kapat

11.12.1999
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
S u p e r o n l i n e
Magazin
Bilisim99
Sabah İnternet
L E I T Z
Sofra
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
Bayan Sabah
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
Hazırlayanlar
Sabah Künye
E-Posta

Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 1999
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Paşa istedi, Baba seçmedi
ANAYASA Mahkemesi'nde Güven Dinçer'in emekli olmasıyla boşalan üyeliğe Askeri Yargıtay eski Başkanı Emekli Tuğgeneral Önder Ayhan'ın talip olduğu, ancak Demirel'in emekli asker yerine sivil atamayı tercih ettiği öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi'nde Yekta Güngör Özden'den sonra Dinçer'in de ayrılmasının ardından 11 kişilik heyette eski dengeleri koruyabilmek için yoğun kulis yaşandı. Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yözden, Ayhan'a, Cumhurbaşkanı'na başvurmasını önerdi. Ayhan, Anayasa Mahkemesi üyeliği tekliğini önce kabul etmedi. Ancak ısrar üzerine son gün "Olur" dedi. Ayhan, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yasasına dayanarak Cumhurbaşkanlığı'na dilekçe verdi. Ancak Demirel, Karadayı ve Özden'in desteklediği bu ismin atamasını gerçekleştirmedi. Demirel, 3 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla bu görevi Danıştay üyesi ve eski vali Ertuğrul Ersoy'u getirdi. Ayhan daha önce Askeri Yargıtay Başkanlığı yaptığını Anayasa Mahkemesi üyeliğine isteği olmamasına rağmen ısrar edilince kabul ettiğini belirterek şöyle dedi: "Anayasa Mahkemesi üyeliği, prestiji yüksek bir görev. Israr karşısında direnemedim. Gerçekleşmeyince refüze edilmiş durumuna düştüm. Cumhurbaşkanımız'ın tercihleridir." "Yorum yapamıyorum."

Neden atamadı?
Demirel'in tutumu, Başkent kulislerinde, Ayhan'ın Anayasa Mahkemesi üyeliği için isminin geçtiği ancak aynı dönemde emekli Orgeneral Çevik Bir'in Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili açıklamalarıyla asker-sivil tartışması başladığını, Demirel'in de spekülasyon olmaması için böyle bir tercih yaptığı yorumuna yol açtı. Köşk'e yakın çevreler ve bazı askeri hukukçular ise Ayhan Paşa'nın atanmamasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin askeri hakimler konusundaki duyarlılığına bağladı.


Copyright © 1999, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır