kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prof. Dr. Bengi Semerci @ SABAH
 

Baş ağrısı

Yollar ne kadar güzel olsa, Gece ne kadar serin olsa, Beden yorulur, Baş ağrısı yorulmaz. Orhan Veli

Baş ağrısı en çok yakınılan ve çoğu kez de çaresiz kalınan ağrılardan biridir. Şairin dediği gibi çoğu kez beden yorulur ama baş ağrısı yorulmaz. Sürekliliğini ve kaybolmazlığını o denli benimsemişizdir ki, sürekli etrafımızda olup, canımızı sıkanlardan 'baş ağrısı' diye bahsederiz. Nedir baş ağrısı, niçin olur ve ne yapmalıyız? Aslında baş ağrısı bir hastalık değil, sadece bir bulgudur. Çoğunlukla pek önemsenmeyen baş ağrısı bir ağrı kesici ile giderilmeye çalışılır. Oysa altta yatan ve daha sonra soruna neden olabilecek gerçek ağrı nedeni unutulmuş olmaktadır. Sürekli baş ağrısı olanların çoğu, bunu doktora gitme nedeni saymamaktadır. Gerilim baş ağrısı denilen, stres kaynaklı baş ağrısı tanısı gereğinden fazla konulduğundun gerçek neden yine gözardı edilebilmektedir. Baş ağrısının türleri ve farklı nedenleri vardır. 1- Migren tipi damarsal baş ağrıları 2- Migren dışı damarsal baş ağrıları 3- Kas kasılmasına bağlı baş ağrıları 4- Damarsal ve kaslara ilişkin ağrıların birlikteliği 5- Enfeksiyonlardan kaynaklanan ağrılar 6- Başda bulunan yapılardan kaynaklanan ağrılar (göz, kulak, sinüsler,burun) 7- Ruhsal nedenlere bağlı baş ağrıları 8- Gerilim baş ağrıları

BAŞINIZ NİYE AĞRIR?
Başınızın neresinin ağırdığı, ağrının şekli, süresi, oluş sıklığı gibi bilgiler nedeni bulma açısından önemlidir. Ani gelen, daha önce olmamış bir baş ağrısı kafa içindeki bir damar sorunun sonucu olabilir. Oysa sürekli aynı aralıklarla hissettiğiniz, başlayacağını anladığınız, bazı yiyecek ve içeceklerle gelen ağrı, migren olabilir. Uykunuzu alamadığınızda ve aşırı stresliyken şiddetli olmayan ama sürekli bir baş ağrısına sahip olabilirsiniz. Bu muhtemelen bir gerilim baş ağrısıdır. Ama unutmamanız gereken bu baş ağrısı depresyonun belirtisi de olabilir. Uykunuzu aldığınızda belki baş ağrısıdan kurtulabilirisiniz. Ama neden depresyonsa ve siz baş ağrısının nedenini depresyon olduğunu düşünmezseniz, diğer bulgular çıkana değin zaman kaybetmiş olursunuz.

UYKUDA BİLE BAŞLAR
Aşırı alkol alımından sonra sabah kalktığınızda sizi bekleyen ve keşke içmeseydim dedirten şey de çoğu kez baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı çok şiddetlidir. Çoğu kez, göz çevresinde ya da arkasında hissedilir. Burnunuz tıkanmış ve gözleriniz yaşarmaktadır. En kötüsü ise ağrının uyku sırasında başlamasıdır. Küme baş ağrıları denen bu baş ağrıları, alkolün yanısıra aşırı sigara içiminden sonra da görülebilir. Bu durumda kahve aranmasına karşın, aşırı kafein alımının yeterli bir baş ağrısı nedeni olabildiği unutulmamalıdır. Baş ağrılarının en sık rastlanan nedenlerinin başında, başa ilişkin organların oluşturduğu ağrılar gelir. Diş ağrısı bunlardan en bilinenidir. Diş ağrısının dayanılması en zor olan ağrılardan olduğu tartışılmaz. Ama bazen dişimizin ağrısı, sadece baş ağrısı gibi hissedilebilir. Benzer şekilde göze ilişkin sorunlar, hatta aşırı yorgun gözler ağrıya neden olabilir. Sinüzit yine iyi tanınan bir ağrı nedenidir. Birçok insan sinüzitten yakınmakta, sık tekrarlayan bu sorun nedeniyle baş ağrısı çekmektedir. Şiddetli ve devamlı olan bu ağrı ilgili sinus bölgesiyle sınırlı olabileceği gibi, tüm başa da yayılabilir. Ve kulaklarımız... Sanki çocukken daha fazla sorun çıkma riski varmış gibi algılanan, ama her yaşta orta kulak iltihabı ve diğer sorunlara bağlı ortaya çıkabilen kulak ağrıları, baş ağrısı olarak belirginleşebilmektedir.

