kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Hobi
    Çizerler
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bu filmleri sakın kaçırmayın
Bu filmleri sakın kaçırmayın
Hıristiyanlığın doğum sancıları
İsa ve dinsel temalı filmler
Mel Gibson filmi için neler dedi?

Son yemekte son ihanet

Amerikan sinemasının ünlü oyuncusu Mel Gibson, yetenekli bir yönetmen olduğunu da kanıtladı. Sinemalarda "Tutku" adıyla oynatılan, James Caviezel'in başrolünde oynadığı "İsa'nın Çilesi", peygamberin son 12 saatini anlatıyor. Filmin son yemek, İsa'nın tutuklanması, kamçılanma, haçı taşıması ve deprem sahneleri unutulmayacak.

***

Bu filmleri sakın kaçırmayın

İstanbul Festivali'nde bu hafta
23. İstanbul Film Festivali, dün akşamki galayla açıldı. İki hafta boyunca bu yıl film sayısı artan (200'ü aştı) ve yeni bir salona daha (Atlas- 2) kavuşan festivalde birbirinden ilginç filmler izlenecek. Biz gerçi bir "Kaçırılmaması Gerekenler" listesi verdik (önceki hafta). Ama yine de sizlere birkaç iyi film daha duyurabilmek için tüm haftayı tarıyor ve günlük tavsiyelerde bulunuyoruz.

10 Nisan
Günün en önemli filmleri, klasiklerden Werner Herzog gösterisini açan ünlü "Aguirre, Tanrı'nın Gazabı" (Sinepop 19.00) ve de yine ünlü Herzog filmi "Fitzcarraldo" (Atlas-2, 21.30). John Cassavetes filmleri de başlıyor: "Gölgeler" (Atlas 21.30). Yenilerden Emek'teki iki film müthiş: "Wilbur Ölmek İstiyor" (13.30) ve "Dünyanın En Hüzünlü Müziği" (19.00). Amerikan bağımsızı "Annemler Yemeğe Geliyor" da fena değil (Emek, 16.00). Son derece şaşırtıcı Rus filmi "Son Tren" (Atlas, 19.00) ve de Fas sinemasından gelen çok şirin "Bin Ay" (Beyoğlu, 13.30) da dikkate alınabilir. Merakla beklenen 'blues filmleri' de başlıyor: Atlas-2, 11.00, 13.30 ve 16.00'da.

11 Nisan
Klasiklerden ünlü Renoir filmi "Oyunun Kuralı" (Emek, 11.00) ve Cassavetes filmi "Yüzler" (Atlas, 16.00), Ken Russell'ın "Delius: Yaz Şarkısı" (Beyoğlu, 13.30) var. Michael Winterbottom'un Altın ayı ödüllü "Bu Dünyada" (Emek, 19.00) ve de ilginç belgesel "Hangi Kıbrıs?" (Beyoğlu, 16.00) iyi bir seçim olabilir. Estetik Kore filmi "İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış" (Atlas, 11.00), ilgi çekici Çin yapımı "Mor Kelebek" (Atlas-2, 16.00) de bugün. Belçika'lı Belvaux'nun tanınmış üçlemesini (Atlas, 19.00) veya Arjantin filmi "Ana ve Diğerleri"ni izleyebilir (Emek, 21.30). Eşsiz Jim Jarmusch'u özleyenlerin ise tek adresi var: "Kahve ve Sigara" (Emek, 13.30).

12 Nisan
Klasiklerden yıllardır merak edilen Marco Ferreri imzalı "Büyük Tıkınma" (Emek, 11.00), ünlü efsaneye Herzog yorumu "Vampir Nosferatu" (Atlas, 21.30), Ken Russell'in belki en güzel filmi "Aşık Kadınlar" (Beyoğlu, 13.30) var, "Gölgeler" ise tekrar ediliyor (Atlas 2, 16.00). Yenilerden en ilginç filmler arasında Atlas Sineması'nda ta: Raul Ruiz filmi "O Gün" (11.00), sempatik Norveç filmi "Kanka" (13.30) ve Samra Makhmalbaf'ın Afganistan'a baktığı "Öğleden Sonra Saat Beşte" (16.00). Şaşırtıcı Amerikan bağımsızı "Asılsız Haber" (Emek, 21.30) ve içburucu Fransız- Romen filmi "Niki ve Flo" (Sinepop, 19.00) da çok önemli.

13 Nisan
Klasiklerden çılgın Ferreri filmi "Beyaz Kadına Dokunma" (Emek, 11.00), Ken Russell filmi "Yalnız Kalpler" (Beyoğlu, 16.00) ve Cassavetes'ten "Kocalar" var (Atlas, 21.30). Yenilerden en iyileri: Emek'te "Hayat Öpücüğü" (13.30) ve "Geber Anneciğim" (21.30). Atlas'taki "Mutfak Hikayeleri" (13.30) . Ayrıca Avusturya filmi "Alexandra'nın Planı" (Sinepop, 19.00) ve Türkiye'deki Rum müziği üzerine başarılı belgesel "Bana Seni Sevmememi Söylüyorlar" (Atlas-2, 13.30). Blues'cular için de iki film var: Beyoğlu 19.00 ve Sinepop 21.30 seanslarında. Dikkat: gece CRR'de ise canlı müzik eşliğinde sessiz Greta Garbo klasiği "Damgalı Kadın"ın tek gösterimi var.

