kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
2.5 aylık bebeğin can bedeli 27 milyar lira
2.5 aylık bebeğin can bedeli 27 milyar lira
Tazminat nasıl hesaplanıyor?

Bebeğin canı 27 milyar

THY'den gizli anlaşma:
Diyarbakır'da
bir yıl önce düşen uçakta ölenlerin yakınlarına THY tazminat ödemeye başladı. Gizli anlaşmayı kabul eden 7 aileye 3.3 trilyon ödendi, 48 aileye teklif götürüldü.

İNSAN HAYATININ BEDELİ
Tazminat
teklifleri, canların "bedel"ini de ortaya çıkardı. THY uçakta hayatını yitiren 2.5 aylık bebek için 2 milyar lira maddi tazminat önerdi. Manevi tazminat ise 25 milyar lira.


***

2.5 aylık bebeğin can bedeli 27 milyar lira

UÇAK kazasında ölenlere ödenmeye başlanan tazminatlar belli oldu. Sigorta raporuna göre 2.5 aylık bir bebeğin 'can'ı 27 milyar lira.

Türk Hava Yolları (THY), Diyarbakır Havaalanı yakınlarında düşen 'Konya' isimli uçakta hayatını kaybedenlerin yakınlarına tazminat ödemeye başladı. kişinin hayatını kaybettiği ve beş kişinin de yaralandığı uçak kazasında, ölenlerin yakınlarına ödenmeye başlanan tazminatlar, 'can bedellerini' de ortaya koyuyor. Gelir, eğitim ve yaş kriterlerine dayandırılarak yapılan değerlendirmelere göre, 2.5 aylık bir bebeğin can bedeli 27 milyar lira. Üniversite mezunu, çalışan 29 yaşındaki bir yetişkinin kaybettiği hayatının bedeli ise 262 milyar TL.

NEYE GÖRE HESAPLANIYOR?
Uçak kazalarında yaşamını yitirenlerin yakınlarına verilen tazminatlar, Uluslararası Havacılık Sigortaları kurallarına uygun olarak düzenleniyor. Ancak hemen hemen her havayolu şirketi, faaliyet gösterdiği ülkenin şartlarına göre, tazminat miktarı üzerinde oynamalar yapıyor. Ülkenin gelir durumu, kişinin gelir durumu ve ailevi durum tazminat miktarını etkiliyor. Örneğin düşen uçakta bulunan Almanya'da yaşayan Türkler, Türkiye'de yaşayan Türkler'e oranla daha yüksek miktarda tazminat alacak. Bu farkın nedeni ise, Almanya'- daki yaşam standartının Türkiye'dekinden daha yüksek olması.

MANEVİ TAZMİNAT DA VAR
Yaşamını yitirenlere verilen maddi tazminat, ülke ve kişi gelir durumuna göre değişmekle beraber, yakınlara verilen bir de manevi tazminat var. Manevi tazminat kriterleri eş, çocuk, anne, baba ve kardeşlere göre veriliyor. Ölen kişinin yakınlarının çokluğu ve azlığına göre manevi tazminatın miktarı da daha fazla ya da az oluyor.

TÜMÜ 21 BİN DOLAR ALDI
Öte yandan, düşen Konya uçağının yolcuları, kazanın ardından 21 bin dolar bedeli Türk Lirası (O günün dolar kuruyla 34.2 milyar TL) tazminat aldı. Bu bedel, hem kazada hayatını kaybeden kişinin yakınlarına, hem de yaralı olarak kurtulan 5 kişiye acil ihtiyaçlarını karşılamaları için ödendi. Daha sonra, yaşamını yitirenlerin yakınlarından ölenlerin gelirlerini ve ailevi durumlarını gösteren belgeler istendi. Kazada ölen 70 kişinin 60'ı Türkiye'de yaşıyor. THY, bu 60 kişinin yakınlarına toplam 18 trilyon liralık maddi manevi tazminat ödemeyi kararlaştırdı. Yolcu yakınlarının verdiği bilgilere göre, müteveffanın 48 tanesinin yakınlarına şu ana kadar teklif yapıldı. 12 aileye evrakları eksik olduğu için teklif gönderilmedi. 48 kişiden 7 kişinin yakınlarına ise ödeme yapıldı. THY, ölen 7 kişinin ailelerine 3.3 trilyon lira ödedi. İki müteveffa yakınına da gelecek hafta 550 milyar lira tutarında ödeme yapacağını açıkladı. Evrakları tam olan 39 müteveffanın yakınları ise henüz THY'nin teklifine olumlu ya da olumsuz bir cevap vermedi. Yurt dışında yaşayıp da kazada ölenlerin ailelerine ise tazminatlar yaşadıkları ülkelerde ödenecek.
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Burçin'in dehşet güncesi
 KKTC hükümeti tamam
 3 ton patatesin altında ezildiler
 Turhallı bilmecesi
 Menenjit alarmı
 'Tek adam' demokrasisi
 AKP'nin gözü CHP'nin kalesinde
 Partilere megafon özgürlüğü
 Romantik Derviş
 Eski Vali Şinasi Kuş AKP'den belediye başkan aday adayı
 Hükümetin kader ayı
 Komşu kıymete bindi
 Üç kızın ölüm meleği aynı şebekenin adamları
 Yerel seçimler için AKP'ye rekor başvuru
 Bumin'den sert çıkış
MEHMET TEZKAN
Erdoğan AKP'nin siyasal kimliğini açıkladı
BAŞBAKAN...
EMRE AKÖZ
'Şu İstanbul'un kızları Çita maymununa...
UMUR TALU
Boşluğa mı, boşluktan mı düştüler?
İki genç kızın...
MUHARREM SARIKAYA
Erdoğan'ın kimlik savaşımı
Başbakan Recep Tayyip...
MEHMET BARLAS
Futbolda da, siyasetteki gibi düne dönük...
"ÜZGÜNÜM"
İkinci görev süresinin bitmesini beklemeyen İspanya Başbakanı Aznar,...
Sen oğluna hiç destek olmadın
Yorgo siyasete girdiğinde, eminim ki senin oğlun olmanın faydası...
BURAYA KADARMIŞ
BURAYA KADARMIŞ
Avrupa elemelerinde fırtına gibi esen Türkiye, finalde Almanya önünde...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Bizimcity | Astroloji | Magazin | Sağlık |
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.