kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
“Samimi olarak AB ülkeleri arasında mekik dokuduk. Ama, AB olmazsa olmaz değildir”
Bize karışamazlar

OLMAZSA OLMAZ DEĞİL
Erdoğan ceza kanununun komisyona geri çekilmesini eleştiren Avrupa Birliği'ne tepki gösterdi: "İçişlerimize karışamazlar. Yapmamız gereken her şeyi yaptık. Yeni şartlar gelirse AB olmazsa olmaz değil."


"Biz Türküz, kendi kararımızı veririz, AB bize karışamaz"

Başbakan Avrupa Birliği'ne "İşimize karışma" derken, medya ve muhalefeti de "Hükümeti sıkıştırmaya kalkışma" diye uyardı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni TCK tasarısının geri çekilmesi nedeniyle ortaya çıkan krizle ilgili olarak Avrupa Birliği'ne rest çekti, muhalefet partisi ve medyaya çattı. 'Zina' krizinin ardından, AB'nin İlerleme Raporu için beklediği TCK tasarısının geri çekilmesiyle gelinen nokta dün partisinin kurmaylarıyla değerlendiren Erdoğan, konuya ilişkin tavrını ise öğleden sonra partisinin il başkanlarıyla yaptığı toplantıda açıkladı. Ekonomide memnun edici gelişmeler üzerine bir konuşma yapan Erdoğan, TCK konusuna hiç değinmedi ve gazetecilerin sormasını bekledi. Erdoğan sorular üzerine, AB'ye rest çekti ve ekonomide adeta 'deprem' etkisi yarattı.

BU DA BİZİM ÜSLUBUMUZ
TCK'nın, CMUK ve Ceza İnfaz Kanunu'- nda yapılacak düzenlemelerle paket halinde yürürlüğe girmesi amacıyla geri çekildiğini söyleyen Erdoğan, 'zina maddesinin eklenip eklenmeyeceği' yönündeki soru üzerine "Geldiğinde nasıl olduğunu aynı şekilde göreceksiniz. AK Parti, belirlemiş olduğu siyasetinden, ülkemizin hassasiyetlerini temel alan, kendi ilkelerine sadık kalarak çalışmalarını sürdürmektedir'' karşılığı verdi. TBMM'nin 1 Ekim'de açılacağını kaydeden Erdoğan, "Bunlar Meclis'teki çalışmalara bağlı. Ne kadar çabuk olursa isabetli olur'' dedi ve şöyle devam etti: "Birileri çıkıp da 'AK Parti yanlış yapıyor, bunun hesabını nasıl verecek' diye bize böyle yardımcı olmaya çalışıyorsa biz onlara sadece teşekkür ederiz. Ama biz attığımız adımların istişaresini, müzakeresini en geniş anlamda yapıyoruz, ondan sonra kararımızı veriyoruz. Bu noktada, her siyasi partinin kendine has bir üslubu vardır. O üslubunu kullanmak onun en tabii hakkıdır.'' Erdoğan, bir gazetecinin, AB Komisyonu'- nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in sözcüsü Jean-Christophe Filori'nin, TCK tasarısının geri çekilmesinden "kaygı duyduğu'' yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, böyle bir tepkinin olup olmadığını bilmediğini kaydetti ve şöyle devam etti: "AB Sözcüsü'nün Türkiye'nin içişlerine, Parlamentosu'na yönelik böyle bir talebi olamaz, böyle bir teklifi de olamaz. Bu bizim Parlamentomuzla, içişlerimizle alakalı bir konudur. AB'nin bu konularla ilgili talepleri bellidir. Bunlar Kopenhag siyasi kriterlerinde belirlenmiştir. Türkiye, bu konularla ilgili neler gerekiyorsa hepsini bitirmiştir. Bunu Verheugen buraya geldiğinde kendisi de ifade etmiştir. Uygulama ise zihinsel değişim, dönüşümdür, zaman alabilir."

AB OLMAZSA OLMAZ DEĞİL
Erdoğan, şöyle devam etti: "Biz Türkiye'yiz ve Türküz. Kendi kararımızı kendimiz vereceğiz. Bizi, birileri AB ile ilgili buralara lütfen şartlandırmaya çalışmasın. Olmayan birşeyleri bizden isteme noktasında bazı medya gruplarının maalesef kendilerinin oralar adına bir gayretin içine girmesi bizi üzmektedir. Medya gruplarına sesleniyorum: Kimse kalkıp AB üzerinden siyaset yaparak hükümeti sıkıştırmaya kalkışmasın. Bu oyuna da gelmeyiz. Samimi olarak gösterdiğimiz gayrete gölge düşürmeye gayret etmesinler. Bugüne kadar gösterdiğimiz gayreti Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir hükümet göstermemiştir. Gece-gündüz demedik, AB ülkeleri arasında mekik dokuduk. Bizim için AB olmazsa olmaz değil. Olmayan konularda bir şeyler dayatılmaya gayret edilirse insaf içerisinde yer alacak bir konu değildir.''
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Baykal: Gül'le anlaştık ama Başbakan bozdu
 Erdoğan'ın tanığı Sezer
 Önce AB İlerleme Raporu, sonra yeni TCK
 Bahçesaray'a ilk kez bir Başbakan geliyor
 Bakan Cemil Çiçek oğlunu evlendirdi
 Teziç'e Fransa'dan liyakat nişanı
MAHMUT ÖVÜR
İstanbullu, partilerin il başkanlarını tanıyor...
MEHMET ALTAN
AKP harakiri mi yapıyor?
Dünün konusu, hükümetin,...
YAVUZ DONAT
Neden böyle oldu?
Uzun ve ciddi bir çalışmanın ürünü...
'Yumurtalarımı çaldılar' iddiası
Isparta'da yaşayan 32 yaşındaki Zeliha Aybatılı, SABAH gazetesine...
Sayısal bilimler fakültesi
Sayısal Loto'nun ikramiyesi, her dakika biraz daha artıyor. Dört bin...
'Türkiye para kasası'
'Türkiye para kasası'
New York Times gazetesi, Beslan'da okul katliamından sonra...
Kerkük'te büyük Kürdistan projesi için kollar sıvandı
Kerkük'te büyük Kürdistan projesi için kollar sıvandı
Barzani ve Talabani, kasımda yapılacak nüfus sayımı öncesi 8 yerleşim...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.