kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
  » Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Baba işin sonunda kızı daha başında
Baba işin sonunda kızı daha başında

Sabahattin Baloğlu 38 yıldır uçuyor. Türk Hava Yolları'nda kaptan pilot olarak görev yapan Baloğlu'nun kızı Hale de THY'de ikinci pilot. Baloğulları, kullandıkları uçak tipleri farklı olduğu için birlikte uçamıyorlar ama Türkiye'nin de ilk ve tek baba kız pilotu olma unvanına sahipler.

'38 senede 18 bin saat uçtum'

Sabahattin Baloğlu, A340 uçak tipinde kaptan pilot. Cumhurbaşkanlığı döneminde Süleyman Demirel'i Romanya, Tiflis ve Bakü'ye götürdü. Başbakan Tayyip Erdoğan'ı da Çin'e götüren uçağın pilotluğunu yaptı.

Merzifon'da bakkal dükkanı olan bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen 57 yaşındaki Sabahattin Baloğlu, Merzifon Hava Üssü'ndeki pilotlardan etkilenerek ilkokulda pilot olmayı kafasına koydu. Merzifon'da o zamanlar lise olmadığı için İzmir'de Havacılık Lisesi'nde parasız yatılı okuyan Baloğlu, liseden mezun olduktan sonra yine o tarihlerde İzmir'de olan Hava Harp Okulu'ndan da başarıyla mezun oldu. 1969'da Hava Kuvvetleri'nde pilot olarak göreve başlayan Baloğlu, sırasıyla Konya, Merzifon, Ankara, Bandırma Hava Üsleri'nde jet pilot olarak çalıştı. F84, F5, F104, T33 tipi uçaklar kullanan Baloğlu'nun 1986 yılında Hava Kuvvetleri ile THY'nin protokolü gereği THY'ye transferi gerçekleşti.

ONU YÖNLENDİRMEDİM
1986 yılınla THY yolculuğuna başlayan Baloğlu, 3 yıl ikinci pilot olarak çalıştıktan sonra kaptan pilotluğa yükseldi. Askeriyede başlayan hava sevdası halen görevde olduğu THY'de 38 yıldır aralıksız devam eden Baloğlu, sivil havacılıkta da B727, DC9, B737, A310 ve A340 tipi uçaklara pilotluk yaptı ve toplam 18 bin saat uçtu. Bugün A340 uçak tipi olarak uzun menzilli uçaklarda görevine devam eden Baloğlu, Tokyo, Seul, Pekin, Hong Kong, Bangkok, Singapur, New York ve Chicago'ya uçuyor. Baloğlu, Güney Amerika, Avustralya ve Kanada dışında akla gelebilecek tüm noktalara uçuş yaptığını belirterek, "Aralarında Türkiye gibisi yok" diyor. Baloğlu, kızının pilotluğuna ilişkin olarak da şöyle konuşuyor: "Onunla gurur duyuyorum. Hale'nin pilot olmasını çok istedim ama yönlendirmedim. Aslında işin özeti ben işin sonunda, o da işin başında."

'Bir ay boyuncagörüşemedik'


Hale Baloğlu, B737 tipi uçakta ikinci pilot olarak görev yapıyor. Bugüne kadar 20 ülke gören Baloğlu; Avrupa, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetleri, Rusya ve iç hatlarda uçuyor.

Hale Baloğlu, ilköğretim ve liseden sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü'nden mezun oldu. İlk kez 10 yaşında uçağa binen ve daha sonra babasının kullandığı uçaklarda da yolculuk yaptığını söyleyen Hale, babasından etkilenerek çocukluğunda pilot olmaya karar verdi. Hale, üniversiteden sonra Anadolu Üniversitesi Pilotaj Bölümü'nden 2003 yılında mezun oldu. Özel bir havayolunda bir yıl pilot olarak çalıştıktan sonra THY'de göreve başlayan Hale, 6 aydır ikinci pilot olarak görevini sürdürüyor. Sektörde kadın erkek oranının erkeklerin lehine olduğuna dikkat çeken Hale, "Eskiden fizik gücü ön planda olan bir meslekti ama şimdi teknolojinin gelişmesiyle bilgi ve yetenek ön plana geçti" diyor ve ekliyor: "THY'de 5 kadın pilot var. Kadın pilot alacağım deseniz de yok. Önemli olan kadınların bu mesleğe ilgilerinin artması..."

NOTUNU OKUDUM
"Babam benim idolüm, desteğim" diyen Hale'nin toplam uçuş saati bin 250. B737 tipi uçakta görev yapan Hale, Avrupa, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetleri, Rusya ve iç hatlarda uçuyor. Bugüne kadar da yaklaşık 20 ülke görmüş. Hale evde iki pilotun olması nedeniyle de büyük hareketlilik yaşandığını söylüyor: "Annem birimizin bavulu toplanırken, diğerimizin bavulunu boşaltılıyor. Çok kez özel günlerde ailemiz bir araya gelemedi. Birimizden biri uçuştaydı. Babamla zaman zaman bir ayı bulan süre içinde birbirimizi göremedik. Hatta bir keresinde babam arabanın üzerine not bırakmıştı; 'Seni bekledim ama artık gidiyorum' diye..."
DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 İlkbahar / yaz koleksiyonum kadınlar yararına
 Eskiyen ahşap objenize yeniden hayat verebilirsiniz
 'Şöhret yorucu ve insanlık dışı bir şey
 Modada rast makamı çalıyor
 Amerika'da efsane haline geldi
 'Köpek'te heyecan giderek artıyor
 Ruh ve beden sağlığına 'modern kaplıca' tedavisi
 Kadınız ve farklıyız
 Marmaris Denizcilik Festivali Sualtı Fotoğraf Yarışması...
 Biletix 5'inci yaş gününde 5 çifti U2 konserine gönderiyor
AYŞE ÖZYILMAZEL
Kadın güçlenmeden erkeğini terk etmez
Bir kadınla 7-8...
HAKAN & UTKU
23 Nisan kayıtdışıları
"Eeee Başbakanım, sizin...
Prof. Dr. BENGİ SEMERCİ
Senin baban kim?
Bütün çocuklar anne babalarıyla övünür.
AYŞE TÜTER
Akdeniz Mutfağından Zeytinyağlı Yemekler
Şakşuka
(4...
Uykusuzluk çekene 'Al bu hapı uyu' demek sorunu çözmüyor
Uykusuzluk çekene 'Al bu hapı uyu' demek sorunu çözmüyor
Geceleri uyuyamıyorsanız, haplardan medet ummayın. Sorununuzun...
Lüksün geldiği son nokta!
Lüksün geldiği son nokta!
İstanbul'un elitlerinin İzmir Çeşme'deki bir numaralı adresi Sheraton...
En beğenilen yıldızları FHM'in favorisi solladı
En beğenilen yıldızları FHM'in favorisi solladı
Dünyanın En Seksi 100 Kadını anketinde birinci olan İngiliz oyuncu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.