SABAH - Modanın büyülü dünyasında çirkin ördek yavrusu
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Modanın büyülü dünyasında çirkin ördek yavrusu
Modanın büyülü dünyasında çirkin ördek yavrusu
Eşcinseller onu çok seviyor

Çirkinim öyleyse varım

Amerika'da izlenme rekorları kıran Çirkin Betty, ülkemizde de yayınlanmaya başladı. Modern bir Sindrella öyküsünün anlatıldığı dizinin kahramanı Betty'nin yeğenini canlandıran 13 yaşındaki Justin'in eşcinsel tavırları, eşcinsellerin büyük sempatisini kazanmış durumda. Muhafazakârlar ise her zamanki gibi protestoda.


Modanın büyülü dünyasında çirkin ördek yavrusu

Yapımcılığını oyuncu Salma Hayek'in üstlendiği Ugly Betty (Çirkin Betty) dizisi, Amerika'dan sonra Türk izleyicisiyle de buluştu. Ünlü bir moda dergisinde işe giren çirkin Betty'nin maceralarını Amerika'da en çok eşcinseller seyrediyor.

Önce Friends (Sıkı Dostlar) ardından Sex & The City son olarak da Desperate Houseviwes (Umutsuz Ev Kadınları) tüm dünyada milyonları ekrana bağlamayı başarmıştı. Ama onların zamanı artık doldu ve tahtlarına yeni bir dizi oturdu. Yapımcılığını güzel oyuncu Salma Hayek'in üstlendiği Ugly Betty (Çirkin Betty) şu sıralar Amerika'da en çok konuşulan dizi. Üstelik dizinin senaryosu hiç de yabancı değil. Çirkin ördek yavrusunun, güzeller güzeli bir kuğuya dönüşmesini konu alıyor. Tıpkı bir zamanlar Emel Sayın, Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit'in Yeşilçam'da canlandırdığı karakterler gibi, taşradan gelen cahil ve bakımsız kadın, gözde bekârı dize getirmeyi başarıyor. Son olarak Meryl Streep ve Anne Hathaway'in başrollerini paylaştığı Şeytan Marka Giyer filminde de benzeri bir öykü izlemiştik. Ancak bu kez karakterimiz moda dergisinde iş buluyor ve ucuz mağazalardan, dünyaca ünlü tasarımcıların kıyafetlerine terfi ediyordu. Film, "Sindirella 21. yüzyılda yazılsaydı nasıl olurdu?" sorusuna da bir bakıma açıklık getiriyordu. İşte kadın-erkek, genç-yaşlı, tüm seyirciyi ekrana bağlayan Çirkin Betty dizisi de, Şeytan Marka Giyer filminin televizyona uyarlanmış hali gibi. 2007 yılında En İyi Dizi ve En İyi Kadın Oyuncu dalında iki Altın Küre kazanan dizi, 21 Mart akşamı Mymax kanalında Türk izleyicisiyle de buluştu.

TÜRK VERSİYONU ÇEKİLDİ
Aslında dizinin orijinal adı Yo Soy Betty La Fea. Kolombiya asıllı olan dizinin, zaten bugüne kadar birçok ülkede farklı versiyonları yapıldı. İlk kez pembe dizi yıldızı Eduardo Capetillo ile izlediğimiz öykünün yerli versiyonunda ise Özlem Conker ve Emre Altuğ kameralar karşısına geçmişti. Ancak hiçbir versiyonu Çirkin Betty kadar ilgi görmedi. Bunda dizinin yapımcılığını üstlenen Salma Hayek'in ve dizide Betty'i canlandıran Latin asıllı aktris America Ferrera'nın önemi büyük. Ferrera, dizideki başarısı ile 2007 Altın Küre ödülünü aldı. İleriki bölümlerde ise Salma Hayek'in konuk oyuncu olarak diziye dahil olması bekleniyor. Zaten Hayek, daha ilk bölümlerde yüzünü göstermeye başladı. Bir sahnede Betty televizyon izlerken, ekranda Salma Hayek beliriyordu.

