kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Teknoloji
    Otomobil
    Sinema
    Hobi
    Çizerler
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kalbin reçetesi CEVİZ

Kalp sağlığınız için katı yağlardan fakir, sıvı yağlardan zengin yemekleri tercih etmelisiniz. Günde bir avuç ceviz kalbe iyi geliyor. Meyve, sebze ve balığı ise, sofranızdan eksik etmeyin. Sigara hayatınızda kesinlikle yer almamalı. Her gün tok karnına bir aspirin içmeyi de unutmayın

Kalbi korumak için ne yapmalı?
Kalbin düşmanı olan sigaradan uzak durun. Fazla kilolarınızdan kurtulun. Düzenli egzersiz yapın. Kolesterolünüzü düşürün. Bunların yanı sıra; genetik faktörler, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon da kalp hastalıklarının gelişmesinde etkili. Genetik faktörler için yapılabilecek bir şey yok. Ancak şeker hastalığı ve yüksek tansiyon için doktorunuza danışabilirsiniz.

Beslenmemiz nasıl olmalı?
Katı ve kızartma yağlardan fakir, tuz kullanımı kısıtlı, meyve, sebze ve balık ağırlıklı bir beslenme öneriyoruz. Et kullanımının kısıtlanmasında birtakım hatalara düşüyoruz. Genellikle kırmızı et yasaklanıyor. Aslında balık ile kırmızı et arasındaki kolesterol çok farklı değildir. Ancak balıkta bulunan omega yağ asitleri daha faydalı olduğu için balık tavsiye edilir. Ama yağsız, küçük miktarlarda kırmızı et yasak değildir. Tavuk kolesterol açısından fakir bir yiyecektir. Fakat tavuğun derisi bu açıdan sakıncalıdır. Sakatatlardan da uzak durulmalıdır.

Kalp için ne tip egzersiz yapılmalı?
Yürümek, bisiklete binmek ve koşmak gibi egzersizler yapılabilir. Kalp hastalıklarından korunmak anlamında bir reçete yazmamız gerekirse, günde yarım saat, hafif oranda terletecek şekilde yürüyüş yapmak idealdir. Günde yarım saat, iki - üç kilometre yürüyüş yapan bir kişinin kalp sağlığı açısından geleceği çok parlaktır.

Sigarayı bırakmanın kalbe yararı nedir?
Araştırmalara göre; sigara içen bir insanın içmeyen insana göre kalp krizine yakalanma riski iki kat fazladır. Sigarayı bırakan bir kişinin kalbi beş yıl sonra hiç sigara içmeyen bir insanın kalbiyle eşitlenir. Dolayısıyla kalp krizi geçirme riski de azalır. Ayrıca kişinin cildi, rengi, kokusu tamamen değişirken, akciğer, mesane, dil ve boğazda meydana gelebilecek hastalık riski azalır.

Yüksek tansiyon kalp sağlığını nasıl etkiler?
Atardamar içindeki basınca "tansiyon", atardamar basıncının normalden daha yüksek olmasına ise, "yüksek tansiyon" denir. Tansiyon yüksekliği, basınç fazlalığı nedeniyle damarlarda darbe yaratır. Ateroskleroz dediğimiz, halk arasında "damar sertliği" diye tabir edilen duruma sebep olur. Daha da önemlisi; beyin damarlarında tıkanmalara sebep olur. Yüksek tansiyon, kalp krizi, beyin felci, körlük, böbrek fonksiyon kaybı gibi geri dönüşü olmayan hastalıklara yol açabilir.

Tansiyon nasıl düşürülür?
Doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisinin yanında kişi tansiyonu kontrol altına alabilmek için sigarayı bırakmalı, aşırı alkolden kaçınmalı, tuzu kısıtlamalı, egzersiz yapmalı ve kilo alımını engellemelidir. t t

Kolesterol neden önemli?
Kolesterol kanda belli proteinlerle taşınan bir yağ. Son 15 yıldır yapılan çalışmalara göre; kolesterol yüksekliği kalp damar sağlığı açısından bir risk faktörü. Kolesterol düşürüldüğünde riskler azalıyor.

Kolesterol ilaçları zararlı mıdır?
Dünyada en sık kullanılan ilaçlardan birisidir. Bu ilaçlar, kalp damar hastalığını önlemek açısından çok faydalıdır. Doktor nezaretinde, sürekli kullanılması gereken ilaçlardır. Toplumumuzda, bu ilaçların karaciğere dokunduğu konusunda çok ciddi bir önyargı var. Bu yanlıştır. Dünyada bugüne kadar kolesterol ilaçlarının karaciğere dokunduğuna dair hiçbir bulgu yok. Bu ilaçların doktora sorulmadan bırakılmaları yanlış bir yaklaşımdır.

Hangi vitaminler kalbe yararlı, hangileri zararlı?
A, C ve E vitaminin kalbe faydası olduğu kanıtlanmadı. Kalp sağlığı açısından, B dışında bir vitamin tavsiye etmiyoruz. Bunun dışında; günde bir tablet balık yağı kullanmak kalp için faydalıdır.

Aspirin kaç yaşında düzenli kullanılmaya başlanmalı?
30, en geç 35 yaşından sonra, her gün tok karnına bir bebe aspirini kullanmanın sakıncası yoktur. Aspirin, kalp hastalarının kesinlikle kullanması gereken bir ilaçtır.

Ceviz, badem, fındık faydalı mı?
Günde bir avuç ceviz yemenin bilimsel anlamda kalp sağlığı açısından faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ceviz, fındık gibi besinler, içlerindeki yağın daha farklı olması nedeniyle, aşırıya kaçmamak şartıyla, kalp hastalığından korunmak açısından faydalı olduğunu düşündüğümüz şeyler.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Türk Kadını Kalp Hastalığına Bağlı Ölümde Birinci
 Sünnet Aıds Riskini Azaltıyor
 Böbrek Hastalığı Anne Karnında Teşhis Ediliyor..
 Şarap Cildi Güzelleştiriyor
 Kalbin Reçetesi Ceviz
 Göğüsteki Ağrı İlk Sinyal
 Bol Su İçip, Sık Tuvalete Gidin
 Bol Limonata Böbrek Taşının İlacı
 Sigarayı Bırak, İçki İçme, Kilo Ver Ve Tuzu Hayatından Çıkar
 Ani Kalp Durması Sporcuyu Vuruyor
 Aklımdaki Sorular
 Böbrek Hastası, Diyetine Uyarsa Mutlu Yaşayabilir
 Nakilden Sonra Anne Oldu
 Bir Böbreğini Kızına Verdi
Sarışınsan işi kaptın!
İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre; sarışın, bebek yüzlü, iri...
'Binbir Surat'ı eşi yakalattı...
Eşini izleyen ekipler, sürekli kılık ve yer değiştiren Sıtkı Polat'ı...
Vahşet kurbanları ağıtlarla uğurlandı
Almanya'nın Augsburg kentinde Ali Göbelek tarafından öldürülen...
Yalancının mumu buraya kadar!
Yalancının mumu buraya kadar!
Tuğçe Kazaz'ın yalanları başına dert oldu. Hem Kenan Doğulu...
Burcu gözyaşlarıyla yarışmaya veda etti
Burcu gözyaşlarıyla yarışmaya veda etti
atv'de yayınlanan Akademi Türkiye bu hafta da oldukça...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Sarı Sayfalar | Günaydın | Bizimcity | Kapak Güzeli | Astroloji | ON Magazin | Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Teknoloji | Otomobil |Sinema | Hobi | Çizerler
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.