kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
“ADAY ADAYIYIM” DEDİ, TEK ADAY İSTEDİ CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, İl Başkanı Alaattin Yüksel ve partililerce karşılanan Livaneli, adaylığını açıklamadı, muhalefette tek aday istedi. İzmir’deki toplantıya 12 milletvekili katıldı.
Devrim olacak gidenler gelecek

Livaneli, partide devrim vaat etti, zamanı gelince koltuğu bırakacağını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Zülfü Livaneli, 29 Ocak'ta yapılacak kurultayda, muhalefetteki adayların teke inmesi gerektiğine inandığını söyledi. Genel başkanlığa aday adayı olan Zülfü Livaneli, dün delegelerle toplantı yapmak üzere bazı milletvekilleriyle İzmir'e geldi. Adnan Menderes Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Livaneli, CHP'de her şeyden önce değişimin şart olduğunu belirterek, "CHP'nin bu değişimi yaşaması gerekir ki Türkiye'ye de layık olduğu değişim ve demokratikleşme hızını verebilsin. Bu değişimi yapabilmek için CHP'nin kökteki ilkelerine ve geleceğine inanan, inançlı bir kadro olarak yola çıktık'' dedi. Bir gazetecinin "Adaylığınızı açıklayacak mısınız?'' sorusuna karşılık Livaneli, "Bizim yaptığımız zaten aday adaylığı... Aday olabilmek için kurultayda 260 imza gerekiyor. Ama biz adaylıkta niyetli ve kararlıyız. Bunu da belli ediyoruz. CHP örgütü elbette partideki değişimi kimin yapması istediğine karar verecek'' dedi. Örgütün değişim istediğini çok iyi bildiklerini kaydeden Livaneli, partinin büyümesi ve halkla kucaklaşması için değişim yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

"BARIŞ PROJESİYİZ"
Muhalefet kanadında tek adaylık üzerine çalışmalar yapıldığına ilişkin soruya karşılık Livaneli şöyle dedi: "Arkadaşlarımızla birlikte demokratikleşme ve değişimi sağlamak, CHP'yi solun gurur duyacağı bir parti haline getirmek için yola çıktık. Bunun dışında ittifak arayışlarına girmedik, ilkelerimiz bizi götürüyor. Biz onun içinde değiliz ama elbette duruma göre arkadaşlarımız karar verecek. Fakat muhalefetteki adayların teke inmesinin gerekliliğine biz de inanıyoruz. Değişimi gerçekleştireceğimiz için bizim grubun tek muhalefet grubu olarak seçime girmesini arzu ediyoruz.'' İzmir'in kendilerini için önemli olduğuna da değinen Livaneli, "İzmir CHP'nin kalesi, sosyal demokrasi ve sol hareketlerin başlangıç noktasıdır. Türkiye için aydınlanma ve kurtuluşu ifade eden İzmir'den bu hareketin yola çıkışının bayrağını açtığımız için mutluyuz'' dedi. Livaneli daha sonra, İzmir Kültürpark'taki İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, partililerle buluştu. Toplantı sonunda açıklama yapan Livaneli, CHP'de her kurultaydan sonra küskünlerin oluştuğunu ve partinin "küskünler partisi'' haline geldiğini söyledi. "Biz barış projesiyiz'' diyen Livaneli, kurultayı mahkeme salonuna çevirme niyetinde olmadıklarını, parti için değişim zamanının geldiğini, bu değişimi gerçekleştirmek için yola çıktıklarını belirtti. Livaneli, "Değişim zamanı geldiğinde önünde ne kale kalır, ne de sur. Çok ciddi bir dönüm noktasındayız'' dedi. CHP içindeki kavgaları ve küskünlükleri bitirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Livaneli, partinin herkese açık olacağını, milletvekili adaylarının ön seçimle belirleneceğini bildirdi. Değişik nedenlerle CHP'nin dışında kalanlara kucak açacaklarını belirten Livaneli, "barış bayrağı'' altında solcuları, devrimcileri, Atatürkçüleri ve laikleri çağıracaklarını ifade etti.

"HER ŞEYİ BİLEN OLMAZ''
Zülfü Livaneli, Türkiye'de ve CHP'de ahlak, değişim, örgütlenme devrimine ihtiyaç duyulduğunu, bunu sağlamış bir partinin iktidar olması gerektiğini kaydetti. "Her şeyi bilen adam olmaz'' diyen Livaneli, Atatürk'ün bile başkalarını dinledikten sonra fikirlerini oluşturduğunu, partide yeni bir başkanlık anlayışının gerektiğini söyledi. Livaneli, şöyle konuştu: "Tek adam dönemi olmayacak. Amacım, gençleri partiye getirmek ve partide demokratik yarışı başlatmak. Eğer başarabilirsem, o koltuktan nasıl kalkıldığını da bütün Türkiye'ye göstermek istiyorum. 29 Ocak'ta partinin bölündüğü ve parçalandığı bir kurultay değil, CHP'nin halkla kucaklaştığı bir kurultay yapalım. Biz partiye değişim ve devrim vaat ediyoruz.'' Her seçim sonrasında yenilgilere mazeret arandığını savunan Livaneli, "Halk seni dinlemiyorsa, ya kendini değiştireceksin ya da halkı. Bizim başka halkımız yok'' dedi. CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel de kurultayda değişimin önünün açılacağına inandığını belirterek, "Değişimin geldiğini göremiyorsan parti sabun gibi eriyip gider'' diye konuştu.

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Kurultay'da iki çift laf edeceğim
 Baykal'dan eski başkana son görev
 Ailesi izin verirse bir hafta sonra sırları açıklanacak
 'Kurban kesimi bir kültürdür'
 DYP: Kan gölü suçlusu AKP'dir
 Sağlıkta taşeronluğa yargı izin vermedi
 Kurbanın faydası: Fakire protein
YAVUZ DONAT
Almanya'dan son haber
Günümüzde Almanya'da kent kent,...
Kaçırdığı kızla genci dayısı saklıyor
Kendisini terk eden kız arkadaşı Z.S.I.'yı silah zoruyla kaçıran genç...
Katliamın ardından kumar borcu çıktı
Bayram ziyaretinden dönüşünde dört çocuğuyla annesini öldüren İbrahim...
Köprünün bir ayağı çukurda
Köprünün bir ayağı çukurda
Boğaziçi Köprüsü'nün geçen yıl kopanla birlikte 20 halatı yenilendi.
Katliamın perde arkası
Katliamın perde arkası
Sarıyer katliamının kurbanı Çınar ailesi, Sivas'ın yoksul bir...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu