kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
70'lerden çıkagelen şarkıcı ÖMÜR GÖKSEL
70'lerden çıkagelen şarkıcı ÖMÜR GÖKSEL


Geçen yüzyılın pop müziğini gönül macerası gibi yaşayanlar, anılarını Göksel'in CD'leri ile tazeleyebilir. Sanatçıyı çok özel bir gecede dinlemek büyük bir keyifti.

Bir başka hayatta belki müzisyen olmak isterdim. Tuşlarından billur seslerin yayıldığı bir piyanonun başına geçebilmek... Ya da bir küçük mikrofondan yüzlerce, binlerce insana doğru yayılan bir şarkıyla gönülleri fethetmek... Kim bilir belki de gençlik yıllarımda düşlediğim gibi bir caz yorumcusu olabilmek... Bu açıdan, müziğe adanmış yaşamları kıskançlıkla izlerim, tüm müzikçileri gönül dostlarım sayarım. Bunlardan biri de Ömür Göksel'dir. O da Türk popunun 60 sonları ve 70'li yıllardaki patlamasında, yumuşak sesi, duygulu şarkıları ve kusursuz yorumuyla gönüllere taht kurmuş adlardandır. Ama sonra, Göksel biraz kendisini unutturmuştur. Müziği bıraktığı için değil... Tam tersine, tüm yaşamını müziğe adadığı için... O, aldığı tekliflerin peşinden önce bir yıl Los Angeles'ta, sonra tam 14 yıl Almanya'da Dusseldorf- Hilton'da şarkı söylemiş, bir yıl da Milano- Hilton'da sahne aldıktan sonra ülkesine dönmüştür. Ama bu 17 yıllık uzaklaşma, bize onu biraz unutturmuştur. Sanatçı da bunun bilincinde. "Ne Şurup-Şeker Şarkılardı Onlar" kitabımda ondan sadece bir cümleyle söz etmeme kırıldığını belirtiyor ama hemen sonra ekliyor: "Ama kabahat bizde. Çok uzun zaman uzaklarda kaldık". Ve Ömür, o "tek cümle"ye rağmen, kitabı satır satırına okuyup takdir eden bir sanatçı oldu ve hayatıma girdi. Önce bana eski Amerikan standartlarını başarıyla okuduğu, piyasaya çıkmamış özel bir CD yolladı. Ardından da, bunca yıl sonra yeni çıkan iki CD"sini. "Bir Ömür", onun "Sevemem Artık", "Yanıyorum", "İçki Sigara", "Tiryaki" gibi eski hitlerinin yeni yorumlarını içeriyor. "Meydan Okuyorum Yıllara" ise hemen tümüyle onun bestelerinden oluşan yeni bir albüm. Aralarında "Sevemem Artık"ın İngilizce adıyla yeni yorumu var: "I Love You Baby". O "Sevemem Artık" ki, yakın yıllarda Galatasaray camiasınca "I Love You Hagi" haline getirilip statlarda söylenmişti.

OH-LA-LA GECESİNDE
Ve ben Ömür Göksel'i dinledim geçen hafta... Fransız Sokağı'nda yeni açılan Oh-La-La adlı restoranda, özel bir gecede... Beyoğlu'nda bir Fransız rüzgarı estiren bu çok sevimli sokağın en aşağısında, sağ köşedeki bu restoranı sevgili Solmaz Sporel açtı. O Solmaz Sporel ki, yıllarca İstanbul radyosunda programcılık yaptıktan sonra, halkla ilişkilere geçti; en son Hyatt Regency'de çalıştı. O Solmaz Hanım ki, müzik zevkimizin oluşmasında önemli katkıları olan unutulmaz DJ Aykut Sporel'in eşidir; bana, bize artık yaşamayan sevgili
Aykut Bey'den kalan bir armağandır. Ve o gece o mekanda nasıl düzeyli bir kitle vardı... Bu güzel, zarif, şık, üstelik her yerde rastlamadığınız, televole gecelerinde göremediğiniz insanlar nereden çıkmışlardı? Çoğu Ömür Göksel'in yakın dostlarıydı. Sanatçı Modalı'ydı, bir kısmı Moda cemaatiydi. Göksel Galatasaraylı'ydı, kulübün yönetim kurulundaydı. Demek bir bölümü oradan dostlardı. Ayrıca durmak bilmez Göksel, Kadıköy Belediye Meclisi Üyesi olup Eğitim- Kültür ve Gençlik-Spor komisyonlarının başkanıydı. Bir bölüm dost da oradandı.

