kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Ev akarlarından kurtulmak için sık sık çarşaf değiştirin

Dr. Ece Hattat
Odamdaki ev akarlarını mikroskopla bakarak gördüm. Bu iğrenç yaratıklardan nasıl kurtulabilirim? Ev akarları yatak odasında mı yaşarlar? Melisa M./İzmir

Sizi korkutmak istemem ama yatağınızı yüz binlerce hatta milyonlarca akarla paylaşıyor olabilirsiniz. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu canlılar, sıcak ve nemli ortamlarda yaşıyor ve ölü cilt hücrelerini yiyerek besleniyor. Mevsimsel alerjinin gündeme geldiği bugünlerde, ev akarlarına bağlı alerjileri de atlamamak gerek. Akarların salgıladığı maddeler tozla karışınca, havaya yayılabiliyor. Sonuç yine (aynı saman nezlesinde olduğu gibi) hapşırma, burun akıntısı, sulu ve yanan gözler, burun tıkanıklığı, gözaltı morlukları, öksürük gibi yorucu ve bezdirici şikayetler oluyor.

ŞİLTENİZİ KAPLAYIN
Peki yatağınızda akarsız bir uyku uyumak istiyorsanız ne yapacaksınız? İşte size bazı öneriler:

* İşe yatak çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı haftada en az bir kere sıcak suyla yıkayarak başlayın. Şiltenizin üzerini plastik bir kılıf ve koruyucu bir örtü ile kaplayın. Anti-alerjik yatak takımlarından da faydalanabilirsiniz.

* Halılarınızı kaldırmanız doğru olacaktır. Eğer halı kullanacaksanız yıkanabilen ve kısa tüylü olanları tercih etmeniz ve filtreli bir elektrikli süpürgesiyle, bunları haftada en az bir kez temizlemeniz gerekiyor. Bence yatak odanızda halı bulundurmayın.

İLAÇ SON ÇARE!
* Giysilerinizi mutlaka elbise dolabında saklayın.

* Yıkanabilir perdelerden ve kolay temizlenebilen mobilyalardan vazgeçmeyin. Kitap ve biblolar gibi kolay toz tutabilen eşyaları, kapaklı dolaplarda muhafaza edin. Çocuğunuzun içi doldurulmuş oyuncaklarını, sık sık sıcak suyla yıkayın.

* Evcil hayvanınız varsa, yatak odanıza girmesine kesinlikle müsaade etmeyin. Bu önlemler akar alerjilerinizin hafiflemesine yetmezse, doktor önerisiyle alerji ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz. Saman nezlesinde kullanılan ve selüloz tozu içen burun spreyleri size iyi gelecektir.