kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Koca ve sevgili farklı öldürüyor
Koca ve sevgili farklı öldürüyor
Cinayetler tatillerde daha çok işleniyor
Ateşli silahların yaygınlığı özendirici bir faktör

Kocalar sırttan vuruyor

Komiser Beyhan Ceylan'ın İ.Ü. Adli Tıp Enstitüsü'nde hazırladığı tez, İstanbul'da üç yılda işlenen kadın cinayetlerini analiz ediyor.

Failler en çok kadınların kocaları, sevgilileri, eski kocaları, çocukları ve akrabaları arasından çıkıyor. Kocalar daha çok sırttan, sevgililer göğüsten vuruyor.
Katil sevgili ise sadece ateşli silah ve kesici aletleri kullanıyor. Ancak kocalar eşlerini boğarak da öldürüyor.
Kocalar daha hınçlı olduğu için 5-6 darbe vuruyor. Sevgililer 2 darbeyle cinayet işliyor.
Cinayetler eşlerin bir arada olduğu hafta sonu ya da uzun bayram tatillerinde yoğunluk kazanıyor.Koca ve sevgili farklı öldürüyor

Komiser Beyhan Ceylan'ın Adli Tıp Enstitüsü'nde master tezi olarak yaptığı kadın cinayetleri araştırmasına göre kadınları en çok hayat arkadaşları 'erkekler' öldürüyor.

Günlük hayattaki şiddetin hergün arttığı, özellikle de kadın kurbanların sayısının önemli ölçüde arttığı bir gerçek. Peki bu gerçeğin başka görünümleri de var mı? İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Adli Tıp Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimini sürdüren Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri Büro Amiri Komiser Beyhan Ceylan da bitirme tezini İstanbul da işlenen cinayetler üzerine yapmış. 2000- 2003 yılları arasında İstanbul'da işlenen cinayetleri araştırmaya karar verdiğinde yüzlerce cinayetle karşılaşınca, danışmanı Yard. Doç. Dr. Neylan Ziyalar'ın da tavsiyesiyle araştırmasını sadece kadın cinayetleriyle sınırlamış. Olay Yeri İnceleme Amirliği 1997 yılında kurulduğu ve ancak 2000 yılından sonra sağlam verilere ulaşılabildiği için 2000 yılından itibaren işlenen kadın cinayetleri istatistiklerini araştırmış. Çalışmasında tüm verilerin toplandığı Gayrettepe Olay Yeri İnceleme Şubesi'ndeki dosyalardan yararlanmış. Ceylan araştırmayı yaparken amacının kadınların nerelerde, kimler tarafından, daha çok hangi silahlarla öldürüldüğünü ortaya koymak olduğunu söylüyor. Bu araştırmanın erkek ve çocuk cinayetleriyle de devam edeceğini söyleyen Neylan Ziyalar, böylelikle İstanbul'da cinayete kurban gitmiş kişilerden yola çıkarak bir mağdur profili çıkarmayı hedefliyor. Komiser Beyhan Ceylan araştırmayı yaparken işin yorum kısmına girmediğini, cinayet nedenlerini araştırmadığını çünkü nedenleri ve sonuçları araştırmanın kendi alanının dışında kaldığını söylüyor. Yine de genel olarak kadın ve erkek cinayetleri arasındaki başlıca farkın cinayeti işleme amacı olabileceğini söylüyor. Erkekler daha çok aralarında alacak verecek gibi konularda çıkan tartışmalar yüzünden cinayet işlerken, kadın cinayetleri cinsel nedenlerden ya da aile içi şiddetten kaynaklanıyor. Yaklaşık 164 cinayet verisi üzerinde çalışan ama bunun 20 tanesinde veriler net olmadığı için sadece 144 olguyu temel alan Beyhan Ceylan'ın sadece olay yerinde ele geçirilen verilerden yola çıkarak yaptığı araştırma oldukça ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Söz konusu yıllar içinde nüfusla doğru orantılı olarak en fazla Şişli'de kadın öldürülürken, Adalar ve Şile'de hiç kadın cinayeti işlenmemiş. Araştırmanın danışmanı Neylan Ziyalar'a göre Şişli'nin kadınlar için daha tehlikeli olmasının nedeni ilçenin kozmopolit yapısı: "Şişli farklı insanların, yalnız yaşayanların olduğu bir ilçe. Gece hayatının, eğlence dünyasının yoğun olması da etken olabilir."

KATİL YAKINDA
Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de faillerin büyük bir çoğunluğunun mağdurenin kocası ya da sevgilisi olması. Bu da aslında kadınlara hayati tehdit oluşturan kişilerin yabancılar olmadığını, tam tersine evlerinin içinde, yataklarında beraber oldukları insanlar olduğunu gösteriyor. Failler listesinde koca ve sevgiliyi eski koca, kendi çocukları, anne-baba, kardeş, akraba ve arkadaşlar izliyor.

Eylem Bilgiç

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Sorunlu çocuk resminden belli olur
 Kalbin kırıldığı zaman!..
 Futbol salonda yeniden doğdu
 Haftanın Kitapları
 Nişantaşılılar pürüzsüz cilt, Eyüplüler sabır istiyor
 İslam sanatına elli milyon euro
 Nepal'den haber var
 "Cadı kaynana"nın ardında hüzüngen bir kadın var
 Yılın son albümleri
 Bu çocuklar bir harika
 Eroinin Türkiye'deki 70 yıllık gizli tarihi
 Da Vinci Şifresi resimle anlatılıyor
 Hollywood nostaljisi yaşayın
 Eteğinde suçlu çocukları topladı
 Kolları dergi için sıvadı
 Bir ihtimal daha var!...
 Coca Cola da Beymen giydi
 Kutoğlu'nun AÇEV'e destek şalı
 Taksit taksit koleksiyon dönemi
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Aşk bir yanılsama
Ben demiyorum Ahmet Ümit diyor. Öyle...
FİLİZ AKIN
Sanatın gücüyle hayat daha da güzelleşiyor
Batı resminin...
Prens düğünlerinin özel şarabı yarışmayla seçiliyor
Saray düğünlerinin şarapları bütün dünyanın dilinde... İspanya Veliahtı'nın...
Az yemek bol eğlence
Yılbaşı gecesini rahatsız olmadan geçirmek istiyorsanız gün boyunca...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.