kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
  » Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bütçesi yetmeyenler için alternatif olduk
Bütçesi yetmeyenler için alternatif olduk
Anadolu'da Logan için daha da cesaretlendim
Türkiye, en önemli ülke konuma geldi
Logan'ın parçaları Türkiye'den

Dar gelirliye umut olduk

Dacia Türkiye Genel Müdürü Merih Tüzün, Logan'ın kasım ayı ortasında Türkiye'de satışa sunulacağını söyledi ve ekledi: Biz birinci el oto almak isteyen ancak maddi gücü olmayanları hedefliyoruz.


Bütçesi yetmeyenler için alternatif olduk

Dacia Türkiye Genel Müdürü Merih Tüzün, "Dacia markası sıfır araç sahibi olmayı isteyen ancak bütçesi yetmeyen tüketiciler için yeni alternatif oluşturdu" dedi R.

Renault Grubu, Dacia'yı Türkiye'de yeniden yapılandırıyor. Özellikle de 5 bin Euro'luk otomobil olarak lanse edilen son modeli Logan ile iddialı olmak istiyorlar. 16 ay gibi kısa sürede Türkiye çapında 60 satış noktasına ulaşan Dacia'da şimdi herkesi Logan heyecanı sardı. Otomobil, kasım ayının ortasında yollara çıkacak. Logan'ın fiyatının yaklaşık 17 milyar liradan başlaması bekleniyor. Peki ya hedefler? Dacia Genel Müdürü Merih Tüzün'e bunu sorduğumuz zaman şu cevabı alıyoruz: Bu marka, herşeyden önce, otomobil sahibi olmayı düşünen ancak bütçesi mevcut modellere yetmeyen ve ikinci eli yeğlemek durumunda olan tüketicilere yeni bir alternatif sunuyor. Tüzün'le röportajımızda Dacia'nın geleceğini konuştuk...

* Dacia Logan, Batı Avrupa'da da çok tutuldu. Hatta Schweitzer bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmediklerini beyan etti. Araç bize ne zaman gelecek? Biliyorsunuz, gerek uzman otomobil basını gerekse tüketiciler tarafından Logan'a gösterilen büyük ilgi ve gerçekleştirilen müşteri anketleri, Renault'nun Dacia Logan modelinin satışını öncelikli pazarlarının da ötesine yayma kararı almasında etken oldu. Logan 2005 yılında Batı Avrupa ülkelerinin çoğunda Renault yetkili Satıcıları tarafından satılacak. Bu son derece önemli bir gelişme. Dacia Logan'ın Romanya'daki lansmanı da geçtiğimiz aylarda büyük bir başarıyla gerçekleştirildi. Projenin hedeflerine uygun olarak, Logan 2004 Ekim ayı ile 2005 sonu arasında, sırasıyla Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarında da satışa sunulacak. Türkiye'de ise bu ayın ortalarında Logan'ı satışa sunacağız.

Logan: 17 milyar lira
* Fiyatlandırma aşamaları ne durumda?
Fiyatlandırma konusuna gelince; Türk otomobil basınıyla birlikte olduğumuz gerek Paris'deki dünya lansmanında, gerekse Kapadokya'da gerçekleştirdiğimiz basın denemelerinde fiyat konusunda genel bir seviye veren açıklamalarım olmuştu. Şu aşamada onun ilerisinde birşey söylemeyeyim ama bir hafta içerisinde Logan'ın motorizasyon ve versiyon bazında fiyatlarını duyuracağız. Ancak bu vesileyle şunu tekrar belirtmeme izin verin: 5 bin Euro'luk otomobil Türkiye için bugünkü vergi yükleriyle ne yazık ki mümkün değil. Bu fiyat, vergi yükünün makul seviyelerde yüzde 18-20 aralığında seyrettiği ülkeler için geçerli olan ve donanım düzeyi en düşük olan en alt versiyonun fiyatıdır. Bizim ülkemizde ise genel tüketici eğilimi donanımı daha yüksek otomobillere doğrudur ve bildiğiniz üzere otomobilin üzerindeki vergi yükü de oldukça ağır. Bu olumsuzluğa rağmen, biz, Logan'ı çok noktadan enjeksiyonlu 75 beygirlik motor, enjeksiyon kilidi, hava yastığı, merkezi kilit donanımlarıyla 17 milyar lira seviyesinden başlayan fiyatlarla satışa sunacağız.

Kampanyalar dolu dizgin
* Otomotiv pazarında fiyatlar çok düştü. Bu Logan'ı olumsuz etkileyebilir mi?
Yılın son çeyreğinde otomobil piyasasında yoğun bir rekabet yaşanıyor. Özel indirim ve kampanyalar tüm marka ve modeller için geçerli. Bu durumu yakından izliyoruz. Ancak hemen şunu söylemeliyim; Logan ürün-kalite/fiyat konumlamasıyla segmentindeki rekabete yeni bir boyut getirecek. Bununla Logan'ın ürün, kalite ve fiyat dengesiyle çok doğru bir yerde konumlanacağını söylemek istiyorum.

