kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Euro 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mehmet Altan @ SABAH
 

Kürt sorununu AB çözüyor

Türkiye'de "devlet-birey" ilişkileri çağdaş bir demokrasinin arzuladığı düzeyde olsa, geçtiğimiz acıların hiçbirini yaşamazdık.
İnsanların ana dillerini özgürce konuşmalarından ve kültürlerini rahatça geliştirmelerinden tutun da, yaşadıkları bölgenin sosyo-ekonomik sorunlarını siyaset aracılığıyla duyurmalarına kadar her tür demokratik hak devlet-birey ilişkilerinin çağdaş olduğu ülkelerde gayet normaldir. Zaten, Kürt sorunu da dahil birçok konuyu AB sürecinin çözmesi de bu yüzden... AB, cumhuriyeti demokratikleştiriyor...


Uyum yasalarının titizce uygulanmasını arzulayan Yargıtay Başsavcılığı'nın DEP'li milletvekillerinin hapis yatmasına müdahalesi de, Kürtçe yayın da AB sürecinin sonuçları...
Nitekim, gerek hükümet, gerekse DEP'li dört milletvekili bu noktada mutabık gözükmekte. Dünkü Hürriyet gazetesinde Turan Yılmaz'ın haberi bunu teyit ediyor:
"Eski DEP'liler de önceki gün görüştükleri Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve AKP'nin Güneydoğu kökenli milletvekillerine, 'AB sürecini olumsuz etkileyecek hiçbir girişimi bizden beklemeyin' mesajını verdiler. Gül ve Güneydoğu kökenli AKP'liler, Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak'a şu mesajları ilettiler:
Devlet olarak demokratikleşme doğrultusunda önemli adımlar atıyoruz. Bu sürece herkesin katkı sağlaması gerekir. Kimse bu süreci tıkayacak, engelleyecek girişimlerde bulunmamalı. Bu konuda herkes gibi size de büyük sorumluluk düşüyor.
Hükümet olarak AB'ye odaklandık. Cesaretle hiçbir fedakarlıktan kaçınılmıyor. Hatta bazı kesimlerin tepkisini üzerimize çekme pahasına bütün bu adımları atıyoruz. Biz üzerimize düşeni yaparken, sizler de üzerinize düşeni yapın.
Eski DEP'liler de bu mesajlara karşılık şu görüşleri aktardılar:
Hükümetin AB sürecine yönelik attığı adımları izliyor, demokratikleşme yolundaki adımlarını destekliyoruz. Daha çok yapılacak şey var. Bunların da yapılması ve demokratikleşme yolundaki bütün eksikliklerin tamamlanması konusunda bizler de elimizden gelen katkı ve desteği sağlayacağız. AB sürecini olumsuz etkileyecek hiçbir girişimi de kimse bizden beklemesin. Terör ve şiddeti bizler de istemiyoruz. Ülke bunun acılarını çekti. Bunun sona ermesini sağlamak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ancak bunun için herkesin yardımcı olması gerekiyor.
Ne var ki, hükümetle DEP'lilerin bu barışçı mesajlarına rağmen AB sürecini durdurmak isteyen gruplara olanak verecek bir hareketlenmeyi de izliyoruz. Güneydoğu'da terörü kışkırtıp, AB sürecini tıkamak isteyenler var...
Görüntü kimseyi aldatmasın, ateşkesi sona erdirene değil, onun ardındakine bakmalı. Bir de bu işin kime yarayacağı sorusu önemli...


İktisadi Kalkınma Vakfı'nın geçenlerde yaptırdığı bir anket, Güneydoğu Bölgesi'nin yüzde 97.7 ile AB konusunda en istekli bölge olduğunu ortaya çıkardı. Böyle bir gerçek ortada dururken içerideki tutucu güçlerin ekmeğine yağ sürmek için Türkiye'yi kargaşaya sürüklemenin, kan dökmenin gereği var mı?
AB sürecini köstekleyecek her türlü gelişmenin arkasında, Türkiye halkının özgürlük ve zenginlik arayışının önünü kesmek isteyenlerin olabileceğini hiç akıldan çıkarmamak gerek.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Türk'e Türk'ün yaptığı   / 17-07-2004
 Üniter devlet burada, üniter halk nerede?   / 12-07-2004
 Kars'ta gazete satılır mı?   / 10-07-2004
 Van'daki terör, peki Yığınçalı Köyü'ndeki ne?   / 05-07-2004
 Nasıl okumalı?   / 28-06-2004
 'Bu iş bitecek'   / 26-06-2004
 Paganini ve diploma   / 21-06-2004
 Türkiye aktör olabilecek mi?   / 19-06-2004
 Kürt sorununu AB çözüyor   / 14-06-2004
 DEP'liler tutuklanırken neredeydiniz?   / 12-06-2004
UMUR TALU
Hayat ve Hayad
Bazı insanlar yaşadıkları acıların...
EMRE AKÖZ
Motosiklete methiye
Sabahları Kızıltoprak'tan geçip...
ERGUN BABAHAN
CHP ve Kemal Derviş olayı
Kemal Derviş Türk siyasi...
MEHMET ALTAN
"Bunlar, devlet emrinde çalışan katillerdir"
Bundan...
Paris'te kritik buluşma
Fransa'da Türkiye'nin AB üyeliği önemli bir gündem maddesi. Halkın...
Erkeklerinin ağzından Madonna belgeseli
Aşkları ve sansasyonlarıyla hiçbir zaman gündemden düşmeyen...
Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi
"Carew Beşiktaş'ın Eyfel Kulesi olacak. Nouma gibi tatlı ve golcü ama...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.