SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
  » Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Dünya Engelliler Günü
Özürlüler parlamentosu
Kamuda özürlü sorunları
Engellilerden protesto
Özürlü istihdamı semineri
"Yapılanlar artarak devam edecek"
Özürlüler Kanun Tasarısı

Özürlü istihdamı semineri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu'nca Sürmeli Oteli'nde düzenlenen, ''Özürlü İstihdamına Yönelik Kaynak Kullanımında Verimliliğin Artırılması'' konulu seminere katıldı.

Bakan Başesgioğlu, ''Özürlüleri başkalarına bağımlı ve topluma yük olmanın ezikliğinden kurtaracak, kendini toplumun bir parçası olarak görmesini sağlayacak ve onlara bir işe yaramanın mutluluğunu hissettirebilecek başlıca yol, istihdam edilmeleridir'' dedi.

Başesgioğlu, burada yaptığı konuşmada, özürlülerin en büyük sorunlarının başında istihdamın geldiğini belirterek, özürlülerin sosyal hayatın bütün alanlarına katılabilen, üretken, kendi kendine yeten, başkasına muhtaç olmadan yaşayabilen bireyler haline gelmelerini sağlamanın, herkesin görevi olduğunu söyledi.

İnsan haysiyetine yaraşır ve toplumla kaynaşan hayat tarzının, özürlülerin en tabii hakkı ve devletin de öncelikli vazifesi olduğunu ifade eden Başesgioğlu, devletin özürlülüğü eğitim ve organize yönleriyle bir bütün olarak ele almasının, insan haklarının da bir gereği olduğunu kaydetti.

Dünyada bir ülkenin kalkınmışlığını belirleyen ölçütler içinde hastalara, özürlülere ve yaşlılara yapılan yardım ve hizmetlerle, özürlülerin istihdam oranlarının da yer aldığına dikkati çeken Başesgioğlu, ''Özürlüleri başkalarına bağımlı ve topluma yük olmanın ezikliğinden kurtaracak, kendini toplumun bir parçası olarak görmesini sağlayacak ve onlara bir işe yaramanın mutluluğunu hissettirebilecek başlıca yol, istihdam edilmeleridir'' diye konuştu.

Türkiye'nin, özürlülerin istihdamı konusunda daha çok çalışması gerektiğini belirten Bakan Başesgioğlu, Türkiye'deki özürlülerin sadece yüzde 60.28'inin sosyal güvenlik imkanına sahip olduğunu, bunların yüzde 44.50'sinin kendi adına, yüzde 55.49'unun ise başkası adına sosyal güvenlikten yararlandığını bildirdi.

Başesgioğlu, 12 ve daha yukarı yaştaki özürlü nüfusun toplam işgücü oranının yüzde 22.19 olduğunu, yüzde 77.81'inin ise işgücüne dahil olmadığını anlatarak, Eylül 2004 sonu itibariyle, iş bulmak için 31 bin 189 özürlünün Türkiye İş Kurumu'na (İŞKUR) başvurduğunu, aynı dönem itibariyle 12 bin 920 özürlünün işe yerleştirildiğini belirtti. Özürlülerin istihdamını sağlamanın en önemli yolunun mesleki eğitim ve rehabilitasyondan geçtiğini vurgulayan Başesgioğlu, ''Üzülerek belirtmek isterim ki, İŞKUR'a kayıtlı özürlülerin yüzde 75'inin herhangi bir mesleği bulunmamaktadır. Dolayısıyla, özürlülerin bilgi, beceri ve yeteneklerine uygun mesleklerde istihdamlarının artırılabilmesi için, mesleki rehabilitasyona tabi tutularak çalışma hayatına katılımlarının sağlanması, büyük önem taşımaktadır'' diye konuştu.

Başesgioğlu, İŞKUR'un, özürlülerin istihdamını artırmak amacıyla düzenlediği 475 kursta, 6 bin 554 özürlünün mesleki eğitim ve rehabilitasyondan geçtiğini bildirdi. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Faruk Öztimur da özürlülerin çalışmak ve üretime katılmak istediklerini belirterek, ''Bize destek verilmeli. Bize bir adım yaklaşılırsa, biz koşarız'' dedi.

