kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
1 Mayıs 2009, Cuma
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat

Bahar Tatili'nin Kare As'ı

09.04.2009
Her şehri gezmenin ayrı bir mevsimi vardır. Çiçeklerin açtığı nisan ayında bazı yerlerde olmak insana ayrı bir keyif verir. 23 Nisan'ı fırsat bilip tatil yapmak isteyenler için ilkbaharda gidilmesi gereken yerleri, gezgin jüri üyelerimiz seçti..
KAPADOKYA (Aldığı oy: 4)
Bundan 60 milyon yıl önce, Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan Kapadokya'yı hâlâ görmediyseniz, artık bir fırsatını yaratıp gitmeniz gerekir. Çünkü tarihle doğanın bütünleştiği bu bölgeyi gezmenin tam zamanı, ilkbahar ayları. Orhan Kural "Herkesin gidip görmesi gereken bir yer," derken Saffet Emre Tonguç, Mirey Mesayyah ve Şerif Yenen de bu sıralar kısa bir tatil yapmak isteyenlere Kapadokya'yı öneriyor.

ASSOS (Aldığı oy: 3)
Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde yer alan Assos, günümüzdeki yerleşim yeri Behramkale Köyü ile iç içe bir şekilde, M.Ö. yedinci yüzyıldan bu yana önemini koruyor. Antik çağların önemli liman kentlerinden olan Assos, Aristoteles'in ilk felsefe okulunu kurduğu yer. Şerif Yenen ve Haluk Özözlü Assos'ta tarihi evler arasında dolaşıp, birkaç gün konaklayabileceğinizi belirtirken, Burcu Tuğba Düzgüner Assos ve Adatepe için "Tarih ve mitolojinin özel bir önem vererek her adımına dokunduğu bu coğrafya bahar aylarına uygun, ideal rotalardan biridir," diyor.

FETHİYE (Aldığı oy: 2)
Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Göcek gibi turistik bölgeleri ile yaz aylarında dolup taşan Fethiye, bahar aylarında tarihi bir gezi yapmak isteyenleri cezbediyor. Ebru Gökteke Fethiye'deki Kayaköy'ü şöyle anlatıyor: "Hem gerçek köy hayatının sükûnet ve huzurunu sunuyor hem de Fethiye'ye yakın. Köyden beş kilometre ileride Gemile Koyu, deniz kanosuyla ulaşabileceğiniz Aya Nikola Adası, Lykia Yolu ve diğer yürüyüş rotalarıyla Kayaköy yeryüzü cenneti." Sabit Kalfagil de kısa bir bahar tatili için Fethiye'yi tercih edenlerden.

KAŞ (Aldığı oy: 2)
Antalya'nın en batısındaki ilçesi olan Kaş, küçük olduğu kadar sıcak ve kendine özgü bir yerleşim. Sade pansiyonları, renkli dükkânları, şık restoranlarıyla keyifli birkaç gün geçirebileceğiniz Kaş'ta şansınız yaver gider de hava sıcak olursa denize bile girebilirsiniz. Ebru Gökteke "Sırf dalış tutkunlarının değil, doğa sporlarına düşkün herkesin sevgilisi. Antik tiyatrosu, Uzun Çarşı Caddesi'nin ortasındaki lahit mezarı, masmavi deniziyle Kaş, onu çirkinleştirmek isteyenlere umutsuzca karşı koyuyor," derken Saffet Emre Tonguç da Kaş'a gitmenin tam zamanı olduğunu söylüyor.

KIYIKÖY (Aldığı oy: 2)
Antik çağlardan kalan bir yerleşim merkezi olan Kıyıköy, Trakya'nın Karadeniz sahilinde ve Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı. İstanbul'a 164 kilometre uzaklıktaki bu tatil beldesinde doğaya ve tarihe yolculuk yapmak mümkün. Bir zamanlar korsan teknelerinin saklandığı koylar içindeki dev mağaralar, günümüzde de ziyaretçilerin akınına uğruyor. Şerif Yenen'in yanı sıra Haluk Özözlü de Kıyıköy'ü öneriyor ve "Karadeniz sahilindeki bu nostaljik balıkçı köyünde, kalkan balığının en lezizlerini yiyebilirsiniz. Ekonomik, kafa dinlemeye uygun yerler var," diyor.

MALTA (Aldığı oy: 2)
Güney Avrupa'da Sicilya'nın güneyinde yer alan Malta'da ilk yaşayan insan belirtileri 1. Neolitik Dönem'e dayanıyor. Ama bu tarihi ada, adından en çok St. John'un emrinde 1530'da adaya gelen şövalyeleriyle söz ettiriyor. Bir süre sonra Hıristiyanlık dininin askerleri haline gelen şövalyeler, kutsal topraklardaki bütün kaleleri, büyük arazileri ele geçirdiler ve bir donanma kurdular. Bu kaleleri gezerken, kendinizi yüzyıllar öncesinde hissedebilirsiniz. Saffet Emre Tonguç ve Orhan Kural, nisan ayında Malta'ya gitmenizi öneriyorlar.

