kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Yaşama Dair
    Sinema
    Hobi
    Çizerler
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ünlü tasarımcıdan yeni proje
Ünlü tasarımcıdan yeni proje
Çağlayan'ın arkasındaki kadınlar

Ünlü tasarımcıdan yeni proje

Tasarımcı Hüseyin Çağlayan, video çalışması ve moda gösterisini kapsayan çağdaş sanat projesiyle İstanbullular'ın karşısına çıkacak
Tüm dünyada yaratıcı ve yenilikçi koleksiyonlarıyla tanınan tasarımcı Hüseyin Çağlayan, kreasyonlarının yanı sıra çağdaş sanat alanında sınırları zorlayan işleriyle dikkatleri çekmeye devam ediyor. Çağlayan, "Place to Passage" isimli video çalışması ve moda gösterisini de kapsayan çalışmalarıyla, 15 Nisan'da Proje 4L-Güncel Sanat Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Sergi Londra'daki Tribe Art Commission ve İstanbul merkezli Galerist işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Güncel sanat çalışmalarında, moda tasarımı ve çağdaş sanat arasındaki sınırları ortadan kaldıran sanatçının özgeçmişine bakıldığında, dünyada oldukça ses getiren başarılı işlere imza attığı görülüyor. 1970 Kıbrıs doğumlu Çağlayan, Londra'da moda eğitimi aldı ve iki kez üst üste İngiliz Moda Ödülleri tarafından yılın tasarımcısı seçildi.

Yaklaşık 10 yıldır Londra, Ohio, New York, Paris, Prag, Viyana, San Francisco gibi dünyanın önde gelen metropollerinde kişisel sergiler açan Çağlayan Proje4L'de açacağı "Place to Passage" isimli sergisini bir süre önce Tokyolu sanatseverlerin beğenisine sunmuştu. Çağlayan'ın, 15 Nisan'da başlayıp 28 Mayıs'a kadar açık kalacak sergisi, ilk göterimi Kasım 2003'de Londra'da gerçekleştirilen Tribe Art ödüllü son video çalışması "Place to Passage" ve diğer çalışmalarını içeren bir İnfotek olmak üzere, iki bölümden oluşuyor.

Altı dev ekranda senkronize olarak gösterilecek filmde, Londra-İstanbul arasında geçen fütürist bir yolculuk tasvir ediliyor. Filmdeki başrol oyuncusu ise fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede. Androjen bir figürü tasvir eden Bennu Gerede, Çağlayan tarafından tasarlanan ve bir kozayı andıran tüp içinde Londra'da bulunan boş bir otoparktan yola çıkıp, İstanbul'a ulaşıyor. Video ile animasyonun birleştirildiği filmde, dijital ve fütürist bir İstanbul tasvir ediliyor. Çağlayan, aynı zamanda kendisinin de eve dönüş öyküsünü anlatırken, küreselleşme olgusuyla birlikte ortaya çıkan hareketlilik ve hızın etkilerini şiirsel bir dille sorguluyor.

Çağlayan'ı diğer modacılardan ayıran en belirgin özelliklerinden biri de günümüz dünyasının politik, ekonomik ve sosyal etkilerinden yola çıkarak, felsefi bir konumlandırmayla tasarımlarını hayata geçiriyor olması. Tasarladığı giysiler kimi zaman heykele, kimi zaman mobilyaya hatta mimariye göndermeler yapıyor. Onu en iyi tanımlayan tasarımlarıysa 2000 yılı sonbahar/kış kreasyonunu tanıttığı "After Words" isimli defile. Balkanlardan ve çocukluğunun geçtiği Kıbrıs'da yaşanan zorunlu göç hareketinden etkilenerek tasarladığı çalışmaları, Çağlayan'ın modaya yaklaşımını anlatan en iyi örnekler arasında yer alıyor.

Çok yönlü bir tasarımcı olan Çağlayan, sezonluk koleksiyonları dışında gösteri kostümleri de tasarlıyor. En son New York'da sahnelenen Haendel'in "Messiah" operasında ve Michael Clarke dans grubunun "Current/See" gösterisinde kullanılan kostümlerin tasarımlarına imza attı. Bu çok yönlü tasarım dehasının 15 Nisan'da sergilenmeye başlayacak son projesi, Levent'de bulunan Proje4L- İstanbul Güncel Sanat Müzesi'nde 28 Mayıs'a kadar görülebilir.
Tel: (0212) 281 51 50

Aynur Erdem

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Aerobikli, internetli, nargileli cami
 Buradaki köpekler çok şanslı
 Cengiz Han Büyükada'da
 Genel istek üzerine
 Yaradan böyle istedi
 İstanbul'u sevmezse gönül aşkı ne anlar?
 Son halifenin kitapları artık okunacak
 Bu duvarın altında Filistin halkı kaldı
 Hollanda'ya ucuz uçuş
 BM yardımını Orex taşıdı
 JAA'nin Komite Başkanı Yalçın
 Hukukun cesur kadınları
 Kısa...kısa...kısa...
 Dondurması meşhur
 Çorap derdi yok
 Şimdi iş zamanı
 Türkler'den vitrin mankeni olmaz
 Dört mevsime tek ayakkabı
 Fotoğraflar artık dijital
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
Meğer cinayet anında orada...
ATİLLA DORSAY
Oscarlı güzel kadın
Baba mesleğini seçen Mira Sorvino,...
ÖNCEL ÖZİÇER
Bodrum bir işe yaradı
Üç büyük şehirden Bodrum'a en...
GÜNTAY ŞİMŞEK
Bu kadar yolcuyu kim taşıyacak?
Antalya'da, Sabah...
ASLI AYDINTAŞBAŞ
Kır Saçlı Yabancı
Bir restoranda tanıştığım yabancı...
FİKRET AYDEMİR
Adaleti Beklerken
Sübyancı çetenin...
YASEMİN TAŞKIN
Samih Bey'in Anıları
"Bir Türk'ün İtalya'daki Seyahati"...
STELYO BERBERAKİS
Samuray'lar Çarpışıyor
Yunanlılar bugün yapılacak...
TURGAY NOYAN
ADF toplantısının ardından (II)
Geçtiğimiz hafta Amatör...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Sarı Sayfalar | Günaydın | Bizimcity | Çizerler | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Yaşama Dair | Sinema | Hobi
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.