kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Sinema
    Çizerler
    Teknoloji
Günaydın
ON
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
ATV
 
Dünya müziğinin en renkli grupları geliyor
Dünya müziği İstanbul'da

Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek "Strictly Mundial" müzik festivaline 100 ülkeden 3 bin sanatçı katılacak. Festivalde Brezilya'dan Kanada'ya kadar pek çok ülke yer alacak.

***

Dünya müziğinin en renkli grupları geliyor

İstanbul, 30'u Türk, 110 grubun katılacağı bir müzik festivaline ev sahipliği yapacak. Türkiye'de ilk kez düzenlenecek festival için 100 ülkeden 3 bin katılımcı bekleniyor
Dünyanın en büyük uluslararası festival, konferans ve fuar etkinliği "Strictly Mundial"ın dördüncüsü İstanbul'da düzenlenecek. 100 ülkeden 3 bin profesyonel sanatçı, müzisyen, organizatör, plak yapımcısı, menajer ve festival yöneticisinin beklendiği etkinlik 21-24 Nisan arasında gerçekleşecek. Kültürel ve sanatsal anlamda Türkiye'nin gelişimine büyük katkı sağlayacak etkinlik boyunca her gün Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye Askeri Müze, Kültür Sitesi, İtalyan Kültür Merkezi, Yeni Melek Gösteri Sanatları Merkezi ve Beyoğlu'nda bulunan pek çok gece kulübünde konserler düzenlenecek. Festivalde Brezilya'dan Kanada'ya, İspanya'dan Norveç'e, Güney Afrika'dan Arjantin'e kadar pek çok ülkeden sanatçı Türkiye'de sahne alacak.

"Strictly Mundial" festivali kapsamında konserlerin dışında 300 standlık bir iş fuarı kurulacak ve müzikle ilgili pek çok konuda çeşitli konferans ve paneller düzenlenecek. Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu Avrupa Dünya Çapında Müzik Festivali Forumu (EFWMF- European Forum of Worldwide Music Festivals) etkinliği olan "Strictly Mundial", Türkiye'de Artmaxx danışmanlık ve prodüksiyon firması tarafından düzenleniyor. İlki 2000 yılında İspanya'da ardından Brezilya ve Fransa'da düzenlenen festival bu yıl İstanbul'da gerçekleşecek.

Festivalde sahne alacak 30 Türk müzik grubunun uluslararası alanda kendini tanıtabilmesi açısından da büyük önem taşıyor. Festivalin direktörlüğünü uzun yıllar Almanya'da sahne sanatları yapımcılığı yapan Salih Yiğit üstleniyor. Pek çok sanatçıyı bir araya getirecek olmanın gururunu yaşadığını söyleyen Yiğit: "Türkiye'de ilk kez gerçekleşecek etkinlik Türk müzik grupları açısından büyük bir fırsat. İlk defa 30 Türk grup dünya müzik piyasasına açılacak. Dünyanın dört bir yanındaki plak yapımcıları, menajerler ve yurtdışından gelecek yaklaşık 300 gazetecinin karşısında sahne alacaklar. Her yıl 'Strictly Mundial' festivalinin ardından iyi gruplara yapımcılar tarafından pek çok konser ve anlaşma teklifi yapılır" diyor.

POPÜLER İSİMLER YOK
Festivale katılacak grupların alanında çok başarılı sanatçılar olduğunu ancak hiçbirinin dünyaca tanınmış popüler sanatçılar olmadığını dile getiren Yiğit, 'Strictly Mundial'de sahne alacak grupların hepsinin özel dinleyici kitlesine sahip kişiler olduğunu söylüyor. Halk konserlerinde 16 bin kişi Beşiktaş Kültür Merkezi, Yayla Sanat Merkezi ve Maslak Venue'de 'O Brasil do Sanfona', 'Gypsy Bond' gibi pek çok farklı grubu dinleme şansı bulacak.

Seda ÇAKIR HABER MERKEZİ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Global kriz aileleri
 Asiye'nin kaderini değiştirdiler
 Hollywood ünlülerinden yaz mücevher modası
 Renkli ve gözalıcı
 Geleceği akıllı kumaşlar saracak
 Ajanda
 Çocukların jimnastik gösterisi
 Metroseksüel değil anticinsiyetçi
 Balıkçı felsefesi verimi artırıyor
 Cihan Ünal'ın aşık kızı
 Dedelerimizi arıyoruz
 Robert de Niro olmak çok kolay
 Fener'in basketçi kızları atakta
 Ajanda
 8 Mart kadınlar için özel bir gün olacak
 Engellilere özel taksi hizmeti
 Amerika'da bir Türk hakem
 Zorla baba olunmaz
 Bu köpekler sınav şampiyonu
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Kuzeyde evlenmek istemiyorlar
"Cildiniz nasıl bu kadar...
Dicle'ye yeni imaj
Dicle'ye yeni imaj
Uzun balyajlı saçlarıyla tanıdığımız İpek Tuzcuoğlu, bir saç boyası...
İpek gibi cilt
İpek gibi cilt
Lancome Caresse nemlendirici, gün boyunca pürüzsüz, yumuşak,...
Yirmi yıla onaltı film sığdırdı
2004 Bafta ve Altın Küre adayı olan Scarlett Johansson, en yetenekli...
İnci Küpeli Kız
Türkiye'de 26 Mart'ta vizyona girecek olan film, Amerikalı yazar...
Ege'den gelen bir lezzet elçisi
Giritli, Armada Oteli'nin yan sokağında zarif biçimde restore edilmiş iki katlı...
Bu çiçekler yeniyor
Türk mutfağını kişniş, kıvırcık maydonoz, rezene gibi otlarla tanıştıran...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Hava Durumu Spor | Günaydın | Televizyon | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City

   
    Copyright © 2003 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.