kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Guntay Simsek @ SABAH
 

'Sen yaz kimse fark etmez'

Tempo Dergisi'nin son sayısında, TCDD Genel Müdürü ile Ulaştırma Bakanı arasında geçen konuşmaya yer verdi... Dergi, haberinde TCDD Genel Müdürü Karaman'ın, "Hızlı treni yaparsak, tepki gelebilir" sözlerine, Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın "Sen yap kimse fark etmez" cevabını verdiğini yazmış, bunu da ellerindeki ses kasetine dayandırmış.
Haberi okuyunca insan 'el-insaf' diyor. Bir haber bu kadar mı çarpıtılır. Yetmezmiş gibi Hürriyet'ten alıntı yaparak, "Bakanın korkunç sözleri" diyerek, 3 ay önceki konuşma son tren kazasına aynen monte edilmiş. Tren kazası sebebiyle kim istifa eder bilemiyorum, ama bu haberi bu şekilde verenlerin ve ona tempo tutanların şapkayı önlerine koyup düşünmeleri gerekmez mi?
'Sen yaz kimse fark etmez' mantığıyla ele alınmış bir haber değil. Tamamını okuyunca neyin ne olduğu ortada. Eğer basın bir kaza haberini dahi bu derece yanlış vermeye cüret ederse, bu kazanın neticesini de sağlıklı bir şekilde duyuracağını kim garanti edebilir?
Böyle bir konuşmanın varlığı bakanlık tarafından doğrulanırken, içeriğin bambaşka olduğu ifade ediliyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın gazetecilerle sohbeti sırasında TCDD Genel Müdürü'nün "Hızlı treni yaparsak çok büyük tepki gelecek" sözlerine verdiği "Sen yap, kimse farkına bile varmaz" karşılığının "Bir buçuk ay Ankara-İstanbul hattının trafiğe kapalı tutulmasıyla" ilgili olduğu ortada.
O günlerde Ulaştırma Bakanı bir grup bürokrat ve gazetecinin önünde; "Şimdi, mesela Ankara-İstanbul ile başladık. 7.5 saatten 5.5 saate iniyor. Ne yaptık ama? Bir buçuk ay trafiğe kapattık. Çok kontrollü bir şekilde geçiş veriyoruz. Genel Müdür bunu (hattın rehabilitasyonunu kastediyor) yapmaya karar vermeden önce bana geldi. 'Bunu yaparsak çok büyük tepki gelecek; ama 1,5-2 ay sonra çok rahatlama olacak' dedi. Ben de ona, 'Sen yap kimse farkına bile varmaz' dedim. Çünkü kimse demiryolları ne yapıyor, ne yapmıyor farkında bile değil. Hakikaten hiç de tepki gelmedi."
O dönemi haber olmayan sohbet, bu denli taraflı infaz şeklinde, neden haber yapılır? Cevabını vermekte zorluk çekiyorum. Kamuoyunun bu şekilde kafa karışıklığına sürüklenmesi demek, bu tarz hadiselerin uzun süre hükümet-medya kavgasının devam edeceğini, arkada başka hesapların olduğunu gündeme getirecektir.
Birileri konuyu hafif yaklaşınca, 'koruyor', başkaları aslı astarı olmayan haberlerle vurunca 'başka hesabı var' yaklaşımı ortaya çıkıyor. İfrat ve tefrit noktasını, maalesef basın olarak bir türlü ayırt edemiyoruz.
Habere konu edilen sözlerden de anlaşılacağı gibi yoruma meydan bırakmayacak şekilde, Ankara-İstanbul arasındaki trafiğin bir buçuk ay kapalı kalmasına vatandaşlardan tepki gelip gelmeyeceğine vurgu yapılıyor. 'Hızlı treni faaliyet geçir, insanlar ölsün' şeklinde bu sözler nasıl tevil edildiğini galiba önümüzdeki sayısında Tempo'cular bir tez olarak ortaya koyacaklar.
Daha da ilginci yargıya intikal ettirileceği Ulaştırma Bakanlığı tarafından ifade edilen hadisenin nasıl neticeleneceğidir. Kaza raporlarının neticesi ve hükümetin gerçek ortaya çıktığında nasıl bir yaklaşım sergileyeceği de merak-ı mucibimiz, fakat bu kadarın canın hesabı nasıl verilir? Yoksa kalan sağlarla mı devam edilir? Daha fazla beklemeden bir netice almak ümidiyle.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Rus uçağına soru önergesi   / 07-08-2004
 Irak'la işimiz zor   / 04-08-2004
 İran'la işler tek celsede çözülmez   / 02-08-2004
 'Sen yaz kimse fark etmez'   / 31-07-2004
 Dengeleri değiştirecek ziyaret   / 28-07-2004
 Her kafada ray tıngırtısı   / 26-07-2004
 Demiryolu siyaseti de raydan çıkardı   / 24-07-2004
 Yurtdışında sıcak gelişmeler   / 21-07-2004
 Vali olursa VIP de olur   / 17-07-2004
 Bakanlık'ta haksız baskı   / 14-07-2004
GÜNTAY ŞİMŞEK
Avea ve Turkcell rekabeti
Aycell ve Aria'nın...
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Yeni program ve taze kaynakla ekonomide yeni hamle...
MEHMET ALTAN
Maliye Bakanlığı'na bir soru...
Türkiye Cumhuriyeti...
Boğaz kurtulsun derken Saroz elden gidiyor...
Kafkas petrolünü Kıyıköy'den Saroz'a boru hattı ile indirecek...
Polise meydan dayağı attılar
Maddi hasarlı trafik kazası yapan taraflar, tartışırken kendilerini...
IMKB
E: 19,188 D:% -0.81
DOLAR
S: 1,458,000 D:% -0.68
EURO
S: 1,781,000 D:% 0.74
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.