Ucuz oto imajı silinecek
* Dacia denince hemen akıllara ucuz oto geliyor, bu imaj nasıl silinecek?
Renault Grubu, Dacia'yı Türkiye'de yeniden yapılandırmaya karar verdiği zaman, şebeke-ürün kapsamında eskiye ait ne varsa hepsini bir yana bıraktı. Yine bildiğiniz gibi Romanya'da bulunan üretim tesislerini 500 milyon Euro'luk yatırımla yeniledi. Renault Grubu markası Dacia gerek ürün gamıyla gerek satış ve satış sonrası hizmet ağı ile Türkiye için yepyeni bir marka. Bu marka, herşeyden önce, otomobil sahibi olmayı düşünen ancak bütçesi mevcut modellere yetmeyen ve ikinci eli yeğlemek durumunda olan tüketicilere yeni bir alternatif sunuyor. Bu gerekçelerle artık ucuz ama kalitesiz çağrışımı yapan nitelendirmeler Dacia için geçerli olamaz. Dacia bugün kaliteli ancak yine de erişilebilir fiyatlı ürünler sunan bir marka; bu nedenle, izninizle ucuz sözcüğünün yerine 'erişilebilir uygun fiyatlı' tanımlamasını koymayı yeğlerim. Erişilebilirlik deyince bu sadece fiyatla da sınırlı değil: Yaklaşık 16 ay önce başlattığımız yeniden yapılanma çalışmaları sonucunda, bugün Türkiye'nin dört bir köşesine yayılmış 60 yetkili satıcısı ve servisi olan bir satış ve satış sonrası ağı hizmetini de sunduğumuzu hatırlatmak isterim. Bu hizmetimiz bütün Renault satış ve satış sonrası noktalarının Dacia ağına katılmalarıyla daha da genişleyecek.

Hedef 6 bin araç satışı
* Bu yılki hedefleriniz nedir?
Bu yıl şimdiye kadar 4 bin civarında araç satışı gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar da bu rakamın 6 binler seviyesine çıkmasını planlıyoruz. Binek otomobildeki payımız yüzde 1, ticari araçtaki payımız ise yüzde 0.5 seviyesinde. Ancak Logan'ın ürün gamımıza eklenmesiyle binek araçtaki payımız hiç kuşkusuz hissedilir seviyede artacaktır.
DİĞER OTO FİNANS HABERLERİ
 ÖTV zammı vatandaşa 2 milyar liraya patladı
 Devrim'le 43 yıl sonra yeniden
 Seat Altea ödülleri beşledi
 Kia servis günlerinde yüzde 15 indirim var
 Mercedes'te sağlıklı beslenme programı
 Toyota'da 2.5 milyarlık Bayram indirimi
 Türk halkı navigasyon sistemiyle tanışacak
 Eğitim vermedikten sonra cezalar 5 kat artsa ne olur
 Enduro yarışında gözden kaçanlar
 Daihatsu'ya çevre performans ödülü
 Hyundai'de garanti 5 yıla uzatıldı
 Opel ve İş Bankası'ndan 2.5 milyarlık faiz desteği
 Yeni Prado artık daha ekonomik
 Şeritleri kaçardığınız zaman sizi uyaracak
 Test sürüşü yap Honda kazan
 Mitsubishi Colt 23.9 milyar lira
 Aile boyu Megane yollara çıktı
 Opet'e sosyal sorumluluk ödülü ı
 Otokar'dan tüketici odaklı yeni modeller
    Otomobil Yazarları
    Otomobil Dünyası
  » Oto Finans
ALİ SAYDAM
Beş yıl garantiyle bir adım öne...
Maviş'in gözlerine yeniden 'renk' geldi
Maviş'in gözlerine yeniden 'renk' geldi
Abdurrahman Aydoğdu'nun İngiliz Konsolosluğu'ndaki patlama nedeniyle...
Doktor, mallarının hesabını veremedi
Doktor, mallarının hesabını veremedi
Hastalardan bıçak parası aldığı için tutuklanan SSK doktoru Erdal...
Şiddete karşı sevgi çemberi
Hollanda'da Theo Van Gogh cinayetiyle başlayan saldırılara en güzel...
Musul kaynıyor
Felluceli direnişçiler Musul'a kaçtı. Polis merkezine ve Kürt parti...
Erdoğan'dan iki yılın muhasebesi
Başbakan Erdoğan 'Ulusa Sesleniş' konuşmasında vatandaşlara "Bize güvenin"...
Sarıgül'den Baykal'a rest
Şeyh Bedrettin, Pir Sultan Abdal yollarından döndü mü ki ben döneyim! Hodri...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.