kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sağlıklı ve uzun yaşamın anahtarı bu kurallarda

Boyunuza Uygun Beden Ağırlığını Koruyun
Boyunuza uygun beden ağırlığınızı koruyun. Bunun için enerji alımınız enerji harcamanıza eşit olmalı. BKİ (kg / metrekare)'nin 18.5-24.9 arasında olması önerilmektedir. Vücuttaki yağ dağılımını gösteren diğer ölçütler ise bel kalça oranı ile bel çevresidir. Bel çevresi değerler, erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm ve altında olmalıdır. Bunların üzerindeki değerlerin tip 2 diyabet (şeker), dislipidemi, hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve kardiovasküler (kalpdamar) hastalıklar için risk etmeni olduğu

Yağlı Ürün Tüketimini Azaltın
Yağ, sağlık için gerekli bir besin öğesidir. Ancak fazla yağ, özellikle doymuş yağ ve kolesterol tüketimi, sağlığı olumsuz etkiler. Aşırı yağ tüketimi meme, prostat, testis, rahim, yumurtalık ve kolon-rektum kanserlerinin oluşum riskini de yükseltir. Sağlıklı bir diyet için diyet yağının yağ asidi örüntüsü üçte bir doymuş, üçte bir tekli doymamış, üçte bir çoklu doymamış civarında olacak şekilde ayarlanmalı. Bu dengeyi sağlamak için doymuş yağı çok içeren kırmızı et ve et ürünleri, yağlı süt ve süt ürünleri diyette yer aldığında, görünür yağ olarak zeytinyağı ve bitkisel sıvıyağ kullanılmalıdır. Tam yağlı süt ve süt ürünleri yerine, yağı azaltılmış ve yağsız süt ve süt ürünlerini, yağlı etler yerine yağsız olanları tercih edilmelidir.

Alkolü En Aza İndirin
Alkollü içecekler kalori verir fakat vücut için besleyici değildir. Fazlası yüksek tansiyon, inme, koroner kalp hastalıkları, bazı kanserler, doğumsal defektler, karaciğer ve pankreas hastalıkları gibi pek çok sağlık sorununa neden olur ve besleyici yiyeceklerin tüketimini engelleyebilir.

Günlük Sıvı Tüketimini Artırın
Günlük su ihtiyacı, vücudun kullandığı enerji miktarına bağlı olarak değişir. Yetişkinlerde enerji harcamasının her kalorisi başına bir-bir buçuk ml su gereklidir. Her 1000 kalori için bir - bir buçuk litre veya günlük 2000 kalorilik diyette yaklaşık sekiz bardak su alınmalıdır. Kahve, çay ve alkollü içecekler, vücuda su sağlayan iyi kaynaklar değildirler. Kafein ve alkol, diüretik etki göstererek ve idrarda artış yaparak, vücuttan su kaybına neden olur. Kafeinsiz içeceklerin diüretik etkisi yoktur.

Basit Şeker Alımını Azaltın
Tüketilen pek çok besinde şekerler bir veya başka şekilde karbonhidrat olarak bulunur. Tahıl ürünleri, sebze ve meyvelerdeki kompleks karbonhidratlar da sindirim sırasında şekere parçalanır. Tüm şekerler vücutta kaynaklarına bakılmaksızın benzerdir ve aynı şekilde görev alırlar. Ancak, aşırı saflaştırılmış tahıl ürünleri ve saf şeker tüketiminin artması diş çürüklerine neden olur. Koroner kalp hastalıkları, şişmanlık ve Tip 2 diyabet riskini artırır. Özellikle koroner kalp hastalığa yatkınlığı olan bireylerde, diyetteki miktarı minimum düzeylerde tutulmalıdır. Bunun için reçel, marmelat, bal gibi tatlıların tüketimini sınırlandırmak, kek tatlı ve hamur işlerini azaltmak, kolalı içecekler, şekerli konserve meyve suları, şekerli bisküviler yerine taze meyve suları, meyve ve sebze tüketmek, çay ve kahveye şeker koymamak gerekir.

