Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Ağustos 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Türkiye'deki depremler

Türkiye'de olan depremlerin listesini görmek için tıklayınız

Son 20 yılda 1.5 milyon insan afetlerden öldü. Riske maruz nüfusun yüzde 15'i gelişmiş ülkelerde. Buna rağmen, afetten ölümlerin sadece yüzde 1.8'i bu (gelişmiş) ülkelerde. Ölümler, düşük gelirli ülkelerde, 4 kat daha fazla. Dünyadaki afetler son 30 yılda 4 kat arttı. 1990'da dünyada doğal afetlerden 53 bin kişi ölmüşken, 2003'te 83 bin kişi öldü.

Prof. Dr. Ahmet Ercan: Yıkılacak yerler belli
"İstanbul özelinde hangi mahallelerin yıkılacağını biliyoruz. O mahallelerde oturan insanların ad ve soyadları mahalle kütüklerinde olduğuna göre ölecek kişilerin isim listesi bellidir diyebiliriz. Ancak yıkılacak yapılar halen ayakta dururken İstanbul büyümeye devam ediyor. İstanbul'a deprem şu anda gelse 1999 öncesi koşullar yaşanır. Kendini güvenceye alma oranı yüzde 2'yi geçmez. Bu kesim de zenginler... Bunlar kötü yerlerdeki evlerini satıp, iyi yerlerde sağlam ve kaliteli konutlar aldılar."

Prof. Dr. Celal Şengör: TSK dışındaçalışan yok
"Deprem bir senede gelirse nereleri yapacağız, 10 sene içinde gelirse nereleri yapacağız, şeklinde bir plan yapılmadı. Bilimsel olarak çok iyi işler yapıldı. Fay haritaları bütün detaylarıyla yapıldı. Bu verileri ise bir tek kurum kullandı. O da Türk Silahlı Kuvvetleri. TSK bu işi en iyi bilen kişelerle temasa geçti. Hızlı bir eğitim ve düzenlemeye gittiler. İstanbul içinde gelecek depreme, eğitimleri ile kendi yapılanmaları ile en iyi hazırlanmış kurum TSK. Ama yıkılacak binalar için hükümetin de çalışmayapması gerekiyor."

Prof. Dr. Naci Görür: Pek ciddiye almıyoruz

"Marmara Denizi daha önce hiç bilinmemesine rağmen bugün dünyanın en iyi bilinen denizi oldu. Önümüzdeki 9 Eylül'de İtalyan Uranya gemisi geliyor. Japonlar Kobe'yi büyük bir depreme ancak 10 sene içinde hazırladılar. İstanbul'da ise, maalesef 6 sene geçmesine rağmen önemli bir adım atılmadı. Kentsel dönüşüm projesiyle Zeytinburnu, Fatih, Beyoğlu ilçelerinde hazırlıklar var. Küçük depremlerde bile can kaybı yaşanıyor. Depremi yeterince ciddiye almıyoruz anlaşılan."