kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Leyla 'buzdolabından' takdirle çıktı
Leyla 'buzdolabından' takdirle çıktı
'Buzdolabı hapsi' davası sürüyor

Mendilci kız süper

McDonald's'da buzdolabına kapatılan mendilci kız Leyla, burs aldığı okulun en başarılı öğrencilerinden

Dört yıl önce McDonald's'da mendil sattığı için buzdolabına kapatılan Leyla Alkış'ın yaşama sarılması bir yılını aldı. Aylarca psikolojik tedavi gören Leyla, Beykent Koleji'nin en parlak öğrencisi.

Okulunda tiyatro dahil tüm etkinliklerin vazgeçilmez ismi olan Leyla, "Avukat olup, benim durumuma düşen bütün çocukları savunmak istiyorum" diyor.


***

Leyla 'buzdolabından' takdirle çıktı

'Küçük bir kız çocuğu, önünde mendil sattığı Beylikdüzü McDonald's'ın çalışanları tarafından buzdolabına kapatıldı' haberi, o günlerde tüm Türkiye'nin gündemine oturmuştu ŞİMDİ 14 yaşında olan 'o kız', kendisine sahip çıkan Beykent Koleji Müdürü'nü utandırmayıp sınıfını takdirle geçti. 'Mendilci kız' Leyla Alkış, ileride avukat olmak istiyor.

Leyla Alkış, 4 yıl önce kapısının önünde mendil sattığı Beylikdüzü McDonald's'ın müessese müdürü İnan Ünal ve görevli V.B. tarafından, müşterileri rahatsız ettiği gerekçesiyle derin dondurucuya kapatıldı. 10 yaşındaki Leyla, yaşadığı dehşetin etkisinden uzun süre kurtulamadı. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde de yaklaşık iki ay tedavi gördü. Yaşadığı şokun ardından hayata küsen Leyla'nın yardımına, Beykent Koleji Müdürü Semiha Gökdağ yetişti. Gazete ve televizyonlarda Leyla'nın dramını izleyen Gökdağ, hemen harekete geçerek Leyla'nın ailesine çocuklarının eğitimini üstlenmek istediklerini bildirdi. Baba Ziya Alkış, bu teklifi kabul ederek, Leyla'nın kaydını Beykent Koleji'ne yaptırdı. Okulun rehberlik servisindeki psikologlar ve okuldaki öğrencilerin velileri el birliği yaparak, o dönemde 5'inci sınıf öğrencisi olan Leyla'yı girdiği bunalımdan çıkarmaya çalıştı.

BİR YILDA KENDİSİNE GELDİ
Ancak Leyla'nın yaşama yeniden ayak uydurması bir yılını aldı. Öğretmenlerinin ve arkadaşlarının desteğiyle yaşama yeniden tutunan Leyla, bu durumdan kurtulduktan sonra sınıfının en başarılı öğrencileri arasına girdi. Küçük kızı bir an olsun yalnız bırakmayan Beykent Koleji Müdürü Semiha Gökdağ, "Leyla bize geldiğinde çok ürkek ve çekingen bir çocuktu. Yaşadıkları o yaştaki bir çocuğa çok ağır gelmişti. Bizler okul yönetimi ve tüm veliler olarak Leyla'yı bağrımıza bastık. Ben onun manevi annesi oldum. Buzdolabına kapatıldığı anı ve sonra yaşadıklarını unutamıyordu. Tiyatro, dans, halk oyunları, resim gibi birçok sosyal aktivite içerisine soktuk. Bir yılda öyle bir alıştı ki daha sonra bütün sosyal aktivitelerin vazgeçilmez ismi oldu" diyor.

BAŞARIYI YAKALADI
Leyla'yı kendi kızları gibi hayata hazırladıklarını anlatan Gökdağ, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Leyla'yı okula aldığımdan beri verdiğim tüm sözlerin arkasındayım. Leyla'yı sadece eğitim olarak değil, ihtiyacı olan kıyafeti, okul servisi ve kitaplarıyla bir bütün olarak okula aldım. Leyla kısa sürede çok başarılı bir noktaya geldi. Derslerinde çok başarılı. Okula ilk geldiği günden itibaren teşekkür ve takdir alıyor. 8'inci sınıfta olan Leyla'yı takdirlik bir öğrenci olarak okulumuzdan mezun edeceğiz."

ÇOK ZOR GÜNLER YAŞADIM"
Leyla Alkış, şimdi 14 yaşında. Aradan geçen 4 yılın ardından yaşadığı olayları şimdi daha iyi anlayabildiğini söyleyen genç kız, "Çok zor günler yaşadım" diyor. Yaşadıklarının şu an aklına bile sığmadığını anlatan Leyla Alkış, "Beni buzdolabına kapattıklarında çok küçüktüm. O gün yaşadıklarımın hayatımı bu kadar değiştireceğini de bilemezdim. Şu an lise çağına gelmiş, genç bir kız olarak olayları daha iyi anlayabiliyorum" diye konuşuyor.

Güngör KARAKUŞ - MERKEZ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Yargının zirvesi çatladı
 Özürlüler yasasına destek istediler
 İki lise öğrencisini depoya kapatan marketçi serbest
 Seçimkondu yıkımı meydan muharebesi!
 Almanya'da PKK/KADEK üyesi Hasan A. tutuklandı
 İstanbul'daki 1 Mayıs'ta 76 kişiye suç duyurusu
 Benzin istasyonunda dehşet: 1 ölü, 4 yaralı
 Anayasa Paketi Köşk'e geldi
 Roth: Reformları çok takdir ediyoruz
MEHMET TEZKAN
Allah'ın sopası var mı?
Bilirsiniz... 'Allah'ın sopası...
EMRE AKÖZ
Şampiyonluğa niye sevindim?
İnsan tuttuğu takımın...
UMUR TALU
Aşağılamanın merkezi gözünüzden kaçmasın
Irak'ta...
İtalya'yı Türkiye'ye getireceğiz
İtalya Başbakanı Berlusconi'nin kurduğu Mavililer Kulübü İstanbul'da...
Ayrılıkçılarla masaya oturacak mı?
Rusya yanlısı Çeçenistan Devlet Başkanı Ahmed Kadirov'un "zafer...
Hedef Avrupa Finali
Hedef Avrupa Finali
Yeni hedefini üç sene içinde Şampiyonlar Ligi'nde final oynayacak...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.