kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sorunu olsun olmasın her çocuğa 2 yaşında göz muayenesi şart!
Türkiye, göz turizminin merkezi oldu
Ameliyattan iki gün sonra makyaj bile yapabilirsiniz
Yeni lazer teknolojisiyle hatalı tedavi mümkün değil

Sorunu olsun olmasın her çocuğa 2 yaşında göz muayenesi şart!

Hipermetropi erken teşhis edilmediğinde, göz tembelliğine yol açıyor. Bu 'yakını görememe' sorunu kalıtsal olduğundan, 2 yaşına gelen her çocuğun mutlaka göz muayenesinden geçmesi gerekiyor Ailede bilinen bir göz hastalığı, anne ve babada çok yüksek bir gözlük derecesi olması durumunda, uzmanlar çocukların 2 yaşından da erken dönemde doktora götürülmesini öneriyor

Çok küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkabilen göz sağlığı sorunları, görmeyi ileri derecede olumsuz etkileyebiliyor. Oysa, zamanında yapılan tedaviler ile görme kusurlarını tamamen düzeltmek mümkün. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener, görme kusurları ve tedavileriyle ilgili soruları yanıtladı...

Miyopi nedir? Miyopi, halk arasında "uzağı net görememe" olarak biliniyor. Beş ile 18 yaş arası dönemde artan ciddi bir sorun. Basit miyopi, toplumda yüzde 25 oranında görülüyor ve düzeltmeyle tam görme kazanılıyor. Ara miyopide düzeltme sonucu göz tamamen ya da tamamına yakın şekilde görebiliyor. Bu tip durumların yüzde 60'ında retinayla ilgili sorunlar ortaya çıkıyor. Dejeneratif miyopi ise, ilerleyici miyopi ya da yüksek miyopi olarak adlandırılıyor. Yüksek dereceli miyopların yüzde 30'unda göz içi basıncı yüksek seyrediyor ya da glokom göz tansiyonu gelişme riski oluyor. Miyopide sebep çoğu zaman kalıtsaldır. Hastaların kısmı iyi göremediğinin farkında olmuyor. Yakını net gördükleri için uzaklaştıkça cisimlerin netliklerini kaybetmelerini doğal karşılıyorlar. Bunun sonucunda da, kırma kusurları uzun süre fark edilmiyor.


Nasıl tedavi edilir? Miyopi, hafif veya ileri derecede olabilir. Bu kusurun tedavisi için gözlük, kontakt lens, lasik (excimer lazer) ve cerrahi yöntemlere başvurulur. Miyopi için kullanılan gözlük kalın kenarlı ve ortası kalın camlı olduğundan, estetik problem de ortaya çıkıyor. Kontak lens, gözlüğe göre daha avantajlı olmasının yanı sıra, alerji ve enfeksiyona yol açabiliyor. Ayrıca, sürekli bakım gerektirmesi de bir başka dezavantajı. Lazer tedavisi ise, korneanın yeniden şekillenmesi esasına dayanıyor. Excimer lazer uygulandıktan sonra kapakçık yeniden kapatılıyor. İşlemin ardından, hasta ertesi gün normal yaşantısına dönüyor. Bu işlem yeni teknoloji sayesinde ortalama altı ile sekiz dakika sürüyor.

Hipermetropi nedir? Halk arasında "yakını görememe" olarak biliniyor. Genelde neden kalıtsaldır. Yaş ilerledikçe uyum yeteneği azaldığı için yakını ve uzağı görme sorunu baş gösteriyor. Fakat gözde zorlanma olduğundan, bunun sonucunda gözün sulanması ve ağrıması gibi birtakım sorunlar da ortaya çıkıyor. Ağır ve çok ağır hipermetroplar ise her yaşta, hem uzağı hem de yakını az görüyorlar. Hipermetroplarda kusur genellikle iki gözde birden oluşuyor. Ancak, bazı durumlarda sorun sadece tek de gelişebiliyor. İşte, bu durumun özellikle çocukluk çağında hemen tespit edilmesi gerekiyor.

