kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kenan Onuk @ SABAH
 

Kamelyalı Kadın'ın öyküsü

Geçen perşembe akşamı, eşim ve arkadaşlarımla "La Travita" operasını izledim. Müziği soylu, izlenmesi kolay, duygusal bir opera. Guisseppe Verdi'nin, üstün yapıtlarından "La Traviata" yazıldığı tarihten itibaren beğenilmiş ve kısa sürede en iyi operalar arasındaki yerini almıştı. 19. yüzyıla "Romantik Çağ" demek mümkün. Duygusallığın ön planda olduğu sayısız şiir ve roman yazılmış, müzik başyapıtları bestelenmiş, ışıltılı operalar bestelenmiştir. Üç Silahşörler'in yaratıcısı Alexander Dumas Pere'nin oğlu Alexander Dumas Fils tarafından yazılan "Kamelyalı Kadın" adlı romandan konusunu almıştır, La Traviata...

Paris'in en eski mezarlıklarından "Montmartre"da pembe seramikten kamelyalarla süslü ve üzerinde daima taze çiçekler bulunan bir mezar vardır. Aşıkların uğrak yeri olan bu mezarda; bir roman, bir oyun ve bir operaya konu olan, henüz 23 yaşındayken ölmüş Alfonsine Plessis yatmaktadır 150 yıldır, yani "Kamelyalı Kadın" 1824-1847. Alexandre Dumas Fils'in gerçek yaşamda aşık olup kısa bir beraberlik yaşadığı bu genç kadın anısına yazdığı "Kamelyalı Kadın"ı okuyan Verdi, çok etkilenir ve eseri çok kısa bir sürede besteler (1853).

Verdi'nin konuyu ilginç bulmasının nedeni çağdaş bir konuyu operaya aktarmakla yapacağı yeniliktir. Sonra operaya uygun düşecek bir kontrast vardır konu içerisinde: Hafifmeşrep kabul edilen bir kadının başka bir kadının aşkını kurtarmak için kendi aşkını feda etmekle yaptığı soylu davranış. O güne dek böyle bir konu operaya aktarılmamıştır. Romandaki Marguerite Gautier operada Violetta Valery adını alır. Son derece soylu görünen çok güzel bir kadındır Violetta. Döneminde "Demi- Mondain" (bir tür metres) tabir edilen bir sınıfa mensuptur. Vereme yakalanmıştır ve çok yaşamayacağını bilir. Evindeki bir davette bir arkadaşının beraberinde gelen Alfredo Germont adlı gençle tanışır. Birbirlerine aşık olurlar. Alfredo öğrencidir ve parası yoktur. Birlikte Paris'i terk edip kırda bir eve yerleşirler. Dedikodular Alfredo'nun ailesini yıpratmaktadır. Baba Germont ailesi adına Violetta'dan bu ilişkiyi bitirmesini ister. Bu fedakarlık, Violetta'nın acı sonunu çabuklaştırır...

Orkestrayı İtalyan Şef Antonio Pirolli yönetiyor. Eseri sahneye İtalyan yönetmen Beppe de Tomasi koymuş. Dekorları da aynı sanatçı üstlenmiş. Eserde Violetta'yı, dünyanın en önemli sahnelerinde solist olarak seslendiren Fiorella BURATA, Alfredo Germont rolünü de yurtdışında da başarılı performanslar sergileyen tenor Bülent Bezdüz seslendiriyor. Rigoletto, Il Travatore ve La Traviata'yı aynı dönemde bestelemiş Guiseppe Verdi. 3 değişik konuda 3 başyapıt yaratmış Verdi, müziğiyle henüz birliğini kuramamış İtalyan küçük-devletlerinin biraraya gelmesine yardımcı olmuştur. Violetta'nın operanın sonunda ölmesi, İtalya'yı gözyaşına boğmuş, operanın dışında roman ve tiyatro oyunu da büyük ilgi toplamıştır.

***

İstanbul ve Ankara sahnelerinde bu sezon da çok sayıda opera sahnelendi. Kadro sıkıntısı, orkestranın her seferinde belini büktü. Koro, hiçbir temsilde istenen sayıda olamadı. Hastalıklar bunun üzerine geldi. Buna AKM'nin akustik sorunlarını da eklemeliyiz. Ama her şeye rağmen ortaya böylesine başarıyla sergilenen eserler çıkartabiliyorsa, emeği geçen herkesi kutlamak gerekir. La Traviata'yı görün. Verdi'nin erişilmez müziğini dinleyin. Mutlu olacaksınız.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Güzel müzik ve Radyo 3'ün tercihi   / 15-05-2004
 Cem Mansur ve önemli bir konser   / 08-05-2004
 İstanbul'da erguvan zamanı   / 01-05-2004
 Dvorak ve Mischa Maisky   / 24-04-2004
 Klasik müzikteki durağanlık aşılabilir mi?   / 17-04-2004
 Kamelyalı Kadın'ın öyküsü   / 10-04-2004
 Büyük konser salonlarına ihtiyacımız var   / 03-04-2004
 Goldberg Çeşitlemeleri'nin öyküsü   / 27-03-2004
 Dev bir opera daha   / 20-03-2004
 En güzel hediye   / 13-03-2004
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Adam kadını tokatlıyor ve ben çok...
KENAN ONUK
Aşk İksiri'yle parlak bir veda
Opera mevsiminin sonuna...
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Ben Paris'teyken
Yüce Rabbimin izniyle üçüncü...
ŞAFAK KARAMAN
Yine kazandık
Yarı finalden gelen bir şarkı Erovizyon...
Köpeğiniz de tatil yapsın
Köpeğiniz de tatil yapsın
Uzun bir seyahate giderken evdeki sadık dostunuzu güvenle...
Hepsi Tatil Köyü Gibi
Hepsi Tatil Köyü Gibi
Village Park K-9 Academy
AMERICAN Kennels K-9 Academy, at...
Uzakdoğu ya da Latin Amerika
Eğer bir belgeselin Altın Palmiye alması gibi şimdiye kadar hiç...
İntihar saplantısıyla nasıl mutlu olunur?
Festivalden sonra sıcağı sıcağına izlediğimiz bu...
Yavru vatanın gizli kalmış mutfağı
İstanbul'da bir Kıbrıs restoranı açıldı. Gayet hoş yemekleri olan Gancelli'de...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.