SABAH - Mahalleye 'başmüdür' geldi...
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mahalleye 'başmüdür' geldi...
Mahalleye 'başmüdür' geldi...
Böyle polisler dostlar başına
'Hepimiz suç işliyorduk'
O geleceğin yıldızı

Edirne'nin Harlem'i

Hanefi Avcı'nın Edirne'ye emniyet müdürü olması, en çok Romanları sevindirdi. Suç oranını azaltmak için Romanlar'dan kurulu Tayfunspor futbol takımına destek olan Avcı, kurduğu özel polis ekibini de sosyolog gibi çalıştırıyor.


Mahalleye 'başmüdür' geldi...

Edirneli Romanların hayatı, Hanefi Avcı'nın emniyet müdürü olarak atanmasıyla tamamen değişti. Avcı önce futbol kulübünü destekledi, sonra sosyolog gibi çalışan polisler görevlendirdi, sırada daha çok proje var.

"Buralar gariban mahallesi, bizler de garibanız. Şimdiye kadar kimse elimizden tutmadı. Ta ki geçen yılın Ramazan ayına kadar." Böyle başlıyor sözlerine Edirneli Romanların gözbebeği haline gelen Tayfunspor'un idealist başkanı Tayfun Karstır. Edirne'nin Menzilahir, Umurbey, Küçükpazar, Saraçhane, Yıldırım, Yeni Mahalle ve Taşlık mahalleleri Roman nüfusun yoğun olarak yaşadığı yerler. Onlar kendilerini "Burası gariban mahallesi, bizler de garibanız," diye özetlese de, şimdiye kadarki yaşamları bir dışlanmışlık öyküsü. Eğitimsizlik, işsizlik Roman mahallelerinin en büyük sorunu. Hal böyle olunca, bağımlılık yapan madde kullanımı ve özellikle mala yönelik suç oranı da hayli yüksek. Menzilahir'in kalbi haline gelen Tayfunspor Lokali, yaşlı-genç bütün Romanların buluşma merkezi. Geçen Ramazan ayına kadar sadece bir kahvehane işlevi gören lokal, Edirne Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın bayram ziyaretinden sonra, bir kültür ve spor merkezine dönüşmüş. Lisans paralarını ödeyemeyen, forma, antrenman ayakkabısı alamayan, deplasman maçlarına parasızlık yüzünden gidemeyen takımın elinden tutan Susurluk'un ünlü ismi Hanefi Avcı olmuş. Tayfun Karstır "Başmüdürümüz," dediği Avcı'nın verdiği desteği şöyle anlatıyor: "Mahallelerimizi ziyaret ettiğinde kendilerine sıkıntılarımızı arz ettim, hemen Ülkerspor'dan bize 150 takım forma, eşofman, antrenman ayakkabısı ve krampon geldi." Önceki maçlarına telle bağladıkları ayakkabılarla çıkan, maçlara giderken sadece simit yiyen, hayatlarında eşofman-forma yüzü görmeyen futbolcular bu destekle yerlerinde duramaz olmuşlar, şimdi Tayfunspor'un 550 kişilik bir altyapısı var.