Hipermetropi tedavi edilmezse ne olur? Hipermetropi erken teşhis edilmediğinde, göz tembelliği sorunu ortaya çıkıyor. Hipermetropinin erken teşhis ve tedavisi özellikle çocuklarda çok önemli. Çocukların göz numaraları saptanmalı, her iki göz arasında ciddi bir derece farkı varsa, zayıf olduğu bilinen göz, egzersizlerle çalıştırılmalıdır. Dolayısıyla, her çocuğun sorunu olsun olmasın, iki yaşında mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmesi gerekiyor. Ancak, ailede bilinen bir göz hastalığı, anne ve babada çok yüksek bir gözlük derecesi varsa, muayenenin daha da erken yaşlarda yapılması, göz sağlığı açısından önemli rol oynuyor.

Yakını net görememenin tedavisi yalnızca gözlük mü? Hipermetropi tedavisinde de yine gözlük, kontakt lens ve lazer yönteminden yararlanılıyor. Bu kez görüntü arkadan öne toplanmaya çalışıldığı için kenarları ince, ortası kalın mercek kullanılıyor. Kontakt lensin de aynı özellikleri taşıması gerekiyor. Günümüzde hipermetropinin lazer tedavisindeki başarı oranı yüzde 90'lara kadar yükseldi. Üstelik, artık altı-yedi derecedeki ciddi hipermetropiler de rahatlıkla tedavi edilebiliyor. Yaklaşık 10 dakika süren ameliyat işlemleri sırasında, hasta hiçbir ağrı ve acı hissetmiyor. Sadece gözüne ışığın geldiğini fark ediyor.

Astigmat nedir? Gözün kırıcı ortamlarında özellikle korneada değişik meridyenlerdeki kırılma miktarının aynı olmaması durumuna "astigmatizma" deniyor. Düzensiz astigmatizma, korneada, keratit, kornea ülseri ya da travmaya bağlı düzensizlikler oluyor. Astigmatta da neden genellikle kalıtsaldır. Astigmat genellikle; bulanık, çift ve gölgeli görme gibi sorunlara yol açıyor. Baş ve göz ağrısı, sık arpacık çıkarmak, kirpik dibi iltihabı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Ağır astigmatı olan hastalar çevrelerindeki nesneleri çarpık ve bozuk görüyor.

Astigmatın tedavi yöntemleri neler? Düzenli astigmatizmanın tedavisinde gözlük, kontakt lens ve artık lazer tedavisi de uygulanabiliyor. İleri astigmat hastalarında ise kornea nakli bile yapılabiliyor.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Kornea Nakli Yapmak İçin Organ Bağışı Gerekmiyor
 40 Yaşında 30 Gibi Görünün
 Çocuğunuzun Gözündeki Renk Değişimi Hastalık Habercisi
 'telaşlı Kadın Sendromu' Depresyonun Yerine Geçti
 Göğüs Kanserine Zeytinyağı
 'trafikte Önünü Bile Göremeyen Hastalar Araba Kullanıyor'
 Sarı Nokta Hastalığına Dikkat!
 Basit Bir Göz Muayenesi Vücut İçin Genel Check-up Değerinde
 Parmak Çocuklar Büyümek İstiyor
 Dişeti Hastalığına Dikkat!
 Mutlu Seks İçin Doğru Korunun
 Sorunu Olsun Olmasın Her Çocuğa 2 Yaşında Göz Muayenesi Şart!
 Meme Kanseri Tedavisi Kolları Tehdit Edebilir
 Anne Olmak İçin Meme Şart Değil!
Tonton reklam yıldızı meğer hızlı çapkınmış
Tonton reklam yıldızı meğer hızlı çapkınmış
70 yaşından sonra bir TV reklamıyla üne kavuşan Haluk Evrenos,...
10 günlük diyetle yepyeni bir beden
10 günlük diyetle yepyeni bir beden
10 günde 10 yaş gençleşme programının en önemli adımı, doğru beslenme...
Yine hamile...
Yine hamile...
Galatasaray Spor Kulübü eski başkanlarından Faruk Süren'in...
Kariyeri tehlikede!
Kariyeri tehlikede!
Oyuncu Zeynep Tokuş ile jinekolog Alp Nuhoğlu'nun aşkı dolu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.