kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Hobi
    Çizerler
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Özal ve Sabancı hep başroldeydi
Onlar başroldeydi

TURGUT Özal ve Sakıp Sabancı, hayat oyununda başrolde kalmayı başardılar. Buna en büyük kanıt cenazeleriydi. Her ikisinin töreni de kitlelerin katıldığı sevgi seline dönüştü.

***

Özal ve Sabancı hep başroldeydi

Sabancı'nın 12 Nisan'daki cenaze törenini izlerken Özal'ın 1993'teki vedasını hatırladım. İkisi de devlet töreniydi ama kitlelerin sevgi gösterisine dönüştü
Hayat, içinde sizin de rol aldığınız bir tiyatro sahnesi gibi. Oyun hiç bitmiyor, ama oyuncuların rolleri, bir gün mutlaka bitiyor. Rolü bitenler sahneyi terk ediyor. Aralarında sizin de bulunduğunuz topluluk oyuna devam ediyor. Ve herkes, oyunu terk etme sırasının bir gün kendisine de geleceğini bilerek rolünü sürdürüyor. Bu sonsuz oyunda başrol de verilebilir kişiye, figüran da olunabilir. Ama bazıları, rolleri ne olursa olsun, başrole yakışır oyun sergiliyorlar. 10 Nisan 2004'te yitirdiğimiz Sakıp Sabancı da 17 Nisan 1993'te yitirdiğimiz Turgut Özal da bu hayat oyununun hakkını verdiler sahnede kalabildikleri sürede. Hem bir gazeteci hem de arkadaş düzeyinde yakın dostları olarak, Özal'ı da Sabancı'yı da uzun yıllar gözlemledim. İkisinin de ciddi sağlık sorunları ile nasıl uğraştıklarını ve sanki hiç hasta olmamışlar gibi, işlerine ve yaşamlarına nasıl ciddi biçimde sarıldıklarını, hayranlıkla izledim. Özal, by-pass ve prostat kanseri ameliyatları geçirdi. Sabancı, iki kez kalp kapakçığı ameliyatı oldu. Sonunda, böbrekte başlayan kanserden ötürü, yine bıçak altına yattı... Houston'daki by-pass ertesinde, bir günlüğüne Amerika'ya gitmiş ve ona geçmiş olsun demiştim. Çok kısa süre sonra da onunla inanılmaz yoruculuktaki bir Siirt seyahatini, otobüsle yapmıştık. Sabancı ikinci kapakçık ameliyatında problemler yaşadı. Çok uzun süre narkoz altında kaldığı için, ameliyat sonrasında sanki konuşmayı unutmuş gibiydi... Aylar süren nekahat döneminde, ona Amerikalı uzmanlar adeta yeniden konuşmayı öğrettiler. Türkiye'ye döndüğü gün, ben de havaalanında onu karşılamıştım. Onunla konuşurken çok şaşırdım. Çünkü İngilizcesi gelişmiş, Türkçesi zayıflamıştı. Türkçe konuştuğu zaman, bazı kelimeleri 3-4 defa tekrar ediyordu. Sonra kendisi anlattı. Konuşmasındaki arızaları giderirken ona yardımcı olan Amerikalı uzman sayesinde, İngilizcesi gelişmiş. Uzman, "Türkçe konuşurken kelimeleri telaffuz etmekte zorlanırsan, aradığın kelimeyi, doğrusunu söyleyene kadar tekrar et" demiş...