ÇİRKİN ASİSTAN ARANIYOR
Amerika'da izlenme rekorları kıran dizi, çok çirkin ama bir o kadar da zeki ve başarılı Betty'nin Mode isimli bir moda dergisindeki serüvenlerine odaklanıyor. Mode, tıpkı Vogue gibi tüm dünya modasına yön veren çok önemli bir yayın. Betty'nin burada iş bulması ise biraz çirkinliği, birazsa zamanlaması sayesinde gerçekleşiyor. Çünkü derginin sahibi Bradford Meade, derginin tüm yönetimini çapkın oğlu Daniel'e devrediyor ve ona asistan olarak asla birlikte olmak istemeyeceği bir kadın aramaya başlıyor. İşte kahramanımız Betty de tam bu sırada devreye giriyor. Çirkin ama zeki ve sempatik Betty'i hemen oğluna asistan olarak işe alan Mead, Betty'nin ileride güzeller güzeli bir kuğuya dönüşeceğini ise hiç hesaba katmıyor.

ENTRİKALARLA DOLU DÜNYA
Sıcakkanlı, zeki ve çalışkan Betty, tanıdıkça seveceğiniz bir karakter. Ama tüm bu özellikleri onun, güzelliğin 'her şey' olduğu ince moda dünyasında, 'tombul bir domuzcuk' muamelesi görmesine engel olamıyor. Betty, dizinin birçok bölümünde moda dünyasını dışarıdan izliyor ve kabul göreceği günü sabırsızlıkla bekliyor. Ne kadar çalışkan, dürüst ve sıcakkanlı olsa da, iş arkadaşları tarafından hep dışlanıyor. Ama neyse ki yakışıklı patronu Daniel, onun yeteneklerinin farkına tam zamanında varıyor. Çünkü Daniel'in de moda konusunda hiçbir fikri yok. Bu yüzden Betty ile ortaklaşa çalışmak onun için büyük bir şans oluyor. İkili, moda dünyasının 'köpekbalıkları' ile dolu tehlikeli sularında, birbirlerine can simdi oluyorlar. Üstelik dizi, sadece 'masum kız' olarak karşımıza çıkan Betty'nin mücadelesine yer vermekle kalmıyor, güzel kadınların, marka kıyafetler için nasıl da çirkinleşebildiğini gözler önüne seriyor. Moda haftaları, defileler ve moda çekimleri ise, dizinin temposunun hep yukarıda olmasını sağlıyor.

BURCU ALDİNÇ

DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Ünlülerin doğum koçu kitap yazdı
 Havada 'tek sınıf' dönemi
 Her türlü harita yapılır
 Fotoğraf-resim sanatında yenilik
 Korkunç Viktor'un kuduran veziri
 Artık önümüzdeki maçlara bakacağız
 Ahmet-Ertegün-bizineden-parlatmadıgiller
 Dağcılığın başkentinde bir hafta
 Küresel ısınma, 4X4'leri de vurdu
 Antalya Havalimanı ihalesinde rekor olur mu?
 Laptop'lar da modaya uydu
 İstanbul'u inekler işgal ediyor
 Reggae makamında Pink Floyd şarkıları
 Büyüklere oyuncak bebek
 Minikler podyumda
 Üniversiteyle mahalle el ele verdi
 Bu motosikletler dünyada tek
 KTHY Türkiye'nin başını yakacak
 Türkiye'de de I-van-chuk!
    Pazar Sabah Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
'Karım yokken alyansım cebimde!'
Etraf alyansını...
GÜNTAY ŞİMŞEK
Havada 'tek sınıf' dönemi
Milli havayollarına alternatif...
'Seks kadına görev olmamalı'
'Seks kadına görev olmamalı'
Kadınlara yönelik cinsel isteği artıran, uyarıcı ürünler bir süredir...
Sevişmek bir dakika mı?
Sevişmek bir dakika mı?
Dr. Akif Poroy
"Modern tıp seksi zamana...
Eski Roma'da aşk ve sadakat yoktu Bugün Türkiye'de de yok!
Sabetayistlerle ilgili tezleriyle ortalığı karıştıran ve Türkiye'nin...
'İyi bir âşığım ama aşk için ölmem'
Yalın, hazırlığı sekiz ay süren ve Los Angeles'ta kaydedilen son...
'Toplum beni değil, ben toplumu değiştirmeliyim'
Avusturya'daki lüks hayatını elinin tersiyle itip Anadolu'da köy öğretmeni...
Festival tarihi açık artırmada
Bu yıl programına 237 film sığdıran Uluslararası İstanbul Film...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.