kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Haziran 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

''ÖSS 3 sene içinde kalkar''

Yeni Haber
Eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, ''ÖSS'nin kalkması gerekir. Ama bundan şu anlaşılmamalıdır. İktidar değişti, hemen ÖSS kalkacak diye bir şey tabii ki mümkün değil'' dedi.

Prof. Dr. Kemal Gürüz, bazı siyasi partilerin ''ÖSS'nin kaldırılmasına'' yönelik seçim vaatlerini AA muhabirine değerlendirdi. ÖSS'nin kalkması gerektiğini belirten Gürüz, '' Ama bundan şu anlaşılmamalıdır. İktidar değişti, hemen ÖSS kalkacak diye bir şey tabii ki mümkün değil. ÖSS kalkacak ve herkes istediği yere girecek diye bir şeyi de anlamamak lazım'' dedi.

''ÖSS'nin tahminen 3 sene içinde kalkacağını'' ifade eden Gürüz, sistemin nasıl değiştirilmesi gerektiğine yönelik önerisini şöyle sıraladı:

''Üniversiteye girişte müfredat değerlendirmesi ortaöğretimin işidir. 3,5 saatlik sınavla müfredat değerlendirilmez. Dolayısıyla o ortaöğretimin işi olacaktır. Birinci ilke budur. Yani olgunluk sınavı yapılacaktır. Bunu da herkes 'olgunluk sınavı gelecek' diye algılıyor.

Bu da yanlış. Böyle bir şey yok. Olgunluk sınavı 1957'ye kadar Türkiye'de vardı. Şu anda bütün kıta Avrupası ülkelerinde var. Ben 1965'te liseden mezun oldum, o zamanlar da lise bitirme sınavı vardı. Olgunluk sınavı test usulü değildir, klasik bir sınavdır.''

MESLEKİ EĞİTİM

Mesleki teknik eğitimin çok açık bir şekilde düzenlenmesinin önemli bir diğer konu olduğunu anlatan Gürüz, şöyle devam etti:

''Meslek yüksekokulu mezunları dünyada talebin en hızlı arttığı eğitim katıdır. Üniversiteler bunlara bir disiplin getirdi ama bir anlamda akademik kayma oldu. Dolayısıyla 2 yıllık meslek yüksekokulları ile mesleki teknik eğitim fakülteleri, dört yıllık yüksek okullar üniversite bünyelerinden alınıp merkezi Ankara'da olacak Hasan Ali Yücel Mesleki ve Teknik Eğitim Üniversitesi'ne bağlanmalıdır. Onun adı üniversite olacak, Türkiye'nin her yerinde şubeleri olacak. Çok sayıda rektör yardımcısı olacak. Bunun yönetim kurulunda sanayi ve iş dünyasından temsilciler bulunacak. Bunlar meslek liseleriyle iç içe geçecekler. 10 yıllık zorunlu eğitimden sonra mesleki teknik eğitim kulvarına giren çocuklar burada eğitilecek. İster lise mezunu olacak, ister yüksekokul mezun olacak. Oradan başarılı olanlar da dikey geçiş sınavı ile geçebilir lisans programlarına.''

Yükseköğretimi, lisans programları olarak anlamamak gerektiğini belirten Gürüz, bunun da aşılmasıyla, işlerin rayına oturabileceğini ve ÖSS'nin kalkabileceğini söyledi.

''EVET, CHP'YE BİR RAPOR HAZIRLADIM''

ÖSS'nin kaldırılması konusuyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 2 yıldır yakından ilgilendiğini belirten Gürüz, eğitimin sorunlarıyla ilgili CHP'ye bir rapor hazırladığını, raporu da Baykal'a geçen yıl Aralık ayında sunduğunu kaydetti.

Gürüz, ''Raporda, ÖSS'nin kaldırılmasına yönelik anlattığı sistemin olup olmadığı'' sorusuna ise, ''Evet, onlar var içinde. Bu benim şahsi görüşüm. Ben, CHP adına konuşma konumunda değilim'' yanıtını verdi.

BİLKENT'TEKİ MEZUNİYET TÖRENİ

Bilkent Üniversitesindeki mezuniyet törenine, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün kızının türbanıyla katılmasından dolayı YÖK'ün soruşturma başlatmasını da değerlendiren Kemal Gürüz, özetle şu görüşleri savundu:

''YÖK, çok geç kaldı soruşturma açmakta. Sayın Abdullah Gül'ün tepkisi de çok haksız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir İslam ülkesi değildir. Nüfusunun çoğu Müslüman olan laik bir ülkedir. Hukuk sistemimiz pozitif hukuka, yani insan aklına dayalıdır. Zaten tepki gösteren 3-5 rektör kaldı. Onların tepkisiyle YÖK böyle bir soruşturma başlattı. Yoksa bir şey yapacakları yoktu. Daha vahim şeyler var hiçbir şey yapmıyor. Bilgi Üniversitesi'nin yarısı Amerikalılara satıldı. Anayasa'ya alenen aykırı. Hiçbir şey yapıldığı yok.''

AA