SABAH - Müftüden onaylı mayolar
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Müftüden onaylı mayolar
Müftüden onaylı mayolar
Türkiye'ye de gelecek

Burkininin mucidi ile konuştuk

Aheda Zanetti'nin tasarladığı tesettür mayo 'burkini'ler, Avustralya'daki Müslüman kadınlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Ülkenin müftüsünden de onay alan, hafif ve nemi kontrol eden materyallerle üretilen mayoların, Türk müşterileri de var...


Müftüden onaylı mayolar

"Hedefim, Müslüman kız kardeşlerimin sosyal yaşam içerisinde var olabilmelerini ve hayattan zevk almalarını sağlamak." Bu sözler, 'burkini' adlı vücudu tamamen kapatan yüzme kıyafetinin tasarımcısı Aheda Zanetti'ye ait. 38 yaşındaki Avustralya vatandaşı Zanetti, henüz iki yaşındayken ailesiyle birlikte Lübnan'dan göç etmiş. "Büyürken dini inançlarım ve yetiştiğim çevre dolayısıyla kendimi çok fazla baskı altında hissetttim," diyen Zanetti, Avustralya'da büyürken yaşıtları gibi çeşitli sporlar yapmaya teşvik edildiğini, ancak yıllar içerisinde tüm bu olanaklardan mahrum kaldığını anlatıyor: "Aynı zamanda hem inancımın gereklerini yerine getirebilmem, hem de spor yapabilmem mümkün değildi. Özellikle yetişkinliğe adım attıktan sonra hiç denize giremedim." Zanetti, bu sorunu tüm Müslüman kadınların yaşadığını, spor yapmaya uygun ve modern kıyafetler giyemedikleri için stadyumlardan, havuz ve denizden uzak kaldıklarını fark etmiş: "Müslüman kadınların spor yapamamasının ve dolayısıyla bu alanda başarılı olamamalarının en önemli nedeni, İslami giyim kuralları. Ulusal veya uluslararası organizasyonlara katılabilen şanslı azınlık da başarıları ve sporcu kişiliklerinden çok, dinleriyle veya kıyafetleriyle ilgili yorumlar alıyor. Oysa nasıl göründükleri değil, yaptıkları ile konuşulmaları gerekiyor." Zanetti'nin tasarımına burkini ismini vermesi ise şöyle gerçekleşmiş: "Arap kadınların burka ile yüzdüklerine dair okuduğum bir haber çok ilgimi çekmişti. Daha önce burka görmemiştim. Daha sonra bikininin gerçek anlamının, 'iki parçadan oluşan, küçük mayo' olduğunu öğrendim. Benim yüzme kıyafetim de iki parçadan oluşuyordu ve bir burkadan çok daha küçüktü."

YAŞLI ADAMDAN TEPKİ
Avustralya'da yaşayan Müslüman toplumu burkinileri hemen benimsemiş: "Bilhassa kadınlar artık spor yapabildikleri, denize girebildikleri için çok mutlu. Satışlarımız çok iyi gidiyor. Hem yüzme hem de spor koleksiyonlarımızı Avustralya müftüsüne onaylattım. Müftü, tasarımlarımı çok beğendi." Zanetti, burkinilerin Müslüman olmayanlanlardan da yoğun ilgi gördüğünü belirtiyor. Vücutlarının görünmesinden rahatsızlık duyan ve güneşten korunmak isteyen kadınlar da tercihlerini burkinilerden yana kullanıyormuş. Zanetti sadece bir kez olumsuz tepki almış, o da yaşlı bir adamdan. Yanına yaklaşarak yaptığının yanlış ve haram olduğunu söyleyen kişiye "Yüzmenin nesi yanlış?" diye sorduğunu anlatan tasarımcı, "Hiçbir cevap veremedi. Sonra da dönüp gitti," diyor. Burkinilerin Müslüman kadınlar için şimdiye kadar düşünülmüş en rahat, pratik ve 'edepli' yüzme kıyafetleri olduğunu söyleyen Zanetti'ye haşemalar hakkında ne düşündüğünü soruyoruz; "Sonuçta hepimiz Müslüman toplumu için mal ve hizmet üretmeye çalışıyoruz. Bu yüzden haşemaların da iyi bir girişim olduğunu düşünüyorum," diye cevap veriyor.

YAPRAK ARAS ŞAHİNBAŞ

DİĞER İYİ YAŞA HABERLERİ
 'Seks kadına görev olmamalı'
 Sevişmek bir dakika mı?
 Çapkınlar aslında iktidarsız mı?
 New York çeşitlemeleri
 Sanal seks caiz mi?
 Ten uyumu masal mı?
 Yoga kalbin ilacı
 Seks reçetesine aşk mı yazmalı testosteron mu?
 Seks kavga sever mi?
 Erken gelen ergenlik
 Evlilik öncesi seks yapılmalı mı?
 Mahalleye 'başmüdür' geldi...
 Benimle oynar mısın?
 Seksin saati olur mu?
 Maçtan önce seks yapmalı mı?
 Kadın her zaman seks için hazır mı?
 'Kızım için torunumu doğurdum'
 Çocuk seksi bitirir mi?
 Evlilik seksi öldürür mü?
    Pazar Sabah Yazarlar
    Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
  » İyi Yaşa
Eski Roma'da aşk ve sadakat yoktu Bugün Türkiye'de de yok!
Eski Roma'da aşk ve sadakat yoktu Bugün Türkiye'de de yok!
Sabetayistlerle ilgili tezleriyle ortalığı karıştıran ve Türkiye'nin...
'İyi bir âşığım ama aşk için ölmem'
'İyi bir âşığım ama aşk için ölmem'
Yalın, hazırlığı sekiz ay süren ve Los Angeles'ta kaydedilen son...
'Toplum beni değil, ben toplumu değiştirmeliyim'
Avusturya'daki lüks hayatını elinin tersiyle itip Anadolu'da köy...
Festival tarihi açık artırmada
Bu yıl programına 237 film sığdıran Uluslararası İstanbul Film...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.