Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Haziran 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Daha az kalori alın 50 yıl fazla yaşayın

'S.I.R.T.' adındaki protein, bütün yaşlanma karşıtı proteinlerin anasıdır. Bu; aldığınız kalorilerden hangilerini vücudunuzun saklaması gerektiğini vücudunuza söyleyen bir proteindir. Çünkü vücudunuz, diyetinize eklemiş olduğunuz kalori kısıtlamasını hemen algılar. Uzun ömür seviyesine erişmenin bir başka yolu da; kalori sınırlandırmadır. Bilimadamları kalori kısıtlaması sayesinde yaşam süresinin 50 sene kadar uzayabileceği görüşünde.

ÖMRÜNÜZÜ ISPANAK VE DOMATES YİYEREK UZATIN

Öfkenin sağlığımız ve ömrümüz üzerinde olumsuz etkileri var mıdır?
Öfkenin kalp hastalıkları ve diğer sorunlar için mevcut riskleri yükselttiği kanıtlandı. Öfkenin en iyi karşılığı empati geliştirebilmektir. Herhangi bir sansür uygulamadan, gün boyunca hissettiğiniz duyguların hepsinin kafanızda kaydını tutun. Ayrıca size yardımcı olması için şınav çekin. Köprüleri yakmak yerine, şınav çekmek, esnemek ya da derin nefes almak gibi yolları tercih edin. Bu şekilde öfkenin psikolojik yükünü azaltmış olursunuz. Bunun yanında akıllı kelimeler seçin. Kendiniz ya da bir başkası hakkında konuşurken; 'asla' ya da 'her zaman' gibi kelimeler kullanmamaya dikkat edin. Gerçekçi beklentilere sahip olun ve 'keşke' gibi kelimelerle kontrolünüzde olmayan şeyler için kendinizi suçlamaya kalkmayın.

VİTAMİN ALMAK ŞART!
D vitamini eksikliği sağlığımız için neden çok önemli?
D vitamini, kanser hücrelerine karşı toksik bir etkiye sahip olduğundan kanser riskini düşürür. Diğer bir teoriye göre de, 'bekçi köpeği' geninin kanserli hücreleri bulma ve yok etme yeteneğini kuvvetlendirir. Çoğu Amerikalı, zamanlarının çoğunu içeride geçirdiklerinden ve dışarı çıktıkları zamanlarda da güneş koruyucu kremler kullandıklarından dolayı, yeteri kadar D vitamini alamaz. 60 yaşından gençseniz günde 800 U.B., 60 yaşın üzerindeyseniz günde bin U.B. D vitamini almalısınız. Yapılan araştırmalara göre; vitaminlerin B komplekslerinin bir kısmı olan folat eksikliği, kanser ile ilişkilendirilmekte. Folat katkı maddeleri, kolon kanseri oranlarını yüzde 20-50 oranında düşürüyor. Fakat Amerikalılar'ın yüzde 50'si tavsiye edilen miktarı, yüzde 90'ı da kolon kanserini azaltmak için gereken miktarı almıyor. Ispanak, domates ve portakal suyu gibi birçok yiyecekte folat bulunur. Bunlar, katkı maddelerinden alınan folik asitlerden daha iyi emilirler. Güneş ışığının folat seviyenizi azaltmasına izin veriyorsanız, günde 20 dakika süreyle güneş ışığına maruz kalıyorsanız; folat oranınızı dengeleyin. Atardamar yaşlanması ya da hafıza ile ilgili endişeleriniz varsa; yeterince E, C, D, B6 ve B12 vitamini ile magnezyum ve kalsiyum aldığınızdan emin olun.