kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Euro 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ergun Babahan @ SABAH
 

Haberi kim çarpıttı?

Ertuğrul Özkök ilginç bir gazeteci. Köşesinde bir gün aşk, şarap yazıyor, bir gün devletin kritik pozisyonundaki bürokratını özenle parlatıyor, ertesi gün de kalkıp SABAH'a yönelik eleştirilerde bulunuyor.
Öncelikle altını çizeyim ki, SABAH gazetesi Sayın Özkök'ün yıllardır alıştığı biçimde hazırlanmıyor. Yani artık siyasi tarihe malolmuş bir sözle SABAH'ta "İşveren şak emredip, yönetmen tak diye yapmıyor."
SABAH tamamı gazetecilerden oluşan bir ekip tarafından gazetecilik ilkeleri çerçevesinde hazırlanıyor. SABAH'ın açık yazıişleri masasında çalışan herkesin söz hakkı bulunuyor. O nedenle, Hürriyet'le aramızda "habercilik" açısından ciddi bir fark olduğu, haber ve yazıların dikkatli biçimde incelenmesiyle kolaylıkla görülebilir.
Bunu vurguladıktan sonra asıl konuya döneyim. Öncelikle Özkök'e şu soruyu sorayım. Başka gazetelerdeki daha önemsiz haberleri bile Hürriyet'te kullandıran Özkök, milyarlarca dolarlık yatırımla ilgili bu olayda acaba niye haber değeri bulmadı. Gerçek gazetecilik açısından ilginç bir soru değil mi?
Ayrıca yazıda Özkök'ün tipik bir özelliği, olayı kendi istediği yönde çarpıtma huyu hemen öne çıkıyor. SABAH'ın manşetinde bir tek kez bile "rüşvet" kelimesi geçmezken Özkök, SABAH'ın Şarık Tara'ya rüşvetçi dediğini ileri sürüyor.
SABAH sorumlu gazetecilik örneği göstererek Yeni Şafak'ta gördüğü haberi izlemiş ve Şarık Tara'dan görüş almıştır. Manşette, ENKA'dan 250 milyar lira aldığı belirlenen avukatın yanıtı da vardır. Kısaca o manşet evrensel gazeteciliğin tüm kurallarına uyularak hazırlanmıştır.
8 Ağustos 2002'de göreve başladığımızda önümüze bir dizi ilke koyduk. Bunlar, başta editoryal bağımsızlığı korumak, gazeteciliği evrensel ilkeler doğrultusunda yapmak, işverenin diğer işleriyle ilgilenmemek, siyaseti dizayn etmek iddiasında bulunmamak, sivil siyasetin güçlenmesi için çalışmak gibi tüm dünyada geçerli temel kurallardan oluşuyordu.
Çünkü Türkiye'de son dönemde zayıflayan siyaset kurumu, kurtuluşu sırtını medyaya dayamakta bulmuş, bunun sonucunda da medya ile siyasetçi arasında çarpık, zaman zaman kirli bir ilişki kurulmuştu.
Merkez SABAH, eski düzenin temsil ettiği bu ilişkilerin içinde olmamayı en baştan, en temel kuralı yapmıştır. Merkez SABAH, eski tip medyanın, özellikle de Doğan Grubu'nun temsil ettiği değerlerin ve habercilik anlayışının karşısında olmak üzere inşa edilmiştir bir bakıma.
Bu nedenle SABAH, gazeteyi yazı işlerinde yapan bir kadro oluşturmuştur. SABAH'ta editoryal bağımsızlık vardır. Gazetenin haber anlayışıyla, işverenin ticari işleri arasında kesin bir çizgi mevcuttur. Gazetenin haber anlayışı gazeteciliğin evrensel ilkeleri doğrultusunda belirlenmektedir.
Yani işveren-gazeteci ilişkisi evrensel gazetecilik ilkeleri doğrultusundadır. Gazetenin genel yayın politikası elbette işveren tarafından belirlenmektedir ancak gazetenin editoryal bağımsızlığı özenle korunmaktadır. Bu anlayışa da SABAH'ta hem işvereni, hem çalışanı tarafından özenle uyulmaktadır.
Bu da Hürriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni'nin anlamakta zorluk çekeceği bir yaklaşımdır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Devletin itibarı   / 17-07-2004
 Haberi kim çarpıttı?   / 16-07-2004
 Transfer   / 15-07-2004
 Yerinden yönetim   / 14-07-2004
 Yine Türk Ceza Yasası   / 08-07-2004
 İşe saygı duymak.   / 06-07-2004
 Demokratik olgunluk   / 05-07-2004
 Avrupa hukukuna saygı   / 02-07-2004
 Alkışlanacak karar.   / 01-07-2004
 Irak'ta oldu-bitti   / 30-06-2004
UMUR TALU
Hayat ve Hayad
Bazı insanlar yaşadıkları acıların...
EMRE AKÖZ
Motosiklete methiye
Sabahları Kızıltoprak'tan geçip...
ERGUN BABAHAN
CHP ve Kemal Derviş olayı
Kemal Derviş Türk siyasi...
MEHMET ALTAN
"Bunlar, devlet emrinde çalışan katillerdir"
Bundan...
Paris'te kritik buluşma
Fransa'da Türkiye'nin AB üyeliği önemli bir gündem maddesi. Halkın...
Erkeklerinin ağzından Madonna belgeseli
Aşkları ve sansasyonlarıyla hiçbir zaman gündemden düşmeyen...
Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi
"Carew Beşiktaş'ın Eyfel Kulesi olacak. Nouma gibi tatlı ve golcü ama...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.