kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Euro 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sebze ve meyveye 'Temiz Kağıdı'
Sebze ve meyveye 'Temiz Kağıdı'
Eurepgap nedir?
Üreticiler Destekliyor

Sebze ve meyveye 'Temiz Kağıdı'

Avrupa'daki büyük marketler, sadece tarım ürünlerin temizliğini gösteren Eurepgap belgeli ürünleri satıyor. Türk tarım üreticileri de yakında Avrupa'ya mal satmanın şartı olacak belgeyi almak için çalışmalara başladı.

TÜRKIYE, Avrupa'nın yaş sebze ve meyve ithal etmeyi tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Ancak Avrupalı perakendeciler, artık Eurepgap adı verilen ve ürünün bir çeşit 'Temiz Kağıdı' niteliğindeki sertifikası olmadan mal alıp satmamaya karar verdiler. 1 Ocak 2004'ten itibaren yürürlüğe giren bu uygulamaya, Türkiye'den gelen sebze ve meyveler de tabi tutuluyor. Tarım Bakanlığı bir yandan Avrupa'ya ihraç edilecek ürünlerin bir an önce Eurepgap sertifikası alması için çalışmalar yürütürken önümüzdeki günlerde Eurepgap'in iç pazarda satılacak ürünler için de zorunlu olabileceği sinyalini veriyor.

DEV MARKETLERİN KARARI
Eurepgap, Avrupa Perakendeciler Tarım Ürünleri Çalışma Grubu'nun (EUREP), Yararlı Tarım Uygulamaları (GAP) başlığı altında, tarımsal üretimde kullanılması gereken asgari standardın belirlendiği bir protokol. Sertifika halihazırda sadece taze sebze ve meyve ile kesme çiçek üretimi konusunda uygulamaya geçirilebildi. Ancak yakın gelecekte hayvansal üretim, hububat, kahve ve hayvan yemi konularında da geçerli olması için çalışmalar yürütülüyor.

İŞÇİ HAKLARI BİLE ÖNEMLİ
Eurepgap'in aradığı standartlar, üretimin yapılacağı topraktan başlayıp tarlalarda çalışan işçilerin sosyal haklarına kadar çok geniş bir yelpazeye uzanıyor. Standartlar üç gruba ayrılıyor. 'Teknik Standartlar' olarak nitelendirilen uygulamalarla, zararlılarla mücadelede kullanılan kimyasalların asgariye indirilmesi ve doğru uygulanmasıyla insan sağlığına ve çevreye zarar verebilecek etkilerin giderilmesi amaçlanıyor. Hasat edilen tarımsal ürüne hiçbir kimyasal, fiziksel ya da mikrobiyolojik bulaşma olmamasını sağlayan tedbirlere ilişkin standartlara ise 'Hijyenik Standartlar' adı altında toplanıyor. 'Çalışma Ortamı Standartları'yla da tarımsal üretimde çalışanların işçi sağlığı ve sosyal haklar bakımından suiistimal edilmesinin önlenmesi hedefleniyor. Eurepgap Almanya Merkez Ofisi Koordinatörü Nuray Üstün, bu yıl Türk firmalarından yoğun başvuru aldıklarını söylüyor. Sertifika alan Türk firmalarının sayısının 63'e ulaştığını belirten Üstün, bunların 21'inin üretici birliği olduğunu ifade ediyor.

DOKTOR REÇETESİ GİBİ
Eurepgap sertifikası, Türkiye'de yetkili kılınan çeşitli bağımsız sertifikalama kuruluşları tarafından veriliyor. Merkezi İzmir'de bulunan Integra VBA IMO Türkiye de bunlardan biri. Kuruluşun direktörlerinden Nurhayat Bayturan "Avrupa'ya taze sebze ve meyve ihracatı yapmayı düşünüyorsanız pazar payınızı arttırmak ve korumak için bu sertifika önemli rol oynayacaktır" diyor. Eurepgap'e uygun üretimle üreticinin de toprağını ve bulunduğu çevreyi korumuş olacağını dile getiren Bayturan şöyle devam ediyor: "Hem üretim yaptığınız yerde refah düzeyinin artmasına neden olacaksınız. Hem de zaman içinde daha az maliyetlerle üretim yapar hale geleceksiniz. Eurepgap ne kadar çok bilinir hale gelirse sizin yurt içi satışlarınızda da bu nedenle artış olacaktır." Nihayi hedefin tarımın kontrollü yapılmasını sağlamak olduğunu ifade eden Bayturan şöyle devam ediyor: "Hatta 2007 yılında bir danışmanlık sistemi uygulama getirilmeye çalışılıyor. Buna göre üreticiler ziraat mühendislerine gidecek. Ziraat mühendisleri tıpkı bir doktorun reçete yazması gibi reçete yazacak. Ürüne göre kullanılacak gübreyi belirleyecek. Hatta bunların dozlarını belirleyecek. Bir reçete gibi yazıp üreticiye verecek."

NEVZAT ATAL

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Türkiye'de kanser oranı beş yılda yüzde 60 arttı
 Büyük maraton bitti
 Troy filmindeki Truva atı Türkiye'ye geliyor
 Bir daha Türk rolünde oynamak istemiyorum
 Korkudan yalan söyledi
 Televizyon modern dadı
 Leylek Baba soranlara 'Türkiyeliyim' diyecek
 Doktorlar fabrika basacak!
UMUR TALU
Global tarla
BATI, kendi yarattığı "canavarlar"ın...
EMRE AKÖZ
Kökenimiz nerede?
Ali Saydam'ın mtv'deki NPQ...
MEHMET ALTAN
Paganini ve diploma
Üniversiteye girmek için sınav...
Bush'tan beş mesaj
ABD Başkanı Bush'un NATO'nun İstanbul zirvesinde yapacağı konuşmanın...
İstanbul'u da izleyecekler
Portekiz'de devam eden Euro 2004 futbol şampiyonası, güvenlik...
Alex imzaladı
Alex imzaladı
Türkiye'de gördüğü ilgiden memnun olduğunu söyleyen sambacı,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.