14 Nisan
Klasiklerden Ferreri'nin maçolukla alayı "Elveda Erkeklik" (Emek Sineması, saat 11.00) ve Russell'ın rock-müzikali "Tommy" var (Sinepop, Sineması saat 13.30). Yeniler arasından Brezilya filmi "Yılın adamı" (Emek Sineması, saat 16.00), Amerikan bağımsızı "Annemler Yemeğe Geliyor" (Atlas Sineması, saat 13.30), Berlin ödüllü önemli Arjantin yapımı "Kayıp Kucak" (Atlas Sineması, saat 19.00) ve ilginç İspanyol filmi "Şehirde" (Emek Sineması, saat 19.00) günün filmleri. Bugün ayrıca "Fitzcarraldo", "Yüzler", "Son Tren", "Bu Dünyada" ve iki blues filmi de tekrar ediliyor.

15 Nisan
Eskilerden Ferreri filmi, Bukowski uyarlaması "Sıradan Delilik Öyküleri" (Emek, 11.00), Cassavetes'in başyapıtı ve tam bir Gena Rowlands güzellemesi olan "Etki Altında Bir Kadın" (Atlas, 21.30) önemli. İlkini Bukowski üzerine belgesel "Böyle Geldi Böyle Geçti" ile bütünleyebilirsiniz (Atlas-2, 16.00). Herzog filmi "Woyzeck" (Beyoğlu, 16.00) ve kayıp Yılmaz Güney filmi "Acı" (Atlas-2, 19.00) görülebilir. Fransız filmi "Bir Deve İçin Daha Kolay" (Emek, 13.30) var. Tayland filmi "Evrendeki Son Yaşam" (Atlas, 13.30), Kore filmi "Göbek Adım Kıskançlıktır" (Atlas, 19.00) ya da Uruguay filmi "Denize Yolculuk"u (Sinepop, 19.00) deneyebilirler.

16 Nisan
Klasiklerden çok yenilerin ağır bastığı bir gösterim güni. Yunanlı yönetmen Theo Angelopoulos'un son filmi "Ağlayan Çayır" (Emek Sineması, 21.30), şaşırtıcı Çin filmi olan "Kör Kuyu" (Sinepop Sineması, saat 16.00), Rus sinemasından sıcak ve esprili bir kültür çatışması hikayesi olan "Kocakarılar" (Sinepop Sineması, saat 13.30) günün en iyi filmleri arasında yer alıyor. Bugün ayrıca daha önce gösterilen "Niki ve Flo", "Mutfak Hikayeleri", "Şehirde", "Ana ve Diğerleri" gibi önemli filmler tekrar ediliyor. Küba'dan gelen canlandırma filmlerinin iki bölümü de meraklılarını bekliyor (Beyoğlu Sineması, saat 13.30- 16.00).
DİĞER SİNEMA HABERLERİ
 Büyümek istemeyen bir çocuk
 Gelin ve Bill'in buluşması
 Fransız usulü bir zıt kişilikler güldürüsü
 Şenlikte hafta sonu
 Tarantino'dan seçmeler
 Ajanda
 Aslında çocuklar için ama büyüklere de yasak değil
 Kendini bulan semt: Beyoğlu
 Seyirci tam dibe vurdu
 Kelebeğin kanat çırpışı
 Başarısız bir yeniden deneme
 Babasının ünlü kızı
 Beter yönetmenin maceraları
 Ustinov da göçtü
 Yaşamboyu Başarı Ödülü' için Ken Russell geliyor
 Genç sinemacılara yeni fırsatlar
 Sinema Yapışık kardeşler Hollywood'da
 İç içe örülü kederli yaşamlar
 Küçük kızıyla tek başına kalan yalnız bir baba
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
    Yaşama Dair
  » Sinema
    Gurme
Ege yemekleri cenneti
Ege yemekleri cenneti
Tire'deki Kaplan Restoran kolay kolay başka bir yerde...
Pastalı, börekli çikolatalı diyet
Pastalı, börekli çikolatalı diyet
Diyetisyen Selahattin Dönmez, yeni çıkardığı "Farketmeden Diyet"...
Ralli pistlerinin en hızlı ailesi
Ayça ve Merve Hasbay Türk ralli dünyasının ilk kadın pilotları...
Köleler kurtuldu artık sıra bizde
Uzun zamandır dünyayı etkisi altına alan capoeira rüzgarı Türkiye'de...
Garo Mafyan Paşa'yı unutamıyor
Mafyan ailesi sekiz yıllık dostları Paşa'yı kaybetmenin verdiği acıyı, yeni...
Erkekler de küçük köpek sever
Daha çok kadınların tercih ettiği minyatür Pinscher, Yorkshire Terrier,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.