kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Euro 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Üstün Hoca artık yok
Profesörün kaderi

Hastalarına onlarla birlikte hasta olacak kadar titizlenen Doktor Üstün Korugan kendi hastalığını şok ölümüne beş kala öğrendi

Tıp dünyasının önde gelen ismi Prof. Dr. Üstün Korugan 20 gün önce ateşlenerek hastaneye kaldırıldığında doğuştan kalp kapakçığı sorunu olduğunu öğrendi. İltihaba yol açan sinsi stafilokok mikrobu kapakçığa yerleşmişti.

Ölümü Damarı Tıkayan Pıhtıdan Oldu
İltihap kurutulurken bir pıhtı kopup damarı tıkadı ve Korugan 64 yaşında yaşamını yitirdi. Şimdiye kadar kontrollerde ortaya çıkmayan sorun için doktoru "Normalde üç kapaktan oluşan aort kapağı Korugan'da ikiydi" dedi.

Türkiye'yi "Sağlıklı Yaşam"la Tanıştırdı
Türkiye'de sağlıklı beslenme ve bilimsel diyet kültürünü yerleştiren Üstün Korugan'ı yakınları şu sözlerle anlatırdı: "Hastalarıyla kendisi de hasta olur, onlara ağlar, iyileştiklerinde o da iyileşirdi.


***

Üstün Hoca artık yok

Türkiye'ye uzun yaşamanın sırlarını öğreten Üstün Korugan, enfeksiyon tedavisi sırasında oluşan kan pıhtısı yüzünden yaşamını yitirdi.

Hormon ve metabolizma hastalıklarında uzman olan, Türkiye'yi diyet kültürü ile tanıştıran Prof. Dr. Üstün Korugan, önceki gece tedavi gördüğü Koşuyolu Kalp ve Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Korugan'ın ölümü tıp çevresini yasa boğarken ünlü hekimin çocukluğundan bu yana çok riskli bir kalp hastalığı taşıdığı da ortaya çıktı.

Ateşi 41'e Çıktı
Kalp kapakçığında meydana gelen iltihaplanma nedeniyle yaşamını yitiren Korugan, kısa bir süre öncesine kadar gayet sağlıklı görünüyordu. Ancak Korugan'ın ateşi 20 gün önce aniden 41 dereceye yükseldi. Yükselen ateş ve grip şüphesiyle görev yaptığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Korugan'ı muayene eden meslektaşları kalp kapakçığına yerleşen stafilokok mikrobunun enfeksiyona neden olduğunu belirlediler. Uzun süreli ve yoğun bir tedavi uygulanan Korugan'ın ateşi önce 38 dereceye düşürüldü. Tam her şey kontrol altına alınmışken, aniden oluşan bir pıhtı akciğer damarlarından birini tıkadı.

Durumu Ağırdı
Tıp dilinde akciğer embolisi adı verilen bu durum sonucunda Korugan aniden ağırlaştı. Cerrahpaşa'da yapılan tüm müdahalelere rağmen sonuç alamayan meslektaşları Korugan'ı önceki gece Koşuyolu Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi'ne sevk etti. Ancak Korugan birkaç saat sonra yaşamını yitirdi. Prof. Dr. Üstün Korugan'ın tedavisini üstlenen Koşuyolu Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Mehmet Özkan, Korugan'ın çocukluğundan kalma bir kalp kapakçığı problemi olduğunu ancak bu durumun son rahatsızlığıyla ortaya çıktığını belirterek "Aort damarının kapağı normalde 3 kapaktan oluşur. Ancak nadiren iki kapaktan oluştuğu da görülür. Korugan'da 3 kapak yerine 2 kapak varmış. Bu ilerleyen yaşlarda aort darlığına neden olabiliyor. Bu durum aynı zamanda mikrop oturması içinde zemin teşkil eder ve zayıf bir zemin oluşturur. Mikrop zayıf noktaya oturur ve problem şiddetlenir. Bu hastalık genç yaşlı hiç fark etmez çok tehlikelidir. Mikrop kalp damarı üzerine yerleşmişti"dedi.

Enfeksiyon Öldürdü
Hayatı boyunca hiç ilaç kullanmayan, sürekli egzersiz yapan, savaş açtığı diyabet ve obezite konusunda hastalarını sürekli uyaran, sigara kullanmayan Prof. Dr. Korugan'ı ölüme taşıyan vücuduna girip, kalp kapakçığına yerleşen Stafilokok mikrobu oldu. Mikrobun yol açtığı enfeksiyon, hocaların hocası, entelektüel tıp adamı ve herkesin saygı duyup, sevdiği Korugan'ı hayattan kopardı. Hastalarıyla çok iyi ilişkiler kuran, onlarla birlikte üzülen, onlarla birlikte ağlayan Prof. Dr. Üstün Korugan'ın, özellikle yakın arkadaşlarının hastalıkları sırasında bu duyguları daha da yoğun olarak yaşadığı bilinirdi. 15 yıllık arkadaşı Prof. Dr. Temel Yılmaz, "Hayat, bazen bizi en hazırlıksız anımızda yakalıyor. Onun ölebileceğine inanmazdım. Üç hastanenin doktorları onun için seferber olduk ama kurtaramadık" diye konuştu.