YABANCI DİL BİLMEK
Aslında Özal'ın da Sabancı'nın da İngilizceleri mükemmel sayılmazdı. Ancak söyledikleri sözler anlaşılırdı ve etkileyici olurdu. Bu yüzden Kolej eğitimli Türkler'in İngilizceler'inden daha fazla dinletirlerdi kendilerini. Sabancı ile 1990'larda yaptığımız bir Boston seyahatinde, "Türk Haftası" dolayısıyla Amerikalılar'a hitaben de konuşmalar yapmamız gerekiyordu. Sabancı kürsüye gelip Türkiye'yi Amerikalılar'ın nasıl yanlış tanıdığını şöyle anlatmıştı sınırlı kelime kullanarak: - Ben Amerika'yı, televizyon dizilerinden, Flamingo Yolu'ndan, Dallas'tan tanıyorum. Bu filmlerde bütün işadamları dolandırıcı, bütün politikacılar kokuşmuş, bütün polisler rüşvetçi. Ama ben Amerika'nın böyle olmadığını biliyorum. Siz Amerikalılar da Türkiye'yi Midnight Express filminden tanıyorsunuz. Türkiye de o filmdeki gibi değil. Özal'ı da Amerika'da, Avrupa'da, Asya'da, çeşitli ve önemli toplulukların önünde dinledim. Dikkat ettim. Özal yeni dünyanın ipuçlarını ve değişimi anlatırken, dinleyenler not alıyordu. İlk Körfez Savaşı sırasında da baba Başkan Bush'u, böyle etkilemişti. Örneğin, Camp David'deki toplantı sırasında, Elektrik Etüd İdaresi ve GAP Projesi deneyimlerinden yararlanarak, Irak topraklarında Dicle'nin geçtiği ilçeleri ve hatta köyleri, isimleri ile sıralamış. O zaman Savunma Bakanı olan Cheney, Genelkurmay Başkanı olan Powell, haritada Özal'ın adını saydığı yerleri gözleri ile görünce, Özal'ın her cümlesini not etmeye başlamışlar. Özal ve Sakıp Sabancı arasında, Özal'ın Sabancı Holding Genel Koordinatörlüğü ile başlayan birliktelik, sonra arkadaşlığa dönüşmüştü. Sabancı hep "Bizi Turgut Bey, Adana'dan İstanbul'a gelmeye ikna etti. Böylece büyüme sürecine girdik" derdi. Her fırsatta tekrar ettiği bir de ortak anıları vardı. Tokyo'da bir asansöre binmişler. Asansör, tıklım tıklım, Japonlar'la doluymuş. Özal dürtmüş Sabancı'yı, - Baksana... Burada herkes bizden daha kısa boylu.. En uzun biziz, demiş. Sonra katıla katıla gülmüşler.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI
1994'ün başındaydık. ANAP iktidar, Turgut Özal da Başbakan olmuştu. Benim İstinye'deki evimde, konuklarımla akşam yemeği yiyorduk. Vehbi Koç, Sakıp Sabancı, Şarık Tara gibi işadamları, Güneri Cıvaoğlu, Yılmaz Çetiner gibi gazeteciler vardı. Özal'ın İstanbul'a geldiğini ve Yeniköy'deki evine geçtiğini bildirdiler bana. Telefon ettim. Turgut Bey'e, bize akşam yemeğinde katılırsa, çok sevineceğimi söyledim. Semra Özal'la birlikte, biraz sonra geldiler. Sofrada laf lafı açtı ve iki ay sonra yapılacak yerel seçimlerde, ANAP'ın İstanbul Belediye Başkan adayının kim olacağı soruldu Özal'a.. Özal, bu ismin henüz saptanmadığını söyledi. Ben, "Neden Sakıp Sabancı'yı Belediye Başkanı adayı yapmıyorsunuz" dedim. Özal, "hayır" da "olmaz" da demedi. Ama "olur" da demedi. Rahmetli Vehbi Koç, biraz mutsuz şekilde, mesafeli dinliyordu bu konuşmaları. Gece herkes ayrıldı. Ertesi sabah, Sakıp Sabancı telefonla aradı beni, - Mehmetçiğim, ben İstanbul Belediye Başkanı olmayı kafama koydum. Gelecek hafta New York'a gidip, orada bir büro açacağım. İstanbul'un altyapısı için, Amerika'da finansman arayacağım, dedi. Telefonu kapattım, yine çaldı. Bu defa Turgut Özal arıyordu. Beni evine çağırdı. Atladım arabaya, gittim. Dedi ki, - Sen Sabancı'yı ANAP Belediye Başkanı olsun diye önerdin. Bu olamaz. Ben Sabancı'nın şirketinde çalıştım. O benim patronumdu. Şimdi ben onun siyasi patronu olacağım. Bu ilişki yürümez, problemler çıkar!. Anlamıştım Özal'ın kendi siyasi kadrosundan bir isim aradığını. Doğru Tophane'deki Sabancı Holding binasına gittim. Sakıp Sabancı'yı buldum. Durumu şöyle anlattım: - Sakıp Ağa... Biraz önce Özal'la, senin belediye başkan adaylığını konuştum. Dedi ki: Sabancı Holding, Türk özel sektörünün dünyaya açılan en önemli yatırımcı gruplarından biridir. Eğer Sakıp Sabancı ANAP'tan aday olursa, Sabancı Holding bir partinin damgasını yer ve yaralanır. Sakıp Bey bize, müteşebbis olarak daha fazla lazım! Sabancı bu anlattıklarımı dinledi. Düşündü. - Haklı Turgut bey... Ben adaylıktan vazgeçiyorum ağam, dedi.