Öztimur, 50 ve daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde, belirlenen oranlarda özürlü çalıştırmanın zorunlu olduğunu anımsatarak, ''Bazı illerde özürlüler için istihdam olanağı yok. Iğdır'da, Hakkari'de 50 işçi çalıştırılan işyeri yok'' diye konuştu. Ortopedik Özürlüler Federasyonu adına söz alan Şükrü Poyraz ise özürlülerin en büyük sorunlarından birinin istihdam olduğunu, ancak bu konuda 10 yıl öncesine göre büyük yol kat edildiğini kaydetti.

Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Fikret Gökçe de zihinsel özürlülerin, mesleki rehabilitasyondan geçtikten sonra istihdam edilebilmelerinin ve verimli olabilmelerinin mümkün olduğunu belirtti.

Demokratik Körler Derneği Başkan Yardımcısı İnal Durmuş ise kamuda
47 bin özürlünün çalışması gerektiğini, ama sadece 17 bin özürlünün
çalıştığını söyledi.


DERLENEN HABERLER
Özrümüzü kabul edin
Özrümüzü kabul edin
AKP'nin görme özürlü milletvekili Ayva'nın yasa teklifi kabul edilirse Türkiye özürlülere göre yeniden yapılanacak ayrımcılık "suç" olacak, işsiz özürlüye "maaş" verilecek. AK...devamı
Görme engellilerden Kadıköy'de eylem
Görme engellilerden Kadıköy'de eylem
Türkiye Görme Engelliler Derneği'ne üye bir grup dün öğle saatlerinde Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanarak, 1997 yılından bu yana Meclis'te bekleyen 'Engelliler Yasa Tasarısı'nın bir an...devamı
Görme engelli tüketiciler için maden suyu üretildi
Görme engelli tüketiciler için maden suyu üretildi
Türkiye'nin ilk meyve aromalı maden sularından olan Anatolya'nın sahibi Asçelik, körler için özel üretim yaptı. Körlerin alfabesi Braille ile şişelerin üzerine ürünün cinsini yazan...devamı
Türkiye'de 8.5 milyon engelli var
Türkiye'de 8.5 milyon engelli var
Dünyada engelli nüfusu 500 milyonu aşarken, Türkiye'de engelli sayısının 8.5 milyona ulaşıyor.. Dünyada engelli nüfusu 500 milyonu aşarken, Türkiye'de engelli sayısının 8.5 milyona...devamı
Engelli atölyesinde el emeği
Engelli atölyesinde el emeği
Türkiye Sakatlar Derneği'nin Kastamonu Şubesi'nde açılan atölyede, tarihi ahşap evlerin maketlerinden, oklavaya, ahşap abajurdan, ekmek sepetine kadar 600 çeşit el emeği eşya...devamı


1 Aralık Dünya AIDS Günü
Tespit edildiği 1981 yılından bu yana 40 milyon kişinin yakalandı. 29.6 milyon kişinin ölümüne neden oldu.
AB'den Kıbrıs şartı
17 Aralık'ta yapılacak AB Zirvesi öncesi Türkiye'ye taslak şoku. Zirve için hazırlanan taslak metninde...
Avrupa Anayasası
Avrupa Anayasası 25 ülkenin liderlerinin katılımıyla 29 Ekim 2004 tarihinde Roma'da bulunan Campidoglio...
Sporda şike ve şiddet
Beşiktaş ile Çaykur Rizespor takımları arasında BJK İnönü Stadı'nda oynanan maç sırasında 16 yaşındaki Cihat...
Kapkaç çeteleri
Çeteler kapıp kaçıyor, döner bıçaklarıyla yaralıyor, trenden aşağıya atıyor. Üstüne üstlük güvenlik...
Sinagog saldırılarının yıldönümü
Bugün 15 Kasım 2004. Sinagog saldırılarının yıldönümü. Geçen yıl sinagog saldırılarında ölenler Kuledibi ve...
Yaser Arafat öldü
Filistin Devlet Başkanı ve Filistin mücadelesinin lideri Yaser Arafat, 11 Kasım 2004 tarihinde Paris...
Azınlık ve Kültürel Haklar Raporu (özet)
Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Kaboğlu'nun basın toplantısında, Başbakanlık...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu