kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Guntay Simsek @ SABAH
 

2. Alemdaroğlu vakası

Bayramın ikinci gününde sizlerin başını ülkemizin eli kalem tutan, okumuş tayfasının üniversitedeki maceralarıyla ağrıtmak istemezdim, ama şartlar öyle gerektiriyor. Olayı, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun fikirleri iş başında şeklinde de özetlemek mümkün. Fakat hadise mahalli ve oyuncular farklı. Yol ve yöntem ise aynı. Görünen o ki, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'i yeni sorumluluklar bekliyor.
Bilindiği üzere, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Sezer tarafından İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü'nden azledilmesine bir kanunsuzluk neden olmuştu. Alemdaroğlu'nun tarzı çok eleştirilmesine rağmen, çeşit derinliklerden aldığı destek sebebiyle ses çıkarılmıyordu. Fakat bıçak kemiğe dayanınca devletin zirvesi azl mekanizmasını çalıştırdı.
Fakat, Alemdaroğlu'ndan ders almayan, hukuksuzluğun onun başına neler açtığını göremeyen Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Berkman ve Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Oktay, aynı bölümdeki Doç. Dr. Oğuz Caymaz'la ilgili mahkeme kararını ne hikmetse uygulamıyorlar. Eğer hukuk, okumuş tayfası cenahında bu derece hasır altı ediliyorsa, gerisini varın siz hesap edin.
Gariptir iki olayda da Kardiyoloji Enstitüsü ve yetkilileri aktif rol oynuyor. Alemdaroğlu, İÜ Rektörlüğü görevini sürdürdüğü dönemde Kardiyoloji Enstitüsü'yle ilgili mahkeme kararlarını uygulamamış, bunun sonucunda da YÖK Başkanlığı'nın teklifi üzerine Sezer, Alemdaroğlu'nu görevinden uzaklaştırmış, üniversiteyi ona dar etmişti.
Şimdi dönelim 'İkinci Kardiyoloji Vakası' nın ayrıntılarına. MÜ Tıp Fakültesi'nde Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Caymaz, 'Meslektaşına hakaret edip, dövdü.' İddiasıyla görevinden uzaklaştırılıyor. Caymaz, kendisine atfedilen iddia ve sonuncunda yapılan uygulamayı kabul etmeyerek, yargıya başvuruyor. Mahkeme de Doç. Dr. Oğuz Caymaz'ı haklı bularak görevine iadesine karar veriyor. Ancak, Dekan Berkman ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Oktay bu kararı uygulamıyor.
Böylesine tuhaf hadiselerin en üst düzey eğitim kurumunda dönmesi, iki profesörün hileli yollara başvurarak, mahkeme kararını uygulamayarak, yeni bir kanunsuzluğa daha sebep olmaları anlaşılır gibi değil. İleri sürülen bu olaylar ve gelişmeler için iki hocanın ne düşündüğü, niçin böyle bir yola girdikleri merakı mucibimdir. Cevapları ve savunmaları için bu köşe de kendilerine açıktır.
Bitmedi. Doç. Dr. Caymaz, YÖK Başkanlığı'na, Prof. Dr. Berkman ve Prof. Dr. Oktay'la ilgili ağır suçlamalarla baş vuruyor. Mahkeme kararlarına uyulmasını ve kanunsuzluğa son verilmesini talep ediyor. YÖK'de durumu MÜ Rektörlüğü'ne bildiriyor. Rektörü Prof.Dr. Tunç Erem, 'Mahkeme kararını uygulayın.'
Talimatını dekana iletiyor, ama Berkman, bu talimatı da hiçe sayıyor.
Sevgili hocalar, profesörler Ramazan Bayramı'nda sizlerin bu davranışlarıyla kamuoyunu meşgul ettiğim için üzgünüm. Ama siz de artık cidden çok oluyorsunuz. Değerli Kemal Hocam, gördüğün üzere açtığın yoldan, kurduğun sistemden gelipgeçenler çok olmayan başladı. Seni ve mücadeleni aynen yaşatıyorlar. Özetle, üniversite camiası seni çok özledi, Kemal Hocam geri dönsen artık iyi olur! Bu vesile ile tüm okuyucularımın bayramını tebrik ediyor, hukuksuzluğun son bulmasını diliyorum..

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Felluce'nin Arafat'la ilgisi   / 13-11-2004
 Hızlandırılmış trene devam ancak,   / 10-11-2004
 Uçakta protokol sıkıntısı   / 08-11-2004
 Halka arzdan kontrat devrine BOTAŞ   / 06-11-2004
 Özelleştirme mantığı değişiyor   / 03-11-2004
 'Yüce Divan yolu açık' ya dokunulmazlıklar   / 01-11-2004
 Bakan yolsuzlukla mücadele eder mi?   / 30-10-2004
 AB ile Airbus pazarlığı   / 27-10-2004
 İlerleme Raporu neden çevrilmiyor?   / 25-10-2004
 AB'de 'Pulya' krizi   / 23-10-2004
GÜNTAY ŞİMŞEK
2. Alemdaroğlu vakası
Bayramın ikinci gününde sizlerin...
Sizce ben seksi miyim?
Bu soru hemen her ülkede dünyanın en seksi kadını seçilen Angelina...
Parmaklık ardı bayram
Paşakapısı Cezaevi bayram telaşını en çok kantin kapısında yaşadı.
Polisin Peker Örgütü şeması ünlüleri şok etti
Polisin Peker Örgütü şeması ünlüleri şok etti
Polisin, organize suç örgütü kurduğu iddiasıyla savcılığa suç...
Vatandaş duyarlı olunca kapkaççı bu kez kaçamadı
Vatandaş duyarlı olunca kapkaççı bu kez kaçamadı
Kapkaççılar tarafından cep telefonu için trenden atılan üniversiteli...
IMKB
E: 22,105 D:% -0.37
DOLAR
S: 1,456,000 D:% -0.14
EURO
S: 1,881,000 D:% 0.11
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.