SABAH - 'Asrın Casusu' İstanbul'dan geçmişti
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
'Asrın Casusu' İstanbul'dan geçmişti
'Asrın Casusu' İstanbul'dan geçmişti
Philby'den İstanbul'daki Sovyet konsolosuna büyük oyun...

'Asrın Casusu' İstanbul'dan geçmişti

İranlı Askari, CIA köstebeğiydi. Onun gibi yolu buradan geçen İngiliz Kim Philby ise KGB'nin, yani Rusların... 60 yıl önce İstanbul'da görev yapan Philby, Batı istihbaratına verdiği inanılmaz zararlardan sonra 'Asrın Casusu' olarak anılacaktı.

İran'ın Eski Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Askari'nin, İstanbul'a geçtikten sonra 'hassas nükleer' sırlarıyla birlikte ortadan kaybolması, uzun yıllardan sonra Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA'in gerçekleştirdiği 'en mükemmel' operasyon olarak niteleniyor. Ailesi "kaçırıldı," dese de gelen haberler artık deşifre olan Askari'nin CIA köstebeği olduğu yolunda... Askari ne ilk ne de son olacak... İstanbul her zaman casusların en gözde yeri oldu. Osmanlı'dan bu yana, özellikle İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş döneminde "Sokakta yürüyen beş kişiden biri casustu" dendiği günler oldu. Ama biri var ki onun gibisi gelmedi: Harold Adrian Russell (Kim) Philby...

ÖZEL
EĞİTİLMİŞTİ
Cambridge Beşlisi olarak anılan ekibin yıldızıydı. Anthony Blunt, Guy Burgess ve Donald MacLean da diğer aslar. Beşinci adamın kimliği ise hâlâ tartışılır. Hepsi de genç yaşlarda 1930'lu yıllarda Sovyet saflarına katılıp komünizm için çalıştılar. Philby, İngiliz Gizli İstihbarat Servisi MI5'ın o zamanki adıyla SIS'de kademe kademe yükseldi. Ve bu görevi Batı istihbaratının Sovyetler'e açtığı savaşın tam kalbindeydi. Philby'yi İngiliz Gizli Servisi'nin başına geçirmek için eğitiyorlardı. Oysa Philby bu sırada KGB'de (Sovyet Haberalma Teşkilatı) görevliydi. Batı istihbaratına müthiş bir zarar verdi. Yıllar sonra Philby'nin gerçek rolü açıklandığında onu tanıyan bir CIA ajanı şöyle diyecekti: "Philby'nin diğer zamanlarda öğrendiklerini bir tarafa bırakıp 1944-1951 arasındaki süreye bakalım. Batı istihbaratının bütün çabaları boşa çıkmıştı. Hiçbir şey yapmasaydık daha iyi olurdu." İngiliz Gizli Servisi'nin içinde 1944'te Dokuzuncu Bölüm kuruldu. Bölüm, komünistlere karşı operasyonlar hazırlayacaktı. Sonraları istihbarat konusunda saldırı operasyonları da düzenleyecek bölümün başına Kim Philby getirildi: KGB sızma ajanı. Bu görevi sayesinde kendisi de dahil bütün Rus köstebeklerini koruyabilecek ve Moskova'ya, İngiltere'nin Sovyetler Birliği aleyhine girişebileceği faaliyetlerini bildirecekti. Komünizm aleyhindeki şebeke yeniden canlandırılacaktı. Tabii bu ajanların hiçbiri tahmin edebileceğiniz gibi asla başarılı olamayacaktı.

BEYLERBEYİ'NDE KALDI
'Asrın Casusu' olarak adlandırılan Philby, 1947 Şubatı'nda Türkiye'ye tayin oldu. İstanbul'daki başkonsoluslukta birinci katip olarak çalışacaktı ama aslında SIS'in buradaki istasyonunu yönetecekti. Anadolu yakasında, Beylerbeyi'nde güzel bir yalı buldu. Manzarası şahaneydi. Ev büyük ve bahçesi deniz kıyısına uzanıyordu. Vapur iskelesinin çok yakınındaki bu yalıya daha sonra eşi ve dört çocuğu da taşınacaktı... Çocuklar için burası iyi bir tatil oldu. Bahçede oynuyor, Boğaz'da yüzüyorlardı. Onlarsa partilere, ziyafetlere katılıyordu. Keyifleri yerindeydi. Philby daha sonra buradan 1949 yılında Washington'a atandı. CIA ve FBI ile ortak çalışacaktı. Burada tahmin edileceği gibi KGB adına müthiş işler yaptı. Deşifre olan dava arkadaşları Burgess ve Mclean'ı uyararak Moskova'ya kaçmalarını sağladı. Kendisi de 1963 yılında Beyrut'ta görevliyken deşifre olması üzerine Moskova'nın yolunu tuttu. Philby, 1988'de kendisiyle Moskova'da görüşen bir İngiliz gazetecinin, vatanına ihanet ettiği için pişman olup olmadığı sorusuna tam bir İngiliz soğukkanlılığı ve küstahlığıyla yanıt vermişti: "Kimseye ihanet etmedim. Her zaman aynı fikirdeydim ve aynı işveren için çalıştım. Ben bir sızma ajandım. Karşı taraf oynadığım role inanacak kadar gülünçse, bu sadece onları ilgilendirir."

Fikret ESER

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 'Toplum beni değil, ben toplumu değiştirmeliyim'
 Festival tarihi açık artırmada
 'Bir klip şarkıcının kaderi olabilir'
 AKM'yi yıkma nedenimiz 'Tamamen Duygusal'
 Bu radyoda müzik yok konuşma var
 Bütün patronlara örnek olsun
 300 Spartalı İran'a mı saldırdı?
 Düğün dernek oldu
 Felsefenin Sefaleti
 Kadir Has'tan son vefa Yassıada'ya
 Harran: Sevmeye hakkı olmayan kadınların diyarı...
 Cezaevlerinde 'namus' araştırması
 Türkiye'nin en kuvvetli satranç ailesi
 Bebeğim gay mi?
 THY uzun menzilli hatlarda zarar ediyor
 Suat Atalık 20 yıl sonra yine Türkiye Şampiyonu
 Bu S.O.S.'e kulak verin
 Beyaz siyah yasaklar
 Onlar hiç sıraya girmiyor!
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
GÜLSE BİRSEL
En iyi diyet sırlarını açıklıyorum
Diyette olanlar...
ÖNCEL ÖZİÇER
Kuzu postuna bürünmüş şehir
İzmir'de yaşayanların, günün...
KAZIM KANAT
O kıvırcık saçlı çocuktan imparatorluğa
Derler -ki; her...
TURGAY NOYAN
MTV kalktı ikinci el tekne ithali serbest
Sonunda mutlu...
Modanın büyülü dünyasında çirkin ördek yavrusu
Modanın büyülü dünyasında çirkin ördek yavrusu
Yapımcılığını oyuncu Salma Hayek'in üstlendiği Ugly Betty (Çirkin...
Ünlülerin doğum koçu kitap yazdı
Ünlülerin doğum koçu kitap yazdı
Gülben Ergen ve Leyla Alaton gibi isimlerin doğum koçluğunu yapan...
'Seks kadına görev olmamalı'
Kadınlara yönelik cinsel isteği artıran, uyarıcı ürünler bir süredir...
Sevişmek bir dakika mı?
Dr. Akif Poroy
"Modern tıp seksi zamana...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.