ACABA MİGREN Mİ?
Migren, adını sık duyduğumuz, sıkıntısı yoğun olan baş ağrısı nedenlerinden biridir. Tanısı zor konulan, ama bazen kişinin kendi kendine bile "acaba migrenim mi var?" dedirten bildik bir ağrıdır. Başın bir yanında hissedilen, tekrarlayan, her defasında farklı şiddet ve sürede oluşan bu ağrıya, bulantı, kusma, iştah azalması ve duygusal belirtiler eklenmektedir. Genellikle çocukluk yaşında başlayan migren, ailevi özellikler gösterir. Migrenin çeşitleri vardır. Bazen sadece göz çevresinde, bazen başka sorunlarla birlikte görülebilir. Şarap başta olmak üzere bazı besin maddelerinin migren ağrısını başlatıcı özelliği vardır. Ayrıca adet dönemlerinde ağrı daha sık görülür. Kadınların adet dönemlerinde, hormonal değişimlere bağlı olarak baş ağrısı sıklıkla hissedilir. Bu ağrı migren ağrısına benzer ama migreni olmayan kadınlarda da görülebilir.

SIKINTILI BULGU
Baş ağrısı sıkıntılı bir sorundur. En basit sıkıntıdan, yorgunluğa, göz bozukluğundan beyin tümörüne uzanan nedenler, baş ağrısını oluşturabilmektedir. Başta depresyon olmak üzere, ruhsal hastalıkların da sık rastlanan bir bulgusudur. Aynı zamanda uzun süren baş ağrısının kendisi de bir ruhsal sıkıntıya yol açabilir. Ağrı kesici alarak geçiştirmeye çalıştığınız ağrının, altta yatan nedeni tedavisiz kaldığı için önemli sorunlara, hatta ölüme yol açabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle ağrının nedenini bulup, ilgili olan uzman doktora tedavi ettirmek gerekir. Basit dediğiniz baş ağrınızın, daha sonra başınızı ağırtmaması için dikkatli olmakta yarar vardır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Çocuğum evde yalnız...   / 15-08-2005
 Kadın ve erkeğin gezegeni ayrı mı?   / 13-08-2005
 Sadece cinsellik mi okuyoruz?   / 11-08-2005
 Çocuklara para nasıl öğretilir?   / 08-08-2005
 Cinsellik her şey mi?   / 06-08-2005
 Şebnem Ferah konseri   / 04-08-2005
 Zeka (IQ) testleri ve bilimsel ırkçılık   / 01-08-2005
 Özgür müyüz?   / 30-07-2005
 Diyet Çılgınlığı   / 28-07-2005
 Mesleği kim seçecek?   / 25-07-2005
HAKAN & UTKU
Reklam haberleri
* Dün öğle saatlerinde Galata Kulesi'ne...
RAHŞAN GÜLŞAN
Anahtar kelime PAZARLIK
Hindistan'da her şey için...
AYŞE TÜTER
Bamyalı hindi
Isıtılmış tereyağında et ve sarmısakları...
Prof. Dr. BENGİ SEMERCİ
Baş ağrısı
Yollar ne kadar güzel olsa, Gece ne kadar...
Zekayı televizyon değil öğretici oyunlar geliştirir
Zekayı televizyon değil öğretici oyunlar geliştirir
Beynin gelişimi gebeliğin ilk ayında başlıyor ve bebek 3-4 yaşına...
Spears'ın bebeği için tercihi de EMRE NY
Spears'ın bebeği için tercihi de EMRE NY
Ekim ayında doğuracağı bebeği için şimdiden milyarlar...
Kız Kulesi'nde süper parti!
Kız Kulesi'nde süper parti!
Bu hafta İstanbul'un elitleri kelimenin tam anlamıyla Formula...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.