ALBÜMÜNÜ BULURSANIZ ALIN
Ve böylece harika bir gece geçirdik. Restoran mutfağıyla, servisiyle, ambiyansıyla çok iyiydi öncelikle... Ömür Göksel ise, yıllar yılı süregelen kulüp şarkıcılığıyla kalabalığa seslenmesini, onu avucunun içine almasını çok iyi biliyordu. Unutulmaz caz klasikleri, İngilizcesi kadar iyi bir İspanyolca ile söylediği "Historia da un Amor" tarzı parçalar... Ve daha sonra, aralarında kendi hitleri bulunan Türk popu klasikleri... Hepsini mükemmel bir yorumla söylüyordu Ömür... Ve bizleri anılardan oluşan bir tülün içine götürüp bırakıyordu. Ömür Göksel hayatında müzikten başka şeye yer vermemiş, hep ve hala sanatla iç içe yaşayan bir gönül ve kültür adamı. Keşke onu o hareketlibereketli 70'li yıllarda tanısaydım... Neyse, geç olsun da güç olmasın. Ne yazık ki Oh-La-La'daki gece bir kerelikti, orada veya başka bir yerde düzenli olarak söylemiyor. Ama bir fırsatını bulursanız onu dinleyin veya albümlerini alın... Bu albümler belki listelere girmez, 'rocker' yazarlar onlardan söz etmez. Hatta mağazalarda bile zor bulunur. Ama, geçen yüzyılın pop müziğini bir büyük gönül macerası gibi yaşamış olanlar, o eşsiz besteleri, o unutulmaz melodileri hala güzel bir anı gibi saklayanlar, Ömür Göksel'i de, müziğini de çok iyi anlayıp seveceklerdir. Hiç şüpheniz olmasın...
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 10 parmağında 15 gizli servis
 Bu gençlere dikkat
 7 Yahudi'nin 58 yıl meçhul kalan katledilme öyküsü
 Otobüs firmalarının kıyasıya rekabeti
 Meşhur 'Beyoğlu Çikolatası' yarım asırlık geleneği bozuyor
 Türkler Bob Dylan'ı yeni keşfetti
 50'den vurmak için yarışacaklar
 Onun yeri dolmuyor
 Tarihten rüşvet manzaraları
 Bayram öncesinde eksikleri tamamlayın
 Küratör-ressam kavgasında ikinci raund
 Şanlıurfalı kadınlar kendi kahvelerini açtı
 15 ressam en sevdikleri plakları sunar
 Çocukların odaları büyüklere fark atıyor
 Ruhi Su anısına türkü gecesi
 Cezaevindeki sanatçı...
 İstanbul'da kıyamet günleri
 Yaraları sporla iyileştiriyorlar
 21. yüzyılın Külkedisi
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Satıcı gülümsedi ve dedi ki "Biz ihtiyaç üzerine satış...
MEHMET ALTAN
Kafe in
Önce resimlere bakıyorum...
ÖNCEL ÖZİÇER
Bazıları çabuk bıkar
Herkes Bunu Konuşuyor"da bu hafta,...
Onlar
Onlar "çikolata renkli" Türkler
Ülkemizde 800 bine yakın siyahi yaşıyor. Çoğu Afrika kökenli olan...
Cüneyt Arkın
Cüneyt Arkın
Türk Sineması'nın uzun boylu, heykel yüzlü, romantik bakışlı genç...
Varisin çaresi hareket ve soğuk su
Saatlerce aynı pozisyonda durmaktan oluşan varise engel olmak için...
Evli erkeklere sperm bankası
Sağlık Bakanlığı'nın yeni düzenlemesiyle sperm bankacılığı Türkiye'de...
Kahvenin düşmanı hava ve ışık
Bir kez kavrulunca kısa sürede tüketilmesi gereken kahveyi hava ve ışıkla...
Monet'nin sofrası
Zürih sadece nizam ve intizam kenti değil. Turizmde nelerin yapılabildiğini de...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.