kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Sinema
    Çizerler
    Teknoloji
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Selale Kadak @ SABAH
 

IP telefonları ile gelen demokrasi ve verimlilik

Hawai'de devasa bir kongre merkezindeyiz. İçinde bulunduğumuz salonda tam 3 bin kişi var. Herkesin elinde de sanırım yakında adından çok daha sık bahsedeceğimiz internet tabanlı telefon olarak bilinen IP telefonlardan bulunuyor. Birazdan dünyanın en başarılı CEO'larından biri olarak tanınan ve piyasa değeri 200 milyar dolara yaklaşan Cisco'yu 1995 yılından beri yöneten John Chambers, teknoloji dünyasındaki son gelişmeleri anlatacak. Ama ondan önce, sahneye çıkan bir Cisco çalışanı, 'Şimdi bu salonda hangi müziği dinleyeceğimize siz karar vereceksiniz' diyor. O anda sahnedeki ekranlarda üç farklı tarzdaki müziğin isimleri beliriyor ve 3 bin kişi ellerindeki telefonun tuşlarını kullanarak, istedikleri müzik seçeneğinin numarasına basıyor. Sadece 5 saniye sonra çoğunluğun oylarını alan müziğin sesi salonda duyulmaya başlıyor.
Bu kez, 'Sahnenin hemen arkasındaki fonun görseline de siz karar verin' diyor sunucu ve birbirinden güzel fotoğraflar beliriyor ekranda ve yine IP telefonunu kullanan 3 bin kişi, sahnenin fotoğrafına karar veriyor. Çoğunluğun istediği fotoğraflara bakıyorum, Hawaili güzel bir kız, su altından müthiş görüntüler... Bense o an 'sanırım e-demokrasi dedikleri şey bu olmalı' diye düşünüyorum. Şimdiye kadar gördüğüm en interaktif toplantıdayım. Başta Cisco CEO'su Chambers olmak üzere, konuşma yapan Cisco'nun bütün üst düzey yöneticileri, katılımcılara sürekli sorular yöneltiyor.
Chambers, Cisco'nun 3 bin iş ortağına, verimliliği artırdıkça geliri de nasıl artırdıklarının ipuçlarını veriyor. Chambers özetle diyor ki, verimliliği yüzde 5 artırırsanız 14 yılda gayri safi milli hasıla iki katına çıkıyor ve verimliliğe giden yolda e-öğrenmeden geçiyor. Verimli çalışmayı göz ardı etmeyin ve asıl yaptığınız işe konsantre olup, geri kalan işleri outsource edin, yani bilişimcilerin değimiyle bu işlerinizde dış kaynaktan faydalanın.
Chambers, tam bu noktada kalabalığa dönüp 'Dışarı yaptırdığınız işleriniz artıyor mu" diyo soruyor. Hemen IP telefonunu kullanan 3 bin kişiden gelen cevaplar ekranda beliriyor. Salonun yüzde 85'i bu soruya 'evet' yanıtını veriyor. 'Peki bu işlerin ne kadarı Asya'ya gidiyor' sorusuna ise salonun yüzde 80'inin verdiği cevap, işlerin yüzde 25'inden fazlasının Asya'ya gittiği şeklinde oluyor.
Chambers önce mesajı veriyor ardından da IP telefonlar sayesinde bu toplantıda, 2008 yılı bittiğinde en azından bu salonu dolduranların büyük bir kısmının asıl işlerini oluşturmayan işleri dış kaynak kullanarak çözeceğini öğreniyor. IP telefonun mucidi Cisco, CEO Chambers'ın göreve geldiği 1995 yılından bu yana gelirini 1.2 milyar dolardan 18.9 milyar dolara çıkartma başarısını göstermiş. Herkesin krizde belinin büküldüğü 2000-2001 yılında belki de krizden etkilenmediği gibi yılı karla bitiren ender şirketlerden biri Cisco'ydu ve Chambers uyguladığı e-öğrenme şirkette uygulanan yeni metodlarla verimliliği artırarak şirketin tam 2.1 milyar dolar tasarruf etmesinin de önünü açmıştı. Şimdiyse başarılı sonuçları ve bu sonuçlarda büyük katkısı olan ortaklarına Cisco'nun kablosuz internet, IP telefon, e-öğrenme gibi konularda koydukları hedefleri anlatıyor. Aslında Cisco'nun CEO aracılığıyla verdiği mesaj bütün iş dünyası için de geçerli. "Hunting. Growing and adapting!" Yani, yeniliği bul, avla; geliştir ve büyüt, son olarak da pazara adapte et.
Kuşkusuz toplantı bu kadar interaktif olunca, başta CEO olmak üzere tüm Cisco üst düzeyi de 3 bin katılımcı salondan ayrılmadan önce IP telefonlarla anında değerlendiriliyor. Bu arada konuşmacıların toplantıdaki performansı konusundaki sonuçlar ise elde edildi ama bizimle paylaşmamayı tercih ettiler. Ancak o an yapılan performans değerlendirmesi, bir sonraki toplantının daha verimli olacağının işareti oldu.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Deneme Bilim Merkezi Yıldız Üniversitesi yolunda   / 12-03-2004
 Milyonlarca dolar hibe ettiler ama şimdi sokaktalar!   / 10-03-2004
 Güzellik en büyük ekonomi olacak   / 05-03-2004
 Kurtulursam 'iki misyonum var' demişti   / 27-02-2004
 e-dönüşüm için yola çıktılar   / 25-02-2004
 'Şeçmen dimağını açan şerbet'i içecekler mi?   / 20-02-2004
 Rahmi Koç'un Londra seyahati 45 milyon dolar tasarruf ettirdi   / 18-02-2004
 IP telefonları ile gelen demokrasi ve verimlilik   / 13-02-2004
 4 bin önemli adresle buluşan Türk tasarımcılar   / 04-02-2004
 TABA rahatsızlığı sonunda yeni bir dernek kurdurttu   / 30-01-2004
YAVUZ SEMERCİ
Miller iç oldu geçmiş olsun...
Dün THY, Miles&Miles ve...
İLKER SARIER
Gel de sen düşür
Fotoğrafa dikkatle baktım. Dünya...
ŞELALE KADAK
Washington'dan ASD'ye önemli randevular!
Coca Cola,...
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Yatırım ortamı mı, faiz dışı fazla mı?
Dünyanın büyük...
GÜNTAY ŞİMŞEK
Coşkun boşuna coşuyor
Bu ülkede kağıt üzerinde kalan...
Batı bunları yayınlıyor
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun Fransız kozmetik firması...
Trafik canavarını takip edip yakalattı
İzmir'de duyarlı bir vatandaşın ısrarlı takibi, bisikletli bir...
Böyle de mutlular!
Böyle de mutlular!
Ünimeks Holding'in patronu Kerem Üstünkaya'nın kendisinden 7...
Hep trendi
Hep trendi
Akfil'in ortağı Ender Mermerci'nin küçük kızı Derin, modayı...
IMKB
E: 19,295 D:% -0.14
DOLAR
S: 1,325,000 D:% 0.30
EURO
S: 1,622,000 D:% -0.55
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Sarı Sayfalar | Günaydın | Bizimcity | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Sinema | Çizerler | Teknoloji | On
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.