Yemeğe Tuz Atmadan Önce Dikkat!
Sodyum, bir besin öğesidir. Çeşitli besinlerin bileşiminde bulunur. Tuz ise sodyum ve klordan oluşur. Yüksek tuz tüketimi hipertansiyon, osteoporoz ve mide kanseri oluşum riskini artırabilir. Bu nedenle, sodyum ve tuzun orta düzey tüketimi için daha çok taze sebze ve meyve tüketin. Tuz yerine, lezzet verici olarak baharat ve çeşitli otları kullanmayı deneyin. Besin etiketlerinde de sodyum ile ilgili bilgileri okumaya özen gösterin.

Meyve Tüketimini Artırın
Yapılan çalışmalar, sebze ve meyve tüketimi ile kardiyovasküler hastalıklar, bazı kanser türleri, inme, Alzheimer hastalığı, katarakt ve yaşla ilintili fonksiyonel kayıp riskinin azalması arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu gösteriyor. Bu etkinin sebze ve meyvelerin içerdiği diyet posası, folat, potasyum ve C vitamini, E vitamini, beta-karoten gibi antioksidan vitaminler dışında güçlü antioksidan etkinlik gösteren biyoaktif fitokimyasal bileşenlere bağlı olduğu belirtilmektedir.

Sigara İçmeyin
Sağlıklı yaşam biçimi; sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığının benimsenmesi, sigara içme alışkanlığının önlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Sigara ve tütün tüketimi kalp atışını hızlandırır, tansiyonu yükseltir, ritim bozukluklarına yol açar ve kandaki oksijen seviyesini düşürür. Ayrıca, sigara dumanında damar duvarına zarar verici maddeler bulunduğu görülmüştür. Böylece, kolesterol duvarlarda kolayca birikebilmektedir. Sigara, kandaki C vitamini düzeyini de düşürür.

Egzersiz Yapın
Aktif yaşam şekli yaşam kalitesini artırır. Haftada en az beş, tercihen yedi gün 45 - 60 dakika yürüyün. Fiziksel aktivite düzenli yapıldığı takdirde ağırlık kaybı ve korunmasına yardımcı olur, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, tip 2 diyabet, osteoporoz, bazı kanser türleri (kolon, meme, prostat) ve depresyon riskini azaltır.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Temiz Eller Hayat Kurtarıyor
 Yüksek Kolesterolünüzün Suçlusu Tiroit Hormonu Olabilir
 Uyumakta Güçlük Çekenlere 5 Etkili Yol
 Çocukları Sigaraya Karşıbilinçlendirin
 Adet Düzensizliğine Dikkat!
 Balık Kalbe İyi Geliyor
 Kanserden Korunun
 Kokular Hasta Ediyor
 Türklerin İyi Huylu Kolesterolü Düşük
 Sağlıklı Ve Uzun Yaşamın Anahtarı Bu Kurallarda
 Yediklerimiz, Kanserden Diyabete Hastalanma 'risk'imizi...
 İyot, Demir, A Vitamini Ve Çinko Alımına Dikkat!
 Baharda Çiçek Açmaya Hazır Mısınız?
 Genleriniz İncelenecek, Neyi Ne Kadar Yemeniz Gerektiğine...
Kinsey'i finanse edenler varmış ben tek bir asker gibi dövüştüm
Kinsey'i finanse edenler varmış ben tek bir asker gibi dövüştüm
ABD'de gösterime girdiğinden bu yana sinema salonlarını dolduran...
Ünlü erkeklerin bakım sırları
Ünlü erkeklerin bakım sırları
Artık cilt bakımı yaptırmak ya da göz altı kremi kullanmak kadınlara...
Zilan'ın büyük acısı
Zilan'ın büyük acısı
Şansı, 'Türkiye'nin Yıldızları'nda açılan 'Aşka Sürgün'ün güzel yüzü...
'Kadir abi babam gibi
'Kadir abi babam gibi
'Bütün Çocuklarım' adlı dizide Kadir İnanır'ın asi küçük kızı Irmak'ı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.