kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Aysegul Aldinc @ SABAH
 

Yaza yaz geldi

Bir an önce gelmesini hakkaten ve hassaten ümit ediyoruz tabii. Olsun dersek nasıl ki olur ise çabuk gelsin diyelim gelsin. Ayşegül'ünüz hızını alamadı ve bugün yayınlanacak yazısını pazar gününden yazdı. Evet evet geçen pazar... Derbi, merbi, tam üstüne bastınız. Problemli bir gezinti sonrası yaz gelsin diye yazdı. Pazardır, yürüyelim arkadaşlardır filan hesabı birkaç arkadaş bizim semtten çözdük palamarı, Dolmabahçe tearikiyle Boğaz'a vuralım, serindir merindir fakat artık ahalinin eve dönüş saati gelmiştir, o yöne trafik sakindir dedik ve çıktık yola. Ne hata! Maç güruhunun ürettiği testesteron miktarı metreküpe kilolarca düşerek bizi basarken onlar da bizim üzerimize basıyordu az kalsın.

'Ooooley oley oley oleeey'miş! Neyse; oksijen iyi geliyor insana. 'Hımmpfsnıff!' diye çektin miydi içine havayı, başka türlü çalışıyor kafan. (E incilerden belli oluyordur!) Yaz geliyor gelmesine; bundan dolayı işte, millette bir telaş; pür telaş... Ne o zayıfliicaz hep beraber! Kışın yeme alışkanlıklarını değiştiriceez. Karbonhidratın verdiği hazdan vazzgeçilecek. Beden ensülin üretemeyince ensülincik n'aapsın beyne ulaşıp seretonin sağlayan tryptophan maddesi üretimini artıramayacak, o zaman n'oolucak? Seretonin salgılanamayınca mutsuz mutsuz oturucaaz. Ya şişman ve mutlu ya da zaiiif ve de agresiiif bir meymenetsiz olucaaz. Karar sizin, benim hepimizin...

Elle dergisinde okudum 'permarexic misiniz?' diye soruyorlar bize. 'Sensin permareksik!' demeden önce bi sorun derim ben; bu nedir ne değildir? Zayıf olduğu halde sürekli diyet yapanlara deniyormuş. "Oh zayıf olmadığıma göre ben yırttım. Sütten çıkmış ak kaşık sayılmam. Ama en azından permareksik değilim" dedim; böyle bir rahatladım anlatamam. Bu hesaba göre blumia, anoreksia tezgahlarından geçilerek permareksia mertebesine ulaşılıyor demek. Evlerden ırak, cehenneme direk. Yazıda "24 saat abur cubur tüketen bir toplumda zayıf kalmak olağanüstü bir öz disipline işaret ediyor'" denmiş. A dedim işaret filan... Parmaklarıyla beni gösteriyor bunlar?! Özz disiplin dedin miydi şöyle bi kaç dakka düşünücen ve aklına hemmen ben gelicem. Mesela bir rivayete, peki hadi sizden mi sakliicam Ramayana ve Mahaviracarita Destalarına göre; (mahsusçuktan siz de Hinduymuşunuz...) ben sizin 'disiplin tanrıçanız' mışım! Hatta hemencecik bi isim de bulalım: Hımm... Ganej... Yok o fil-insan karması, hem şişman... Olmaz.

TANRIÇA SİRİKİT
Hümm... Buldum! Sirikit... Bu, çok uygun; ileze çağrışımlı bir isim. Ama maalesef benden önceki bir tanrıçaya konmuş! Ay! Uysa da uymasa da biz komasak? Olur di mi? Zevzeklik bir yana; bu çağda 'saygıdeğer', 'sevgi hakkeder', 'kolay iş bulur,' 'polisten ceza yemez' filan olmak gibi iyi hasletlerin amentüsü zayıf olmak. (İstisnai karakterleri dahil etmiyor, ayrıcana önlerinde saygıylan eğiliyoruz.) Kilonun ayıp olduğu 'popüler görüntüler cehenneminde' dergiler, bilboardlar gibi gerçek kadın görüntülerine yer vermedikçe, ayıp etmeye (ve bence suç işlemeye) devam ettikçe mevsim yaza yüz tuttuğunda balıktan eti olandan tut şişman balıklara kadar kadını, erkeği, hünsası, hülasa her bi kimse eziyetleeerrr okyanusunda boğum boğum boğuluciiiz.

Bu arada giderayak size çoook önemli bir sırrımı veriyorum iyi tutun: Baktım rejim, recm kabusu misali beynimin tüüüm kıvrımlarında tehtidini sürdürüp duruyor, 'Alp disiplini'ne giremiyorum; aa bi dikkat ettim kendime; şişman erkekleri beğenmeye başlamışım. Hadi bakalım! Nasıl?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Geçip giderken   / 08-05-2004
 Yaza yaz geldi   / 01-05-2004
 Yanına ayran mı kola mı alırsınız?   / 24-04-2004
 Yazınızı nasıl alırdınız bugün?   / 17-04-2004
 Hayvanlar   / 10-04-2004
 Saadete gelin   / 03-04-2004
 Sendromcuk dö la bahar   / 27-03-2004
 Canımı acıtıyorsun!   / 20-03-2004
 Takıntılar bilmem kaç   / 13-03-2004
 Ortaya karışık   / 06-03-2004
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
Uzakdoğu ya da Latin Amerika
Uzakdoğu ya da Latin Amerika
Eğer bir belgeselin Altın Palmiye alması gibi şimdiye kadar hiç...
İntihar saplantısıyla nasıl mutlu olunur?
İntihar saplantısıyla nasıl mutlu olunur?
Festivalden sonra sıcağı sıcağına izlediğimiz bu...
Yavru vatanın gizli kalmış mutfağı
İstanbul'da bir Kıbrıs restoranı açıldı. Gayet hoş yemekleri olan...
Akhilleus' için hayatını değiştiren adam
Gişe rekorları kıran "Truva"da Akhilleus'u canlandıran Brad Pitt, film için çok...
Sarışınlar sevilmiyor
Uzun zamandır Paris'te yaşayan Soner Arıca, "Hatıram Olsun" ile geri döndü
*...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.