kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Sinema
    Çizerler
    Teknoloji
Günaydın
ON
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
ATV
 
Harlem Daveti
Harlem Daveti


Demokrat Parti adayı Kerry'nin Harlem'deki toplantısı, sıkıcıydı ama seçmenler heyecanlandı
Geçenlerde Harlem'e yolum düştü. Evet doğru bildiniz, şu New York'- un en ücra, en fakir, en zenci semti olarak bilinen yer. Aslında Harlem, son yıllarda hafif toparlanmaya başladı. Eskisi gibi uyuşturucu tekkeleriyle dolu değil. Yeni dükkanlar var. Hatta Starbucks bile Harlem'de şube açtı. Bill Clinton, başkanlıktan ayrıldıktan sonra gitti Harlem'de bir büro tuttu. Ama Harlem yine de Harlem. Beni buraya getiren ise önümüzdeki kasımda başkanlık için George Bush'la yarışacak Demokrat Parti adayı John Kerry'nin bir toplantısı. ABD'de başkan adayları ön seçimle delegeler ve halk tarafından belirleniyor. O yüzden Kerry aylardır o eyaletten buna koşup ön elemeleri kazanmaya çalışıyor. New York seçimleri de önümüzdeki hafta. Uzun suratlı, uzun boylu, zengin bir aileden gelen, Yale mezunu Kerry, Vietnam Savaşı'ndan bu yana son yirmi yılını senatör olarak geçirmiş. Heinz ketçap imparatorluğunun varisi Tereza Heinz ile evli. Tabiatıyla bu kampanyada yapmaya çalıştığı, krema tabakasından değil halkın içinden geldiğini kanıtlamak. O yüzden New York'ta tek gittiği yer, muhtemelen bir daha uğramayacağı Harlem.

BİR BAKIŞLIK UYARI
Toplantı yıkık dökük görüntülü Alhamra Dans Salonu'nda. Derme çatma bir asansörle altıncı kata çıktığımda görüyorum ki Harlem halkından üç beş kişi, Manhattan'ın diğer yerlerinden Kerry'yi destekleyen akademisyenler, sendikacılar ve partililer var içerde. Salonun yarısı siyah. En önde kocaman şapkalı üç yaşlı zenci kadının yanındaki koltuğa kuruluveriyorum. Salonda yaldızlı localar ve güzel süslemeler var. Bir zamanlar, Harlem'in jaz, özgürlük, eğlence günlerinde Alhamra görkemliymiş. Neyse ki en önemli adamın yanına oturmuşum. "Adım Brown, Z. Brown" diyor elini uzatarak. Z. Brown'ın kendini tanıtış biçimi dışında James Bond'la alakası yok. Harlem'de yayınlanan Amsterdam News isimli yerel gazetenin siyaset yazarı. Ama salondaki belediye encümenleri ve yerel siyasetçiler için oradaki her gazeteciden daha önemli. Orta yaşlarda çatık kaşlı, siyah tenli tatlı bir adam. "Herkes Harlem'den başlar. Siyahların oyunu aldın mı New York'ta DPadaylığını da kapmış olursun" diyor. Biraz sonra salona girip Kerry'nin yanında kürsüye çıkan eski belediye başkanı Dinkins, salona göz gezdirip birkaç kişiye merhaba dedikten sonra Z. Brown'a kilitliyor bakışlarını. Birkaç saniye iki keçi gibi bakışıyorlar. Sonra Dinkins sahnedeki şovuna devam ediyor. Z'ye "Neden size ısrarla baktı" diyorum. "Ben de buradayım, diyor. Yazının girişine Dinkins, Kerry'yi destekliyor yazmamı istiyor" dedi. Bir bakışla neler anlatılıyormuş Harlem'de. Kerry'nin konuşması hafif sıkıcıydı. Neyse ki arada "Beyaz Saray'ı geri alacağız", "Bush'u kovacağız" gibi laflar etti de insanlar biraz coştu. Bu seçimde DP tabanını hareketlendiren yegane şey, Bush nefreti. Pek heyecanlı bulmasalar da "Bush'u yenme şansı var" diye Kerry'- ye oy verecekler. Hadi bakalım.
DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Bir kraliçenin düşüşü
 En uzun menzilli uçak
 Eğlencede kablo tartışması
 Kısa...kısa...kısa...
 Plaklardan yükselen şarkılı propaganda
 Türk mühendisin başarısı
 Kısa...kısa...kısa...
 Doğu'nun huzurlu otelleri
 Roma'nın tarihi bu otelde yaşanıyor
 Ev dekorasyonu kanepeyle başlar
 Seçim Müzakereleri
 Hatlar Kesik
 Meleklerin Yastık Kavgası
 İstanbullu Rumlar eğlenceyi severlerdi
 Bahar modasının ayak sesleri
 Bir objeye tutkuyla bağlanabilirim
 Başarısı tescillenen uçak
 Kısa...kısa...kısa...
 Havada mil rekabeti
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
GAYE ÇEVİKEL
Yaşayan Buddha'yı çok özleyeceğiz
Paris'te Tom Ford'un...
Bilinçsiz spor ölüm nedeni
Bilinçsiz spor ölüm nedeni
Son zamanlarda hem Türkiye hem de dünyada spor yaparken aniden...
Zihninizi aktiviteyle daima dinç tutun
Zihninizi aktiviteyle daima dinç tutun
Yaşın ilerlemesiyle birlikte belleğimiz de zayıflamaya başlar, yakın...
Dizilerimle reytingi garantilerim
Dizi film deyince, akla gelen ilk isimlerden biri olan Nuran Devres,...
Gerçek bir Türk burjuvasıydı
Genelde nankör ve unutkan bir toplumuz. Yalnız sanatçılarımız değil,...
Seçimlerin galibi şimdiden belli
Armageddon, Averted: The Soviet Collapse adlı kitabın yazarı, Princeton...
Usta ve çırak
Geçen hafta, kırk yıllık dostum Oğuz Aral'ın Ebru Çapa'yı fiştekleyip...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Hava Durumu Spor | Günaydın | Televizyon | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City

   
    Copyright © 2003 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.