PARİS (Aldığı oy: 2)
Paris, yılın her ayı güzel; ama bahar aylarında daha da keyifli. Eyfel'e çıkmak, kafelerinde oturmak, Champ Elysees'de dolaşmak... Burcu Tuğba Düzgüner, "Nisanın taze havasının, bulutların şehre yansıyan grisi ile bütünleştiği, aşkın ve huzurun sokaklarda kol kola gezdiğinin habercisidir ilkbaharda Paris'te," derken, Mirey Mesayyah "Paris her zaman için klasiktir, yakın da," diye belirtiyor.

ANİ HARABELERİ (Aldığı oy: 1)
Kars'a 42 kilometre uzaklıkta yer alan Anı Harabeleri, Türkiye-Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehri'nin batı yakasında Türkiye sınırları içinde volkanik tüf tabakası üzerine kurulmuş bir Orta Çağ şehri. Uzun yıllar özel izinle girilen bu harabelerin tarihi, M.Ö. 5bin yıllarına kadar uzanıyor. Ören yeri, Anadolu'ya İpek Yolu üzerinden girişte ilk konaklama merkezi ve bir ticaret merkeziydi. Antik kentin zenginliği de buradan geliyor. Orhan Kural, uzun yıllar kapalı olduğu için korunduğunu ve bu nedenle görülmesi gerektiğini belirtiyor.

KEUKENHOF BAHÇELERİ (Aldığı oy: 1)
Baharın geldiğini en iyi hissedebileceğiniz yerlerden biri Keukenhof Bahçeleri. Mayıs ayının ortasına kadar Avrupa'nın en büyük çiçek bahçesi olma özelliğini koruyan Keukenhof, Hollanda'nın batısında yer alıyor. Akgün Akova bu güzelliği şöyle anlatıyor: "Yedi milyon açmış lale görmek, insanda nasıl bir coşku yaratır öğrenmek ister misiniz? O zaman Hollanda'ya Keukenhof'a gidin. Dünyanın en büyük çiçek bahçeleri gökkuşağını yere indirmiş, yüzlerce çiçek türüyle sizi bekliyor."

SALZBURG (Aldığı oy: 1)
Avusturya'da bir eyalet olan Salzburg, genel olarak küçük, etrafı dağlarla çevrili şirin bir şehir. İçinden Tuna Nehri'nin bir kolu olan Salzach nehri geçen şehrin en önemli gezi noktalarından birisi Hohensalzburg yani Salzburg Kalesi. Akgün Akova "Nisanda Mirabell Bahçeleri rengârenk çiçeklerle dolar. Mozart'ın doğduğu bu kentte baharda her yerden keman sesi gelir. Salzburg bu mevsimde öyle romantiktir ki, yağmurun altında şemsiyesiz dolaşır âşıklar," diyor.

Akgün Akova (Gezi yazarı, fotoğrafçı)
* Datça
* Mut-Kız Kalesi-Uzuncaburç Yolu
* Salzburg
* Hollanda Keukenhof Bahçeleri

Veli Çilsal (Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı)
* Side
* Kemer
* Belek
* Kuşadası

Burcu Tuğba Düzgüner (Gezgin, fotoğrafçı)
* Mardin-Midyat-Hasankeyf
* Assos-Adatepe
* Lizbon-Porto
* Paris

Ebru Gökteke (Rehber)
* Suriye
* Çıralı-Olympos
* Kaş
* Kayaköy-Fethiye

Prof. Dr. Sabit Kalfagil (Mimar, fotoğrafçı)
* Fethiye
* Efes

Orhan Kural (Gezginler Kulübü Kurucu Başkanı)
* Ani Harabeleri
* Kapadokya
* Sri Lanka
* Malta

Mirey Mesayyah (Gezi yazarı)
* Kapadokya
* Bodrum
* Berlin
* Paris

Haluk Özözlü (Gezi yazarı, www.sihirlitur.com editörü)
* Kerpe
* Altınoluk-Assos
* Ayvalık-Cunda Adası
* Kıyıköy-İğneada

Saffet Emre Tonguç (Rehber)
* Kapadokya
* Kaş-Kalkan
* Malta
* Endülüs

Mete Vardar (Jolly Tur yönetim kurulu başkanı)
* Kıbrıs
* Antalya
* Budapeşte-Viyana-Prag

Şerif Yenen (Turist Rehberleri Birliği Başkanı)
* Kapadokya
* Beypazarı-Mudurnu-Göynük
* Çanakkale-Assos-Bozcaada
* Edirne-Kıyıköy
Haberin fotoğrafları