kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ağabeyi Emine Hanım'ı anlattı
Ağabeyi Emine Hanım'ı anlattı
Ailemizde hiçbir zaman baskı yoktu

Ağabeyi Emine Hanım'ı anlattı

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın ağabeyi Ali Gülbaran, kız kardeşinin 4 erkekten sonra dünyaya geldiğini belirterek şöyle diyor: "Ama Hepimizden daha aktifti. Zamanının çoğunu vakıflarda, derneklerde geçirirdi. Çok iyi dikiş diker, çok da iyi yemek yapardı.".

Ali Gülbaran, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Büyük marketlere peynir pazarlıyor. Buraya kadar sıradan bir portre yani. Ama Gülbaran'ın bir başka özelliği daha var. O da başbakanın kayınbiraderi olması. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın dört ağabeyinden en küçüğü olan Ali Gülbaran, kız kardeşini SABAH'a anlattı. Emine Erdoğan'ın dört erkekten sonra dünyaya geldiğini anlatan Ali Gülbaran, "Fatih'de dedemden kalan bir evde oturuyorduk. Burası satılınca Malta'da kiraladığımız bir eve taşındık. Ama hepimiz Fatih'te doğduk" diyerek başlıyor sözlerine.

"HEP AKTİF BİRİYDİ"
Fatih ve ardından da Üsküdar'da kocaman bahçeli bir evde mutlu bir çocukluk yaşadıklarını anlatan Gülbaran, "Hiçbir zaman varlıklı bir aile olmadık ama babamız bizi kimseye de muhtaç etmedi" diyor. Şirin bir çocuk olan kızkardeşinin zekasına olan hayranlığını da sık sık dile getiren Gülbaran, "Büyüdükten sonra da değişmedi. O bizden küçük olmasına rağmen çok aktifti. Zamanının büyük çoğunluğunu vakıfların ve derneklerin faaliyetlerinde, toplantılarda, ev ve hasta ziyaretlerinde geçiriyordu. Biz ise mahallede misket oynuyorduk. Kardeşim bir şeylerin peşinde koştururken, biz erkekler hâlâ büyümemiştik" diye konuşuyor.

"İSTEYEN OKUDU"
Annesinin okuma yazma bilmediğini, dedesinin de babasını, çok zayıf ve çelimsiz olduğu gerekçesiyle ilkokul ikinci sınıftan aldığını anlatan Gülbaran, tüm bunlara rağmen annesinin okumaya çok meraklı olduğunu, tüm çocuklarının okumasını çok istediği için elinden geleni yaptığını söylüyor. Gülbaran annesinin bu ilgisini ise şöyle anlatıyor; "Kimsenin annesi okula gelmezken annem öğretmenlerimizle konuşmaya gelirdi. Üniversiteye gittiğimde bile annem 'geleyim şu öğretmenlerinle konuşayım' derdi. O kadar ilgiliydi. O yüzden bizi de Emine'yi de okutmamaları gibi bir durum söz konusu olmadı. Hepimizin okumasını isterdi. Bazen çok utanırdım, lisedeyken bile annem okula geliyordu. Bu nedenle kardeşimi okutmamak söz konusu bile değildi." Emine Erdoğan'ın çalışkan ve okumayı seven bir öğrenci olduğunu vurgulayan Gülbaran, "Bizim sınıfta kalmışlığımız olmuştur ama onun olmadı. Aileden de Emine'ye okumaması yönünde bir baskı yapılmadı. Ancak o liseden sonra eğitimine devam etmemeyi tercih etti. O yıllarda da türban sorunu vardı. Belki bu nedenle eğitimin sürdürmek istememiş olabilir" diyor.

"YETENEKLİYDİ"
Emine Erdoğan'ın çok iyi dikiş diktiğini, aynı zamanda çok da iyi yemek yaptığını anlatan ağabey Gülbaran o dönemde kardeşinin kendi elbiselerini, pardösülerini diktiğini belirtiyor. Kardeşinin dikiş konusunda çok iyi ve becerikli olduğu için iyi bir terzi ya da çok ünlü bir modacı olabileceğini düşündüğünü anlatan Ali Gülbaran, "Ama şimdiki kıyafetlerini abartılı buluyorum. Sık görüşemediğimiz için eleştirilerimi söylemedim. Bazı kıyafetleri çok abartılı geliyor. Birilerinin o abartıya dur demesi lazım. Kıyafetlerini bulunduğu konum ve yaşına göre seçmeli. Bence çevresindeki insanlar bazen bir şeyi çok güzel yapacağız diye kendilerini tatmin ediyorlar.. Karşınızdakine de bu çok güzel dediğiniz vakit o da onu öyle kabul ediyor ve giyiyor" diye konuşuyor.

"O HALA REİS"
Kardeşi ile geleceğin "başbakanı" Tayyip Erdoğan'ın evlilik hikayesini de anlatan Gülbaran kardeşini çok isteyen olduğunu ve hiçbir zaman Arap, Kürt, Laz olsun gibi ayrım yapmadıklarını anlatıyor. Ali Gülbaran, "Ama evleneceği kişinin de düzgün birisi olmasını ve güzel bir hayat kurmasını istedik. Reisi de çok sıcak bulduk ve çabuk sevdik" diyor. Kardeşiyle evlenmek isteyince genç Tayyip Erdoğan hakkında araştırma yaptıklarını da belirten Gülbaran, "Babam sessiz bir insandı bu nedenle araştırma görevini en büyük ağabeyimiz üstlendi. Araştırmasını reisin oturduğu yerde okuduğu okulda, çalıştığı çevrede yaptı" diyor. Gülbaran "İlk istediklerinde Emine Erdoğan'ı verdiniz mi?" sorusunu ise "Muhakkak düşünelim olmuştur. Çok fazla zorlamadık ama hemen de vermedik. Her iki aile de İstanbul'da yaşadığı için bölge farklılığı yaratmadı. Şu kadar takı olsun, bu eşyalar olsun gibi şartlar da koşmadık" sözleriyle yanıtlıyor.

Nebahat KOÇ / HABER MERKEZİ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Paralarını alamayan eczacılar feryat ediyor
 Amerikalılar'a kebabı sevdirdi
 D Marin'de ödül töreni
 Kadın ve erkeklerin rüyaları bile farklı!
 Konser arası tatil kaçamağı
 Sıcaklar yerini yağmura bırakıyor
UMUR TALU
Acı reçete!
Bir süredir eczacılar her kanaldan ses...
ERGUN BABAHAN
Ankara'ya kadın eli
Bu hafta Ankara SABAH'ta bir bayrak...
REFİK DURBAŞ
Eczacı, iflasın eşiğinde mi?
Son 3-4 yıldır T.C.
SAVAŞ AY
Tunceli barajı neden istemiyor?..
Aslında Munzur...
'Avrupa, yalan söylememeli'
Türkiye karşıtı konuşmalarıyla tanınan Valery Giscard d'Estaing,...
ABD ekonomisinde turuncu alarm
El Kaide’nin yeni hedefleri: IMF, Dünya Bankası ve New York...
Pardon Porto!: 2-1
Pardon Porto!: 2-1
Hagi yönetiminde son derece diri ve etkili bir oyun çıkaran Cimbom'da...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.