'Tam Hayata Dönmüştü'
Prof. Dr. Yılmaz, "15 yıldan beri diyabete, obeziteye birlikte savaş açtık. Benden yaşça büyük olmasına rağmen hem ağabeyim, hem yakın dostum hem de arkadaşımdı. Kendisiyle birlikte çok sayıda bilimsel kongrede bulunduk. Hep sanat sohbetleri yaptık. Felsefe tutkunuydu. Bugüne kadar tek bir gün beni kırmadı. Tam hayata dönmüşken, ani bir şekilde kaybettik. Çok üzgünüm" dedi. Fransızca ve İngilizce bilen, 150'den fazla Türkçe ve yabancı dilde bilimsel yayın ile sekiz kitapta yazdığı bölümler bulunan Prof. Dr. Üstün Korugan, evli ve bir çocuk babasıydı. Yazılarında vücuda aşırı vitamin yüklenmesine karşı olduğunu sürekli belirten ünlü hoca doğadaki meyveleri, sebzeleri yeteri kadar tüketen kişilerin dışarıdan vitamin almaya da ihtiyaçları olmadığını savunuyordu.

"Özel Biriydi"
Ölümüyle tıp ve sanat dünyasını yasa boğan Prof Dr. Üstün Korugan'ın en yakın dostlarından biri olan sinema sanatçısı Tarık Akan arkadaşının ölümünden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Örnek bir bilim adamıydı. Çok özel bir insandı. Yakın dostumdu. Her zaman ailecek görüşürdük. O benim hep yanımdaydı. Acım çok büyük" diye konuştu. Ağrı doğumlu olan Prof. Dr. Korugan, soyadını Atatürk'ün vermesiyle gurur duyardı. Ağrı'da 1940 yılında dünyaya gelen Üstün Korugan, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede çalışmaya başlayan Korugan, 1982'de profesör unvanı aldı. 1977- 1983 yılları arasında İstanbul Tabip Odası Başkanlığı, Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyeliği yapan Prof. Dr. Korugan, 1983'te 1402 sayılı yasayla üniversiteden uzaklaştırıldı. Korugan yedi yıl sonra 1990 yılında Danıştay kararıyla görevine geri döndü.

İçten İltihaplanmıştı
Korugan'ın ölüm nedeni olarak açıklanan endokardit (kalp kapakçığı iltihaplanması" Kalp Cerrahı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu anlattı; "Kalp içinde iltihaplanma demektir. Kalbin iç yüzeyinde kalp kapakçıklarında ya da deliklerde meydana gelebilir. Bu yolla kana mikrop karışır. Tüm dünyada kalp ameliyatlarından sonra iltihaplanma olasılığı yüzde 1'dir." Korugan, Yılmaz Güney'in cezaevindeyken Cerrahpaşa'ya getirilişi sırasında tedavisini yapmıştı.

Hasan ERŞAN Didem ÜNSAL/MERKEZ

DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Kayıp avukatın sırrı Söylemezler'de saklı
 İntihar değildi
 Bomba elinde patladı
 Çocuklar manyetik alandan etkileniyor
 Elf prensesi bebek bekliyor
 Köpek kanseri teşhis ediyor!
ERGUN BABAHAN
O köy sizin köyünüz.
Bir seneyi aşkın bir süre önce...
ERDAL ŞAFAK
Taşrada hüzün
Hükümetin sanki son günlerde biraz...
MANSUR FORUTAN
Bisküvinin çaya doyduğu an!
Uzun süredir belgesellere...
MEHMET BARLAS
NATO Zirvesi'ne öfke ve tepki bir "Çocukluk Hastalığı"na...
ÖMER ÇELİK
NATO: Açılımlar ve açmazlar
Dünya "güvenlik" ve...
REFİK DURBAŞ
Türkiye uçuyor
Anılarımın kardeşi, gençliğimin genç...
SAİT GÜRSOY
LGS'de son nokta konuldu
Sizin Köşeniz Fen, Anadolu ve...
SAVAŞ AY
Erkek çocukların hayatını kaydırmayın!
Sünnet mevsimi...
HINCAL ULUÇ
Üzüldüğüne sevindim, Yavuz!..
Yavuz Semerci, Sabah...
MUHARREM SARIKAYA
Irak'ta aktörler artarsa
Ankara'da dün temaslarda...
Vikink kardeşliği:2-2
Vikink kardeşliği:2-2
Maç öncesindeki "2-2 bitecek" iddiaları gerçek oldu. Danimarka'nın...
Luccın'de pürüz
Luccın'de pürüz
Celta Vigo'da oynayan Peter Luccin ile anlaşılmasına karşın kulübünün...
'Go home' devri kapandı
'Go home' devri kapandı
NATO zirvesi öncesi sivil toplum kuruluşlarını eleştiren Erdoğan, "30...
CHP, Başbakan'ın korumasını sordu
CHP, Başbakan'ın korumasını sordu
CHP Konya milletvekili Atilla Kart, Erdoğan'ın koruması Karal...
Kızını kaybetti binlerce çocuğu oldu
Kızını kaybetti binlerce çocuğu oldu
Kızı Sema'yı 14 yıl önce bir trafik kazasında kaybeden Devlet eski...
Kuzey Irak ikinci Filistin mi olacak?
Kuzey Irak ikinci Filistin mi olacak?
İsrail'den gelen Yahudi Kürtler, değerinin 5 katını teklif edip,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.