kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Euro 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İstanbul'da hayat duracak
İstanbul'da NATO felci

NATO Zirvesi nedeniyle 184 cadde ve sokak trafiğe kapatılacak

NATO Zirvesi nedeniyle İstanbul'da Havaalanı-Sahil Yolu ile Taksim, Şişli ve Beşiktaş'ta pek çok yol trafiğe kapatılacak. Bu bölgede oturanları tek tek kayda alan polis, kaydı olmayanlara giriş izni vermeyecek.


***

İstanbul'da hayat duracak

NATO Zirvesi nedeniyle Sahil Yolu ve Zirve Vadisi'ndeki pek çok cadde ve sokak trafiğe kapatılacak Bu bölgelerdeki 500 bin kişiden 'temiz' olanlar, bilgisayardaki kayıtları tutarsa ev ya da işyerine girebilecek.

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da 28-29 Haziran tarihlerinde yapılacak NATO Zirvesi'nin ülkenin tanıtımı için önemine dikkat çekti ve alınan bir dizi önleme vatandaşların da uyarak 'fedakarlık' istedi. Zirveye ilişkin ciddi bir terör tehdidinin söz konusu olmadığını belirten Güler, ''Böyle bir tehdidi de önleyecek güçteyiz. Bu zirvenin düzenleyicisi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir'' dedi.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI
Güler, ''Zirve Vadisi'nde oturanlar nasıl kontrol edilecek? Vatandaşlar işyeri ve evlerine gidip gelebilecek mi?'' sorusu üzerine, bu bölgede oturanların kendilerinde kayıtlarının bulunduğunu belirtti. Alınan bilgilere göre, 1 ve 2. güvenlik bölgelerinde oturan ya da iş yeri olan vatandaşların kimlik bilgileri toplandı, güvenlik soruşturması yapıldı. 1 ve 2. bölgeler ile Sahil Yolu Kennedy Caddesi civarında oturan 500 bin kişinin Genel Bilgi Toplaması (GBT) sorgulamasının yapıldığı öğrenildi. Toplanan bilgiler bilgisayarlara yüklendi. Ev ve işyerine gidecek olan vatandaşlar, bilgisayarlı kontrol noktalarından geçerken, kimliklerini gösterecek ve bilgiler polis tarafından bilgisayardakilerle karşılaştırıldıktan sonra girebilecekler. Adları bilgisayarda olmayanlar, 'Zirve Vadisi'ne giremeyecek. Bu arada, bilgiler kaydedilirken, arananlar da tek tek toplandı. Ayrıca, Zirve Vadisi çevresinde Emniyet'in 150 kamerayla sürekli çekim yapacağı, çekimlerin Emniyet'te oluşturulan Kriz Merkezi'nden naklen izleneceği, şüphelilerin anında güvenlik görevlilerine bildirileceği öğrenildi.

"MİSAFİR KABUL EDİLEBİLECEK"
Vali Güler, alınan önlemlerle ilgili dün basın toplantısı düzenledi. Güler, Zirve Vadisi'nde yaşayanların kontrol altına alındığını gösteren şu açıklamayı yaptı: ''1 ve 2. güvenlik bölgelerinde oturan vatandaşlar, kontrol noktalarında kimlik kartını gösterecekler. O iş yerlerine gelenlerin de kimlik bilgileri kontroller yapılarak alınacaktır. Genel hayatı, işyerlerine giriş ve çıkışı, evlere giriş ve çıkışı engelleyici hiçbir husus yoktur. Ancak, kimlik kontrolü ve önleyici aramalar yapılacak.'' ''Bu bölgede oturanlara misafir gelebilecek mi?'' sorusuna, ''Elbette'' yanıtını veren Güler, "Zirve, Türkiye'nin itibarı ve tanıtımı için son derece önemli. Bu, ülkemiz için bir fedakarlığı da gerektirmektedir. Vatandaşlarımız, alınan güvenlik önlemlerine uyacaktır. Bazı fedakarlıklara katlanacaktır. Bu hepimiz için gerekli olan bir şeydir'' diye konuştu. Güler, bu tür toplantıların, protestocular için de, toplanma ve gösteri yapabilecekleri 10 güvenli bölge oluşturulduğunu, bu alanların 21 Haziran-2 Temmuz arasında kullanılabileceğini hatırlattı. Güler, "Demokratik ölçüde bunlara fırsat verilecektir" dedi. Güler, zirve süresince deniz ve hava güvenliğinin de TSK tarafından sağlanacağını açıkladı.DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Olimpiyat ateşimiz söndü
 İstanbul'da hayat duracak.
 Mezuniyet töreninde türban krizi
 Güle güle sana
 Hangi Yollar Kapalı?
 Böbrek hastalarına yeni bir merkez
 Kariyer kadınına yeni hizmet:Menopoz-ölçer
 Şırnak ve Muş'ta terör: 1 şehit, 2 yaralı
 Tababet Kanunu'na Sezer'den veto
 Yeşil kartlıların ayakta tedavi bedelini de devlet...
 İETT'den ÖSS için ek sefer
 Tarihe can verdiler
EMRE AKÖZ
Bırakın çocuk ne yerse yesin!
Amerikan 'Psychology...
UMUR TALU
Gülüşün ve unutuşun medyası
Medyadaki bilinçli yahut...
ÜNAL ERSÖZLÜ
Alkışlarla...
İnsanın neyi, ne zaman, nasıl göreceği...
MUHARREM SARIKAYA
Ankara'dan atılan taş...
Bakanlar Kurulu'ndan bir süre...
Sürpriz aday
AB, yeni Komisyon Başkanı'nı bugün açıklayacak. Bu kişi, eski...
AB, anayasa için ortak karara varabilecek mi?
15 Ay süren bir maraton sonucu hazırlanan Avrupa anayasası...
Rahat olun
Rahat olun
Beşiktaş Futbol Şubesi Sorumlusu, "Deniz ve Serkan Balcı'yla...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.