'GENÇLERİ KURTARACAĞIZ'
Çocuk ve gençlerin sigara, içki, bally ve uyuşturucu maddelere meylettiği, hırsızlık olaylarının sık sık yaşandığı Roman mahallerinin kaderi Hanefi Avcı, daha sonra da Edirne Valisi Nusret Miroğlu ve Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin desteğinin alınmasıyla giderek değişmeye başlamış. Efkan Karstır, çocukluğundan beri içindeki ukde olarak tanımladığı 'Roman çocuklarını kötü alışkanlıklardan kurtarma' hayalini bu desteklerle gerçekleştirmeye daha çok yaklaştığını anlatıyor: "200'ün üzerinde genci kulübümüze kazandık. Bunların çoğunluğu sigarasını, içkisini içen henüz çocuk yaştaki gençlerdi." Roman mahallelerinde bir 'ilah' gibi anılan Edirne Emniyet Müdürü Avcı ise bu konuda oldukça mütevazı. "Genç insanların sigaradan, alkolden, hırsızlıktan uzaklaşması için enerjilerini başka yerlerde harcamaları gerekiyordu, biz sadece onlara destek olduk," diye konuşuyor. Ancak laf lafı açınca olayın 'sadece' ile kalmadığı gün yüzüne çıkıyor. Avcı, malzeme desteğinden sonra, bir de Tayfunspor'a yer ayarlamış, amacını da "Onları kahvehane köşesinden kurtarmak," olarak anlatıyor. 'Yer'in ayrıntılarını ise yine Karstır'dan dinliyoruz: "Başmüdürümüzün yardımıyla üç mahalleye de yakın, Edirne Belediyesi'ne ait bir arsa aldık. Orayı büyük bir spor kompleksine dönüştürmek istiyoruz." Kulüp başkanlarının ceplerinden para verdiği büyük takımlardan çok farklı bir kaderi var Tayfunspor'un. Kapıkule Sınır Kapısı'nda tuvalet işletmeciliği yapan Tayfun Karstır, futbolcularının en fazla yol paralarını, bazen de yemek paralarını karşılayabiliyor, o da şimdilik. Hanefi Avcı buna rağmen 'mahallenin gidişatına müdahale etmek isteyen bu insanları' iyi niyetli bulduğunu söylüyor ve onlar için bulduğu bir başka çözüm de, Türkiye'deki bütün Emniyet birimlerine örnek olacak nitelikte: "O mahallelerde görevlendirdiğimiz bir polis grubumuz var. Ağırlıklı olarak o mahallelerde dolaşıyorlar, insanlarla temas kuruyorlar, onları suça iten sebepleri anlamaya ve bu sebepleri ortadan kaldırmak için sosyal çözümler geliştirmeye çalışıyorlar. Bu, bizim el yordamıyla bulduğumuz bir yöntem. Amacımız suç oluştuktan sonra müdahaledense, suçun oluşmasını önlemek." Tayfunspor'u bir yıldır çalıştıran teknik direktör Bekir Elmalı 18 yaş üstü A Takımı'na 'centilmenlik kupası'nı kazandırmış. 250 kişiyi tek başına çalıştıran Elmalı, özellikle yedi-sekiz futbolcusunun futbol geleceklerinin çok parlak olacağını söylüyor. Roman gençlerle diyalog kurarken zorlanmayan, her gününün dört beş saatini Tayfunspor'a ayıran Elmalı, şu an için maçlarda galibiyeti amaçlamadıklarını, kendileri için önemli olanın, çocuklara mücadele ruhunu aktarmak olduğunu söylüyor: "Biz sahadan mağlup da ayrılsak, seyirci gelip benim çocuklarımı kutluyor."

Müjgân HALİS

DİĞER İYİ YAŞA HABERLERİ
 'Seks kadına görev olmamalı'
 Sevişmek bir dakika mı?
 Müftüden onaylı mayolar
 Çapkınlar aslında iktidarsız mı?
 New York çeşitlemeleri
 Sanal seks caiz mi?
 Ten uyumu masal mı?
 Yoga kalbin ilacı
 Seks reçetesine aşk mı yazmalı testosteron mu?
 Seks kavga sever mi?
 Erken gelen ergenlik
 Evlilik öncesi seks yapılmalı mı?
 Benimle oynar mısın?
 Seksin saati olur mu?
 Maçtan önce seks yapmalı mı?
 Kadın her zaman seks için hazır mı?
 'Kızım için torunumu doğurdum'
 Çocuk seksi bitirir mi?
 Evlilik seksi öldürür mü?
    Pazar Sabah Yazarlar
    Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
  » İyi Yaşa
Eski Roma'da aşk ve sadakat yoktu Bugün Türkiye'de de yok!
Eski Roma'da aşk ve sadakat yoktu Bugün Türkiye'de de yok!
Sabetayistlerle ilgili tezleriyle ortalığı karıştıran ve Türkiye'nin...
'İyi bir âşığım ama aşk için ölmem'
'İyi bir âşığım ama aşk için ölmem'
Yalın, hazırlığı sekiz ay süren ve Los Angeles'ta kaydedilen son...
'Toplum beni değil, ben toplumu değiştirmeliyim'
Avusturya'daki lüks hayatını elinin tersiyle itip Anadolu'da köy...
Festival tarihi açık artırmada
Bu yıl programına 237 film sığdıran Uluslararası İstanbul Film...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.