HALKA MAL OLMAK
Sabancı'nın 12 Nisan'daki cenaze törenini izlerken, Özal'ın 1993 Nisan'ındaki cenaze töreni geldi hatırıma. Aslında ikisi de "devlet töreni" ydi. Ama ikisi de "tören" değildi. Halkın katılımı ile gerçekleşen, birer sevgi ve teşekkür mitingiydi Özal ve Sabancı'nın cenazeleri. Siyasi görüşleri Özal'la hiç uyuşmayan ve ANAP'a hiç oy vermemiş kitleler de Özal'ı son yolculuğuna uğurlamışlardı. Yoksul, cebinde beş parası olmayan kitleler de dolar milyarderi Sabancı'nın arkasından gözyaşı döküyordu. İkisi de hayat oyununda, başrol oyuncusu olmayı başarmıştı.
DİĞER İYİ YAŞA HABERLERİ
 Egzersizle güç kazanın
 Kalp ve kanserden ölümler tarih olacak
 Tıptaki yeni tedavi yöntemleri
 İbn-i Sina'dan günümüze tıp
 Karizma yetse Kadir İnanır antrenör olurdu
 Raylardaki beş yıldızlı otel
 Huzurlu oteller artık Türkiye'de
 Diplomalı balıkçılar av peşinde
 Ankara'nın rehberi
 Kent gürültüsü hasta ediyor
 Dans ederek iyileşin
 Sanatta soytarı figürü
 Anti aging için ölçülü egzersiz
 Tahran'da trafik ve din çelişkisi
 Ben küçükken hep...
 Metabolizmanızı yormaktan vazgeçin
 Gazeteciler her gördüklerini yazsa fırtınalar kopardı
 İki eski dost, iki ışık avcısı
 Meraklısı çok ama bir tek satıcısı var
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
  » İyi Yaşa
ÖNCEL ÖZİÇER
Boş tenekeyim, ağlarım!
Mutsuz olmanın nedeni, mutlu...
REFİK DURBAŞ
Matbaa, yangını söndürür müydü?
Alpay Kabacalı,...
Arabesk deyimi beni tanımlamaya yetmez
Arabesk deyimi beni tanımlamaya yetmez
6 yaşında keman ve mandolin dersleri almaya başlayan, 7 yaşında...
5 yıl sonra aynı kader
Ailesi Kosova'dan kaçarken anne karnında olan ve Türkiye'de doğan...
Yemeğe misafir çağırabilirsiniz
Yemek yazarı Sunay Babahan, "Kim Korkar Yemekli Misafirden" adlı...
Şimdi sofralarda kuşkonmaz zamanı
Sağlığa yararları saymakla bitmeyen kuşkonmaz, mayıs başından haziran sonuna...
Beş çayında buluşma
Farklı lezzetler sunan Cafe Linzer, her ay Kalamış'taki şubesinde bir sanatçıyı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.