan toplam 308 sanatçının ismi yer alıyor.

Devletin bu yıl 79 trilyon lira ödenek ayırdığı ve 4 trilyon lira gişe geliri beklediği Devlet Tiyatroları, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Erzurum, Konya, Sivas, Van, Antalya ve Diyarbakır'da bölge tiyatrosu, Gaziantep'te ise turne tiyatrosu olarak hizmet veriyor. DT'de 693 sanatçı, 607 teknik, 391 idari olmak üzere toplam 1691 personel çalışıyor. Geçen sezon toplam 34 sahnede 165 oyun perde açtı, sanatçılar bir yılda 4 bin 227 kez temsil verdi. Türkiye'nin dört bir yanına tiyatro götürüp sahne tozunu yutan sanatçılar bu sezon henüz perde açmadan, genel müdür değişikliği ile "bankamatik" suçlamasının odağında kaldılar. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, göreve gelir gelmez, ilk iş olarak Devlet Tiyatroları'ndaki "ilgisizlik ve verimsizlik" iddialarına el attı. Genel Müdür Lemi Bilgin, hakkında düzenlenen müfettiş raporuyla görevden alındı, yerine Mine Acar getirildi.

BAKAN KOÇ PATLADI
Bakanlık 2000'den 2005'e, son 5 sezondur Devlet Tiyatroları'nın performans denetimini de ortaya çıkardı. Bu denetimin sonuçlarını, Bakan Koç "Bankamatik sanatçılar" suçlamalarıyla dile getirdi. Sahneye çıkmayan sanatçıların isimlerinin sezon sezon sıralandığı listeye göre, 156'sı tiyatrodan, 152'si orkestra, koro ve topluluklardan 308 sanatçı 5 yıl içinde değişik dönemlerde hiç bir projede görevlendirilmediği halde maaş aldı. Bu sonucu değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, "Tiyatroda bir koltuk bize 3 milyar liraya mal oluyor. Biz ise bunu 6 milyona satıyoruz. Bunda sahne almayan sanatçıların hiç mi payı yok" diyerek yakındı.

KATEGORİK LİSTE
Bu listelerde kamuoyunun çok yakından tanıdığı, hemen her akşam televizyon dizilerinde gördüğü ünlülerin yanı sıra yalnızca tiyatro hayranlarının bildiği isimler de var. Bakanlık bu sanatçıları, "görev almayan", "rolü olmayan", "görev verilemeyen", "görevlendirilmeyen" kategorilerine ayırarak isim isim belirledi. Listelere göre, bazı sanatçılar son dönemde yalnızca tek sezonda sahneye çıkamaz ya da oyun yönetemezken bazıları birkaç sezon üst üste görev alamamış. Kültür Bakanlığı'na göre, Devlet Tiyatroları'ndan 177 sanatçı 2004-2005 döneminde televizyonlarda çeşitli dizilerde görev almış. Bu isimlerden Almula Merter ve Ferdi Merter ise kendi kurdukları özel tiyatrolarda her gece sahneye çıkmış. Bakanlık yetkilileri, bazı sanatçıların sahneye çıkmamasına karşın, özel gösterilerde görev aldığını, hatta çok azının da 900'lü hatlarda seslendirme yaptığını öne sürüyor. Sinema ve tiyatro seyircisinin yakından tanıdığı bu isimler devletten ayda, 1 milyar 400 milyon lira maaş alıyor. Bu ücret ikramiye ve diğer ödeneklerle 2 milyar 300 milyon lirayı buluyor.

PERFORMANSA GÖRE ÜCRET
Devlet Tiyatroları Genel Müdür vekili Mine Acar, Bankamatik sanatçı tartışmalarıyla ilgili şöyle dedi: "Biz her sanatçı arkadaşımıza görev veremeyebiliriz. Burası banka değil ki 'Herkes gidip masasına otursun' diyelim. Hiçbir yönetmene de 'Şu rolü şu kişiye ver' diyemezsiniz, sanatta böyle bir yaptırım olmaz. Bazen iki yıl bir oyuncumuza hiç rol denk gelmeyebilir. 3-4 yıldır sahneye çıkmak için can atan arkadaşlarım var ama ya onlara uygun roller denk gelmiyor ya yönetmenin tercihi olmuyor. Ancak her şeye rağmen bir de madalyonun öteki yüzü var. Bugüne kadar çeşitli nedenler öne sürerek, kişisel ilişkilerini kullanarak görev almak istemeyen arkadaşlarımız da oldu. Bunları mutlaka önleyeceğiz." Acar, Devlet Tiyatrolarında yeni yasa çalışmaları çerçevesinde "bankamatik sanatçı" eleştirilerinin de önüne geçileceğini ve "performansa dayalı bir ücretlendirme sistemi" üzerinde durulacağını belirtti. Acar, "performans" değerlendirmesinin neye göre yapılacağının çok önemli olduğunu savunarak; "Başrol ile küçük bir roldeki başarı mı, Doğu bölgelerimizde görev alınıp alınmaması mı, rol alınan oyun sayısı ya da daha başka kıstaslar mı gözetilecek? Tüm bunlar ayrıntılı bir biçimde tartışılacak" dedi.

Fatih Ertürk - Songül Baş


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Atamalar kriz yarattı
 Depodan sergi salonuna
 Yoldan çıkaran pist
 Yasemin'in yalısı
 Banka müdürüne mermi yağdırdılar
 Mercan Rakı'ya müftü fetvası
 Silah ruhsatına bağış öğrenciye burs oldu
 Pekcan Koşar kalbine yenildi
 Annesinin öldüğünü amirinden öğrendi
 Araba ve eşkaller uydu, sıra teşhiste
 Galata Kulesi'nde klima rezaleti
 Mozaik ve Çini Çarşısı açıldı
 TV5'te 24 saat İstanbul programı
 Medyada Sosyal Sorumluluk paneli
REHA MUHTAR
Bir öğle yemeği
Üsküdar'da bizim Merkez Holding...
MEHMET BARLAS
Bizim rüyalarımız bile neden böyle oluyor?
Rahmetli...
SAVAŞ AY
Deniz Baykal hangi yazarı, niçin okuyor?..
Hızlı okuma...
MAHMUT ÖVÜR
Mehmet Kutman'ın önlenemez yükselişi
Tüpraş'ın yüzde...
HINCAL ULUÇ
Adaletin bu mu, Türkiye?..
Adalet Bakanı Cemil Çiçek...
Beşiktaş'a Kaka lazım
Beşiktaş'a Kaka lazım
F.Bahçe'nin en zayıf noktası, defansı ile kaleci Volkan'ın arası.
Fener'in en kolay maçı
Fener'in en kolay maçı
Beşiktaş'ın defansif düzenindeki aksaklıklar F.Bahçe'ye maçı...
Hedef kimliğe dayalı siyaseti bitirmek olmalı
CHP lideri Baykal, Güneydoğu'daki demokratik temsilcilerin ülke...
Deklarasyonu Rum tarafı kilitledi
AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), Brüksel'de dün yaptığı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu