kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Atina 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bir hayal gerçek oldu: Ömür boyu 'füze' meme
Dezavantajı var mı?

Bir hayal gerçek oldu: Ömür boyu 'füze' meme

Eskiden füze, roket ve uzay mekiği yapımında kullanılan titanyum, şimdi kadınların hizmetinde. Estetik Cerrah Ziya Saylan, geliştirdiği 'iç titanyum sutyeni' ile sarkık göğüsleri dikleştiriyor. Bir saatlik operasyonla deri altına yerleştirilen bu sutyen, elleyince hissedilmiyor

Diri ve dik göğüsler kadınların rüyası, erkeklerinse fantezisi. Ancak bebek emziren, ömür boyu rejimden çıkmayan bir kadın, dik göğüslere ancak rüyasında sahip olabiliyor. Bırakın emzirmeyi ve rejim yapmayı, yerçekimi bile izin vermiyor göğüslerin dik kalmasına. Kısacası, Pamela Anderson gibi füze göğüslere sahip olmak çok zor. Ama Aktüel dergisinin son sayısında yer alan habere göre; Almanya'nın Düsseldorf kentinde yaşayan Dr. Ziya Saylan'ın geliştirdiği 'iç titanyum sutyeni' sayesinde, yeryüzünde sarkık göğüslü kadın kalmayacak! Sutyen mi? O, tarihe karışacak.

1 HAFTADA UYUM SAĞLIYOR
Yıllardan beri estetikçilerin en büyük hayalinin, kadınlara cilt altına takılan sutyen yapmak olduğunu söyleyen Dr. Ziya Saylan, buluşu hakkında şu bilgiyi veriyor: "20 yıldır katıldığım çalışmalarda polyester ve diğer metal tellerle cilt altına sutyen yerleştirmeyi denedik. Fakat vücut, bu maddelere şiddetli reaksiyon gösterdi. Sertlikler, iltihaplanmalar, kaymalar oldu. Ardından titanyum çıktı. Titanyumun özelliği, vücudun hiçbir reaksiyon göstermemesi. Vücut, titanyumu tanımıyor çünkü. Yaptığım karın germe ve fıtık ameliyatlarında hep titanyum kullanıyordum. Ne sertlik oluyordu, ne de iltihaplanma. Dedim ki, neden sutyeni de titanyumla denemeyeyim? Önce üçgen şeklindeki titanyumu göğüs altına yerleştirdim. Sonrasındaysa parça, kendi tasarımım olan tam bir sutyen şeklini aldı. İki yıldır bu yöntemle silikondan ve doğal yollardan sarkan göğüsleri dikleştiriyorum."

ELLENDİĞİNDE FARK EDİLMİYOR
Titanyum sutyeninin vücuda yerleştirilmesi ise, şu süreçle gerçekleşiyor: Titanyumdan yapılmış iki adet altışar gram ağırlığındaki sutyen, önce göğsün altı açılarak cilt altına yerleştiriliyor. Ardından göğüs kası, kaburga ve göğüs kafesine dikilerek sabitleniyor. En son meme ucunda birleştiriliyor ve operasyon tamamlanıyor. Deri altı dokular, birkaç hafta içinde titanyum sutyenle kaynaşınca, işlem tamamlanmış oluyor. Daha sonra elle kontrol edildiğinde bile, vücutta yabancı bir madde olduğu anlaşılmıyor. Öyle ki, hastaların partnerleriyle yapılan görüşmelerde, ilerleyen dönemlerde de hissedilmediği, cinsel yaşamın eskisine oranla daha mutlu hale geldiği öğreniliyor. Titanyumla ilgili merak edilen konuların başında, 6 gram ağırlığındaki sutyenin, göğüs ağırlığına nasıl dayandığı. Dr. Saylan, titanyumun atom özelliğinden dolayı ne kadar bükülürse bükülsün, şeklinin değişmediğini, metal yorgunluğu yaşamadığını söylüyor ve ekliyor: "6 gram ağırlığındaki titanyum sutyeni, tam 200 kiloyu kaldırabilecek güce sahip!" Titanyum sutyeniyle takviye edilen göğüslerin en önemli özelliği ömür boyu sarkmaması. Hatta, defalarca doğum yapıp, bebeğinizi emzirseniz bile sarkması imkânsız. Üstelik, süt bezleriyle ilgisi olmadığı için, bebek emzirirken sorun da yaşanmıyor. Bir diğer avantaj da, bir daha sutyen kullanmaya gerek olmaması. Öyle ya, iki sutyen üst üste giyilmez ki!

7 BİN EURO TUTUYOR
Yaklaşık bir saat süren 'iç titanyum sutyeni operasyonu', hasta oturtularak gerçekleştiriliyor. Çünkü dikleştirilecek olan göğsün, cerrah tarafından profilden izlenmesi şart. Üstelik hasta bayıltılmıyor, sadece bir iğneyle hafifçe uyuşturuluyor. Dikiş yerine zamk kullanıldığı için vücutta iz kalmaması, operasyonun bir diğer büyük avantajı. Dr. Ziya Saylan, bu işlemin 30-55 yaş arasındaki her kadına rahatlıkla uygulanabildiğini söylüyor. Fakat hastanın cilt dokusunun iyi olması veya şeker hastasıysa, şekerinin kontrol altında olması kaydıyla. Çünkü şeker hastalarının yaraları kolay iyileşmiyor. Mucize buluşun ekonomik bedeline gelince... Dr. Saylan, bütün operasyonun 7 bin Euro (yaklaşık 12 milyar 500 milyon TL) olduğunu söylüyor. Sadece titanyum sutyeninin fiyatıysa 1200 Euro. Dr. Saylan, 'iç titanyum sutyeni' adını verdiği yöntemini, ilk olarak geçtiğimiz mayıs ayında Paris'te düzenlenen Avrupa Plastik Cerrahi Kongresi'nde tebliğ etmiş. Ardından 28 estetik doktoru, yöntemi öğrenmek için başvurunca, önümüzdeki ekim ayında workshop düzenlemeye karar vermiş.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Ünlü Hamileler İş Başında
 Ünlüler Annelik İçin Gün Sayıyor
 Nasıl İnce Kalıyorlar?
 Sevginin Fazlası Zarar
 Bir Hayal Gerçek Oldu: Ömür Boyu 'füze' Meme
 Anne Karnındaki Bebeğin Fotoğraf Albümü Hazırlanıyor
 Günde Bir Aspirin Beyin Kanaması Riskini Azaltıyor
 Karalahana Kısırlık Nedeni
 Hafızamızı Güçlendirmek Mümkün Mü?
 Damar Sağlığını Koruyanın Kafası Daha İyi Çalışıyor
 Hamileliğin 'zararlılar' Listesi
 Bunlardan Mutlaka Durun!
 Yalova Kaplıcaları Cildi Temizliyor
 Kiloyu Korumanın Altın Kuralları
Aşk halının altında bir yerde...
Offf üç, iki, bir... Az sonra boğulacağım. Küüt diye gideceğim. Kaç...
Tuğba Coşkun: Avşar'ı mahkemeye vereceğim
Tuğba Coşkun: Avşar'ı mahkemeye vereceğim
Hülya Avşar'ın 'Kart Finans' benzetmesine Mehmet Ali Erbil, "Bana...
Börtü böcek sevdalıları!
Börtü böcek sevdalıları!
Güneye göçemeyip İstanbul'da kalmak zorunda olanlar kendilerini börtü...
Vogue'a Kapak Oluyor
Vogue'a Kapak Oluyor
Güzide Duran ile İlker İnanoğlu'nun ilişkileri tarih oldu mu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.