kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Gulse Birsel @ SABAH
 

Çocuğun mu var, derdin var!

Geçen gün Avrupa Yakası'nın setine Ada geldiğinde teşhislerimde yanılmadığımı anladım! Ada, dizide Cem'i oynayan Levent Üzümcü'nün oğlu. Hakikaten eşsiz güzellikte bir erkek bebek. 16 aylık. Çok tatlı, çok akıllı. Buraya kadar her şey normal. Ya da öyleydi! Avrupa Yakası'nın setinde, bütün oyuncuların makyaj yaptırdığı, oturup sohbet ettiği, genelikle curcunalı ve gürültülü bir makyaj odası var. Kalabalık sahnelerin çekildiği günler, o 15 metrekarelik odada, bazen 25 kişi oluyor. Odada bulunan insanlardan hiçbirinin sessiz sakin muhasebeciler, içine kapanık hat sanatçıları falan olmadığı malum! Herkesin birbirine anlatacak çok fazla hikayesi var, okunup bağıra bağıra yorumlanacak seyirci mail'leri var, giyilip birbirine gösterilecek bir sürü kostüm var, gülünecek çok şey var...

Bu arada bir sonraki sahne için replikleri ezberlettiren Ayça var, Ata'nın Türk Sanat Müziği konserleri var, var oğlu var! Bizim "kulis" bir kıyamet yani. Daha doğrusu, meğer biz öyle sanıyormuşuz! Ada gelene kadar Ada, her 16 aylık yeni yürüyen bebek gibi, biraz "hareketli"! Full time işi, etrafta hızlı hızlı ve dengesiz adımlarla koşuşmak, her şeyi ellemek ve anında sıkılmak. Hani uzaktan kumandayla çalışan, bir engelle karşılaştığında hiç durup takılmadan 360 derece dönüp yoluna devam eden oyuncak arabalar vardır. Aynı öyle! Duraksamak, nefes almak, herhangi bir şeyle 15 saniyeden fazla ilgilenmek, Ada'yı bozuyor!

Bu esnada da benim en çok dikkatimi çeken "çocuk davranışı"nı sergiliyor Ada: O 15 metrekarelik odadaki mümkün bütün potansiyel tehlikeleri kısa zaman içinde yaşayarak, kıl payı kurtulmak! Giyinme kabinlerinin yaylı kapılarını açıp, sonra geri geldikleri esnada, "kıl payı" geri çekilmek, plastik sandalyelerin üzerine çıkıp tüm ağırlığı sırtlarına doğru vererek "kıl payı" yuvarlanmaktan kurtulmak, kanepenin üzerine çıkıp camdan dışarı sarkarak "kıl payı" düşmemek, ağır, metal bir makyaj setini masanın ucuna kadar çekip, üzerine düşmesinden "kıl payı" yırtmak! Odanın 15 metrekarelik, basit bir makyaj odası olduğunu söylemiştim değil mi? Bu esnada, 10 tane "dev ego", yani oyuncular, kendilerini, rollerini, az sonra oynayacakları sahneyi tamamen bırakmış, grup halinde Ada'nın peşinden koşuyorlar!

Çocuk dediğimiz yaratık, sıcak suya, ateşe, kesici aletlere falan zaten yaklaşmaması gereken bir yaratıktır, tamam. Ama olmadık zararsız malzemeden bile kaza yaratma kapasitesine sahiptir çocuk! Mesela çocukların etrafı karıştırma huyu vardır. Normal bir insanın aklına, "şu sandalyeye çıkayım da, en üst gözü açayım, kullanılmayan ıvır zıvırı yerlere döküp saçayım" diye birşey gelmez. Hayatını yaşarsın ve o çekmece orada 20 yıl dursa, açma gereği duymazsın. Eve çocuk mu geldi? İlk olarak o çekmeceye dadanır! Gelişigüzel seçilmiş bir çocuğu, bütün tehlikelerden arınmış, gıda dolu bir mutfağa bırak, o yüzlerce yiyeceğin suratına bakmayıp, gidip ilaç dolabından ilaç bulup yutar. Bela olacak ya!

Çocuk denen organizma, bildiğimiz naylon torbadan bile ev kazası yaratacak kapasitede bir mahluktur. Bu yüzden, bir sürü çocuk eşyasında, ya yasaktır naylon torba, ya da üzerinde uyarı yazar, "çocukların eline vermeyin" diye. Çünkü çocuk, çeşit çeşit oyuncak bebek, araba, tahta at, tren vs. gibi objelerle ilgilenmeyip, gidip bir naylon torba bulup kafasına geçirerek oynar, sonra da boğulma tehlikesi atlatır! Tabiat bu konuda insanlara biraz adaletsiz davranmıştır. Üzümcü ailesine, ve tüm ana babalara Allahtan sabır, güç, ve iyi şanslar diliyorum. Ada'yı da yakalayabilirsem öpüyorum!

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Hobilerim arasındaaaaa...   / 08-05-2004
 Ceyar'ın karaciğeri bitmiş   / 02-05-2004
 Düğün mevsimi başladı, kolaylıklar!   / 01-05-2004
 Nişantaşı'nın çıldırdığı günler!   / 25-04-2004
 Herkesin şuursuzca gülmesini istiyorum   / 28-03-2004
 Varsayalım ki, ben ekonomistim!   / 27-03-2004
 Vatikan'ın neresindensin hemşehrim?!   / 21-03-2004
 Manken TSE'sine benim yaklaşımım   / 20-03-2004
 Alışverişte 'Hayır' demenin püf noktaları   / 14-03-2004
 Tuhaf bir doğum günü!   / 13-03-2004
GÜLSE BİRSEL
Çocuğun mu var, derdin var!
Geçen gün Avrupa Yakası'nın...
AYŞE TÜTER
Anne kalbi
Bir dilim pandispanyanın üzerini hafifçe...
Şoför uyudu mu?
Yorgun ve uykusuz yola çıkan sürücü, kendisiyle birlikte 8 kişinin...
Etiler Şamdan'a silahlı taciz
Etiler'deki sosyetenin gözde eğlence mekânlarından Şamdan'a...
"Ben havaya ateş açtım"
Trabzon'da yol kavgası yaptığı otomobildeki Nazım Çakır ile...
Narin'in en mutlu günü
Narin'in en mutlu günü
İşadamı Halit Narin'in ressam eşi Özden Narin, 11'inci kişisel...
Sabıkalı kıyafet!
Sabıkalı kıyafet!
Moda Polisi
Geçtiğimiz hafta İpekyol'un defilesine katılan...
Sunucu soyundu işinden kovuldu
Sunucu soyundu işinden kovuldu
İtalya her gün yeni bir televizyon skandalıyla çalkalanıyor.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.