kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
23 yaşındaki Keira Knightley, cildine çok özen gösteriyor.

Dikkat! Her yaşın ayrı bir ihtiyacı var

07.05.2008
Zaman sizden yana... Tabii neyi ne zamankullanacağınızı bildiğiniz sürece. 50'lerinizde bilegüzelliğinizi korumanız, yaşlanmayı yavaşlatmanızmümkün. Yeter ki ne yapacağınızı bilin.....
20'li yaşlara
Eğer cildinize bakıyor ve güneşten uzak duruyorsanız, korkacak bir şey yok demektir. 20'li yaşlar korunmak ve gelecekte karşılaşabileceğiniz problemleri önlemek için uygundur.
* Kullandığınız nemlendiricinin yeterli miktarda, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu maddeler içerdiğinden emin olun. Kullandığınız ürünün, en az SPF15 içermesine dikkat edin.
* Cildinizde kahverengi lekeler çıkıyorsa, kullandığınız doğum kontrol hapına dikkat edin. Yüksek oranda östrojen içeren doğum kontrol hapı melanin oluşmasına, bu da hücrelerin renk oluşturmasına neden olur.
* Yaşlanmanın ilk izleri göz çevresinde görülür, bu nedenle her akşam yatmadan önce bir göz çevresi kremi kullanın. Antioksidan ya da retinol gibi maddeler içeren ürünler iyi sonuç verir.
* Sizden daha yaşlılar için geliştirilmiş ürünlerden kullanmayın. Cildiniz için, kimyasal maddeler içeren ürünler yerine, doğal özler içeren hafif ürünler kullanın.

30'lu yaşlara
Savaş tam da bu yaşlarda başlar. Mümkün olduğu kadar, küçük küçük oluşmaya başlayan çizgilerin önüne geçin ve cildinizin parlaklığını korumaya çalışın
* Yaşınız 30 olduğunda, yaşlanmanın genetik faktörleri kendini göstermeye başlar. Anne-babanızın nasıl yaşlandığına bakın. Kırışıklarından mı daha çok yakınıyorlar yoksa gerdanlarının sarkmasından mı? Sizi de etkilemesi mümkün olan bu potansiyel problemlerle savaşan ürünler alın.
* Kullandığınız ürünü, serumunu da kullanarak, daha da etkili hale getirebilirsiniz. Çünkü serum, ürünün içeriğindeki malzemeler ve antioksidanlar açısından daha zengindir. Serumu bir atlet, nemlendiriciyi de bir kazak gibi düşünün ve serumu, nemlendiricinin altına kullanın.
* İlk çizgiler öncelikle yüzde kendisini gösterir ama yeterli nemlendirildikleri takdirde hemen azalır, hatta görülmez olurlar. Birçok nemlendiricinin içeriğinde bulunan hyaluronik asit, cildin nemlenmesini ve daha canlı görünmesini sağlar.
* Rutin cilt bakımınızı, ağızdan alınan takviyelerle tamamlayabilirsiniz. Alpha lipoik asit, koenzim Q10 ve omega yağları içeren takviyeleri tercih etmenizde fayda var.

40'lı yaşlara
Yüzünüzü toparlamak ve gerginleştirmek için özel olarak üretilmiş ürünlerle, sarkmalarınızın önüne geçin.
* Peptitler, kaslara gönderdikleri sinyalleri azaltır. Bu da kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Uzun vadede ise cildin kolajen üretimini artırır. Bu nedenle, botoks etkisine sahip olan Argireline'li peptit içeren ürünler kullanın.
* Biz yaşlandıkça dudaklarımız da incelmeye başlar. Bu nedenle, dudak dolgunlaştırıcı peptitler ve hyaluronik asit içeren bir dudak kremi kullanın.
* Boyun, dekolte bölgeniz ve elleriniz gibi yaşınızı ortaya çıkaracak bölgelerinize ayrı bir özen gösterin. Bu bölgeler için, retinoid içeren yıkama jelleri, peelingler ve kremler kullanın.

50'li yaşlara

Süper güçlendirici ürünlerle, yaşlanmayla savaşmaya devam edin.
* Kahverengi lekelerinizle, TCA (trichloroacetic asit) içeren peelinglerle savaşın. Bu içerik, güneşten zarar görerek ölmüş deri hücrelerini ortadan kaldırıyor ve cildin doğal rengine dönmesini sağlıyor.
* Hiçbir şey cildi, menopoz kadar kurutmaz. Bu nedenle menopoza girdiğinizde, kullandığınız nemlendirici miktarını mutlaka artırın. Mutlaka, nemlendiricinizin, shea yağı ve lesitin içerdiğinden emin olun.
* Cilde parlaklık veren kremleri kullanmaya özen gösterin. Bu kremlerin, kahverengi lekelere ışıltı veren hidroksil asit içermesi gerektiğini unutmayın.
Haberin fotoğrafları