kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Sinema
    Çizerler
    Teknoloji
Günaydın
ON
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
ATV
 
Amerika'da bir Türk hakem
Amerika'da bir Türk hakem

Eğitim için gittiği Amerika'da futbol hakemliğine başlayan Mümtaz Çimen'in hayali uluslararası bir maçı yönetmek
Oda Amerika'da yaşayan binlerce Türk gencinden biri. Diğerlerinden farkı yabancıların girmesi çok da kolay olmayan bir alanda boy göstermesi. 25 yaşında olan ve şu an Highly Filled Materials Institute'de araştırma görevlisi olarak çalışan Mümtaz Çimen, New York ve New Jersey'de profesyonel, yarı-profesyonel ve amatör futbol maçlarında hakem olarak görev alıyor. Hakemliğe 1996 yılında Nebraska Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde okurken başlamış.

O yıllarda seyrettiği futbol maçlarında hakemlerin yabancı oyunculara yanlı davrandığını görmesi bu kararı almasına sebep olmuş. 2001 yılında Türkiye'ye dönerek İstanbul'da il hakemliği yapan Çimen, kısa süre sonra New York'a geri dönmüş. Çimen her iki ülkede yaşadığı tecrübelerin Türk ve Amerikan futbolcuları ile seyircileri arasındaki farkı daha iyi görmesini sağladığını dile getiriyor. "Türkiye'deki bütün maçlarda çok fazla gerilim oluyor.

Zaten bütün maçlarda polis ekibi bekliyor. Amerika'da ise genellikle oyun spor ve eğlence dışına çıkmaz. Örneğin Türkiye'de çok fazla küfür ediliyor. Amerika'da oyuncular ve seyirciler tarafından küfür işitmek neredeyse imkansız. En fazla 'Biraz daha hızlı, koşmuyorsun, bilmiyorsun, nasıl görmezsin, uydurma, kör müsün?' gibi sözler işitmek mümkün.

İLGİ ARTIYOR
Mümtaz Çimen Amerika'da futbola gösterilen ilginin Türkiye'deki kadar olmadığını kabul ediyor. Çünkü ona göre futbol Amerika'da çoğunlukla yarı profesyonel olarak oynanıyor. Yine de ilginin gün geçtikçe arttığını ve özellikle Amerikan Kız Takımı'nın başarısının ilgiyle izlendiğini belirtiyor. Amerika'da hakemlik yapmak için her yıl iki kez yazılı ve fiziki sınava girmek gerekiyor. Kazanç ise maç başına yan hakemlikten 30-45 dolar, orta hakemlikten de 50- 80 dolar civarında.

Türkiye'de de rakamlar hemen hemen aynı. Çimen tüm bu şartlarda hakemlikten aldığı doyumu şöyle açıklıyor: "Yüksek kimya mühendisiyim ve hakemlik benim için bir hobi. Spor yapmaktan çok hoşlanıyorum. Genelde pazar günleri yapılan maçlarda hem spor yapmış oluyorum, hem de herkes bana 'Sir' diye hitap ediyor. Bütün maçın sorumluluğu ve yönetimi benim elimde oluyor, bir de üstüne para alıyorum. Başka ne isteyebilirim ki!"

DAYININ YERİ FUTBOL KULÜBÜ
En büyük hedefinin uluslararası bir maç yönetmek olduğunu dile getiren genç hakem, bir ülkede yabancı hakem olmanın avantajlarına da dikkat çekiyor, İngilizce, Fransızca ve Türkçe konuştuğu için bunun oyuncularda sempati uyandırdığını söylüyor. Bu nedenle başından ilginç olaylar da geçmiş.

Örneğin geçen yıl New York'taki bir maçta yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Genelde maçlar bize posta ile bildiriliyor. Gelen raporda DYFC diye daha önce hiç duymadığım bir takımın maçını yöneteceğim yazıyordu. Sahaya gittiğimde bu takımın oyuncularının Galatasaray formaları olduğunu gördüm. Sonra takım listesine baktığımda hep Türk isimleri vardı. Maç boyunca Türk olduğumu onlara söylemedim ve böylece tarafsızlığımı test etme imkanı buldum. Sonuçta maç Türk takımın 5-0 üstünlüğü ile bitti ama bir oyuncuları da kırmızı kart gördü. Maç sonunda Türkçe konuştuğumu duyduklarında herkes şaşırdı. Sonradan öğrendim ki, DYFC Dayının Yeri Futbol Kulübü demekmiş. Hatta bu isimde bir lokantaları da varmış."

Ece Koçal

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Global kriz aileleri
 Asiye'nin kaderini değiştirdiler
 Hollywood ünlülerinden yaz mücevher modası
 Renkli ve gözalıcı
 Geleceği akıllı kumaşlar saracak
 Ajanda
 Dünya müziğinin en renkli grupları geliyor
 Çocukların jimnastik gösterisi
 Metroseksüel değil anticinsiyetçi
 Balıkçı felsefesi verimi artırıyor
 Cihan Ünal'ın aşık kızı
 Dedelerimizi arıyoruz
 Robert de Niro olmak çok kolay
 Fener'in basketçi kızları atakta
 Ajanda
 8 Mart kadınlar için özel bir gün olacak
 Engellilere özel taksi hizmeti
 Zorla baba olunmaz
 Bu köpekler sınav şampiyonu
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Kuzeyde evlenmek istemiyorlar
"Cildiniz nasıl bu kadar...
Dicle'ye yeni imaj
Dicle'ye yeni imaj
Uzun balyajlı saçlarıyla tanıdığımız İpek Tuzcuoğlu, bir saç boyası...
İpek gibi cilt
İpek gibi cilt
Lancome Caresse nemlendirici, gün boyunca pürüzsüz, yumuşak,...
Yirmi yıla onaltı film sığdırdı
2004 Bafta ve Altın Küre adayı olan Scarlett Johansson, en yetenekli...
İnci Küpeli Kız
Türkiye'de 26 Mart'ta vizyona girecek olan film, Amerikalı yazar...
Ege'den gelen bir lezzet elçisi
Giritli, Armada Oteli'nin yan sokağında zarif biçimde restore edilmiş iki katlı...
Bu çiçekler yeniyor
Türk mutfağını kişniş, kıvırcık maydonoz, rezene gibi otlarla tanıştıran...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Hava Durumu Spor | Günaydın | Televizyon | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City

   
    Copyright © 2003 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.