kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prenses sinema aşkıyla anılacak
Osmanlı Prensesi'nin şaşırtan vasiyeti

Sultan Abdülmecid'in torununun torunu, Prenses Sara Ertuğrul Korle, 82 yaşında hayata veda etti. Hep bir film yıldızı olma hayaliyle yaşayan prensesin vasiyeti ise herkesi şaşırttı. Sinema sevgisini yaşatmak isteyen Korle, Boğaziçi Üniversitesi film merkezi için 70 bin dolar bırakmıştı.


Prenses sinema aşkıyla anılacak

Osmanlı Prensesi Sara Ertuğrul Korle, mirasının 70 bin dolarını Boğaziçi Üniversitesi film merkezine bağışladı. Hep bir sinema yıldızı olmayı hayal eden prensesin bağışı, Boğaziçilileri çok mutlu etti.

Hollywood'a giderek ünlü bir aktris olmak isteyen Osmanlı Prensesi Sara Ertuğrul Korle, yaşarken gerçekleştiremediği bu hayalinin izinden gençlerin gitmesi için, mirasının 70 bin dolarını Boğaziçi Üniversitesi film merkezine bağışladı. 2004 Mayıs'ında hayata veda eden prenses, sinema aşkını anılarında "En büyük hevesim Amerika`ya gitmek ve orada artist olmaktı" diye açıklıyor. Sultan Abdülmecid'in torunun torunu Prenses Sara Ertuğrul Korle'nin en büyük arzusu, dünya çapında isim yapmış bir aktris olmaktı. Hayallerini hayata geçiremeyen prensesin ölümüyle açılan vasiyetindeki bir bağış dikkat çekti. Prenses Sara, sinema aşkının genç kuşaklarda yaşaması için Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'ne mirasından önemli bir pay ayırmıştı.

GENÇ KUŞAĞAÖRNEK OLDU
Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs'te bulunan film merkezinin alt katında 61 kişilik sinema salonu bulunuyor. Film Merkezi'nin faaliyetlerinin tamamı öğrencilere ve öğretim üyelerine ücretsiz olarak sunuluyor. Öğretim dönemi boyunca toplu gösterimler ve bu gösterimleri destekleyici söyleşi, panel, sunum ve atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Girişte yer alan Film İzleme Odası'nda, evlerinde film izleme olanağı olmayan veya yurtta kalan öğrenciler, önceden rezervasyon yaptırarak, yalnız veya grup halinde istedikleri filmi izliyor.

FİLM GİBİ YAŞADI
Prenses Sara Ertuğrul Korle'nin hayatı özlem duyduğu sinema yıldızlarının yaşamı kadar renkli geçti. Sara Korle, 1922 yılının Aralık ayında, bahriyeli olan babası Ertuğrul Bey'in görevli olduğu Dresden'de doğdu. Annesi Münire Hanım'ın babası Mehmed Celaleddin Bey, Sultan Abdülmecid'in kızı Cemile Sultan'ın oğlu. Sultan II. Abdülhamid, V. Murad, Mehmet Reşad ve son padişah Vahdeddin ise Münire Hanım'ın babaannesi Cemile Sultan'ın kardeşleri. Sarah Korle eski Birleşmiş Milletler protokolden sorumlu genel sekreter yardımcısı Sinan Korle'nin eşi. 82 yaşında hayata veda ettiğinde dolu dolu bir yaşam bıraktı geride. Tiyatro ve sinema sevdası okulda başlayan Prenses Korle okul yıllarında her piyeste rol aldı. Korle anılarında sarayla bağını şöyle anlatıyor: "Kendimi bilene kadar, annemin Sultan Mecid'in torunu olduğunun farkında değildim. Amiral Ertuğrul Bey'in kızı olarak biliyordum kendimi. Gençliğimin son yıllarında yavaş yavaş anne tarafından ailemi tanımaya başladım. Ailenin bazı fertleriyle annem yakındı. Ama onlar hudut harici edilmişti. Annem ve teyzem, kadın oldukları için hudut harici edilmemişlerdi ama, dayım edilmişti. Onu hiç görmedim. Bir kere vapurla gelmiş. Kızları bizimle birlikte büyüdüler. Dayım Fransa'da yaşadı ve aftan evvel öldü." Sarah Korle, saraylı olduğu halde yapılan röportajlarda her şeyden önce Cumhuriyet çocuğu olarak tanımlamış hep kendini, "Aile fertlerini reddetmem, iftihar ederim ama, ben kendimi Atatürk çocuğu olarak düşünüyorum. Annem ve anneannem, Atatürk gelip de çarşafı attığı zaman bayram etmişler. Ben hem Osmanlılara hem Atatürk'e bağlıyım. Osmanlılar hiçbir zaman memleketi soyup da dışarıya çıkmadılar. Çok zor şartlar altında yaşadılar. Hırsız değillerdi hiçbiri...

Gönül KORKUT

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Maalesef her otistik yağmur adam değil
 Minik rap'çiler şarkılarla trafik dersi veriyor
 Batı ile Doğu tek nefes oldu
 Yaz modasına Kapalıçarşı yön veriyor
 Halas 71 ikinci baharını yaşıyor
 Geçmiş ve gelecek Pera Müzesi'nde
 Kralın 3 bin yıllık hazinesi
 Hayat Ömer için hiç kolay olmayacak
 Göz kamaştıran mücevherler
 Siverekli erkeklerin artık bir barı var
 Bizans gemisi karada bulundu
 Tatilcilere özel kitabevi
 Yardım melekleri 'engeller'i kaldırdı
 Doğası, insanı ve tarihiyle Van
 Azra Erhat'ın mavi düşleri
 İp üzerindeki yaşam savaşı
 Onların da tatile hakkı var
 Süpürgeyle gelen servet
 Bu işyerinde patron da diyette personel de
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Kötü bir piyango gibi...
Anne oğluna sesleniyor:...
Bir yudum buzlu kahve ferahlatır
Bir zamanlar sadece köpüklü Türk kahvesini bilirdik. Şimdi espresso, capuccino,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.