Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Eylül 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Motosikletlerin farkedilme savaşı

Hazırlayan NURDENİZ KUTSEL
HIZ, özgürlük, adrenalin, tehlike... Bunlar motosiklete hiç binmemiş birinin "motosiklet" denince aklına gelen ilk kelimeler. Motor kullanıcılarının ise yanına ekledikleri en önemli kelime "tutku." Motosikletler, teknolojileri gelişip kullanıcı sayısı arttıkça giderek özgürlüğün, maceranın, hızın simgesi haline geldi
Kendi modasını, sosyal topluluklarını, yaşam biçimini yarattı ve büyük kentlerin yoğun trafiğinde bir kurtarıcı olarak görüldü. Ancak tehlikeyi doğasında barındıran bu iki tekerlekli araçlar ufacık bir dikkatsizlik ya da ihmalde canlar aldı, geride gözü yaşlı aileler bıraktı. Bugün motosikletler, küçük ve hızlı araç olma nitelikleriyle avantaj oldukları kadar kullanıcıları için ölüm sebebi haline de dönüşebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde manşetlere iki motosiklet kazası taşındı. Bu iki kazada dört insan hayatını kaybetti. Henüz 33 yaşındaki macera tutkunu bilgisayar proje müdürü Gökhan Çiftçioğlu ve arkadaşı Maskil Palamarchuc, yağmurun kayganlaştırdığı yolda aşırı hız kurbanı oldu. Bir başka kazada ise üç kişinin bindiği bir motosikletin farı sönük şekilde karayolunda ters şeritte gitmesi sonucu Abbas Tosun ve Şehri Demir hayatını kaybetti.

Bu kazaların üzerinden henüz 2 gün geçmişti ki bir kaza haberi de Adapazarı'ndan geldi. 29 yaşındaki motosiklet tutkunu Haktan Yaman, feci şekilde öldü. Defalarca motosiklet kazası geçiren, geçen yıl iki kişinin öldüğü motosiklet kazasından ağır yaralı kurtulan Yaman gazetecilere, "Ölünce haberimi güzel ve geniş yapın. Mutlaka motorlu resmimi kullanın" demişti.

Ölüm haberi ise vasiyet ettiği gibi motosiklet üzerinde çektirdiği fotoğrafı ile birlikte verildi. Gencecik hayatları kurtarmak mümkün. Nasıl mı? Basit bir isteği yerine getirerek: "Trafikte motosikletleri fark edin!"